| diversence a întrebat:

Buna TPU
am si problema destul de grava pentru varsta mea
am 15 ani si ai mei nu imi dau nici cea mai mica libertate, desi am vorbit de mai multe ori cu ambii parinti despre asta
din cauza lor nu imi pot face prieteni, motiv pentru care nici nu am; nu pot iesi din casa deloc si nu pot merge la petrecerile scolii
incercand sa socializez cu cateva persoane, m-au observat si mi-au luat telefonul, pc-ul si orice alt dispozitiv (intru foarte rar pe internet pe ascuns)
tin sa spun ca am note foarte bune (9-10)
va rog ajutati-ma si dati-mi sfaturi practice (parintii mei nu se pot schimba, indiferent de cine sau ce le spune)
va multumesc

4 răspunsuri:
| Metalheadforever666 a răspuns:

Fa-ti prieteni la scoala daca nu poti pe retelele de socializare.Parintii tai au un motiv sau mai multe pentru care sunt asa stricti in privinta socializarii, incearca sa iti dai seama de ce sunt asa.

| Ionutszu a răspuns:

Nu cred ca poti face multe in privinta lor..incearca sa iti faci prieteni cat mai apropiati la scoala. vorbeste cu ei la scoala, fa acel mediu sa fie unul de socializare..altfel vei ramane singur..asemenea mie..am trecut prin ceva asemanator. Si cauta momente in care sa le dovedesti( mai tarziu daca acum nu merge ) ca esti matur/matura si ai control asupra deciziilor tale.

| artmosfera a răspuns:

Crede-mă pe cuvânt că ți-aș da din libertatea oferită mie de către părinți, oricum n-o folosesc.