| andreea070 a întrebat:

am si eu o problema: de ceva timp am niste scurgeri vaginale de culoare alba, cateodata si putin galbui, am facut un tratament dar nu mi-a trecut. imi puteti spune ce este si ce tratament pot face ca sa imi treaca?(nu vreau raspunsuri stupide) cei care ma puteti ajuta va multumesc mult:*

2 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Scurgeri Alb-Galbui, la un moment dat chiar branzita aceasta scurgere este o infectie cu Candida. Ea apare daca faci un tratament cu antibiotice in exces. Presupun ca ti s-au dat ovule sau pastile Genyel ceva de genul. Ar fi bine sa te speli cu o solute Tantum Rosa, sau daca nu cu Bicarbonat de la farmacie, iei un plic il dizolvi in 2.5 litrii de apa calda. Apoi folosind un irigator te speli in fiecare seara timp de 3-4 zile. Pentru iritatii la exterior daca ai, adica usturime, mancarime, roseata poti folosi Clotrimazol crema sa-ti dai la intratrarea in vagin. Iarasi eu recomand si este foarte bun Canesten Gyn 3 foarte bun in numai 3 zile trece. Prietena mea a folosit Canesten si a dat rezultate exceptionale.
uite o informatie generala

CE ESTE CANESTEN GYN 3 ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Canesten Gyn 3 conţine clotrimazol. Acesta este un medicament care aparţine grupului de medicamente numit derivaţi de imidazol, care sunt utilizaţi pentru tratamentul infecţiilor fungice. Clotrimazolul inhibă creşterea şi multiplicarea celulelor fungice cum sunt ciupercile, anumite specii de fungi şi anumite bacterii.
Canesten Gyn 3 se utilizează pentru tratamentul infecţiilor vaginale.
Secreţiile vaginale sunt cele mai frecvente manifestări ale infecţiilor determinate de fungii care pot exista în vagin fără ca măcar să observaţi. Cu toate acestea, în anumite circumstanţe, fungii se pot dezvolta determinând o infecţie a vaginului, iar simptomele pot fi răspândite în jurul ariei infectate (la nivelul vulvei).
Cele mai frecvente simptome ale infecţiilor vaginale sunt:
- mâncărimi ale vulvei şi vaginului;
- înroşirea şi umflarea ţesuturilor vaginului şi vulvei;
- senzaţie de arsură la nivelul vaginului;
- secreţie vaginală de culoare albă, fără miros.