| amaranth a întrebat:

Cum aflam Masa moleculara si Masa substantei? De exemplu la. Clor. Explicati ...va rog:d

Răspuns Câştigător
| NickiMinaj a răspuns:

Masa moleculara a Cl2 e 35. 5 ( scrie in tabelul periodic aka Tabelul lui Mendeleev)- stii tu, ultima pagina de la cartile de chimielaughing.
m substantei = M moleculara * nr moli.
De obicei, intr-o problema ai ceva date laughing gen cine reactioneaza cu cine, nr de moli al unuia dintre reactanti/produsi de reactie sau chiar masa lor. Tot ce iti ramane de facut e sa aplici regula de 3 simpla.
Exemplu: Calculeaza masa de Cl2 din reactia de clorurare a 2 moli de metan.

CH4+ 4Cl2-> CCl4+ 4HCl

1 mol CH4... 4*35. 5 g Cl2
2 moli CH4... x g Cl2

x=284 g Cl2.

E clar, am intrat in spiritul Craciunului laughing

8 răspunsuri:
| drAn3 a răspuns:

Dp net, sau te uiti in tabele, eu am o carte speciala pentru formule.

| Digital112 a răspuns:

Nu stiu dastea

| amaranth explică:

Andrei daca nu sti. nu raspunde. Sau vrei sa te aflii in treaba? Pun pariu ca esti un mascarici. cu celebrul tau "nu stiu "
Andreea /hallucinogen. loser "inteligenti" ca voi. la tot pasu' laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://minilink.ro/bt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine imi zice si mie ce inseamna masa moleculara medie?

Răspuns utilizator avertizat