| Madddi a întrebat:

:*...
Am spart o oglinda din greseala, mi-a cazut de pe birou. Stiu ca e banala intrebarea, dar e adevarata chestia cu " 7 ani de ghinion"?

Răspuns Câştigător
| fantastica a răspuns:

Depinde de persoana. Daca ai spart o oglinda si te-ai sperieta si te gindesti ca gata viata ta s-a spticat, 7 ani o sa ai ghinion, sau mai stiu eu ce, atunci chiar asa va fi. Dar cine nici un pic nu s-a deranjat de acest fapt, nimic nu o sa i se intimple.

Pot sa-ti dau si exemple. Mama stie multi oameni care au screzut in suspiciuni si au avut mult ghinion in viata. Pe de alta parte colega mea nici n-a tras atentie la faptul ca mi-a spart oglinda mea si de atunci a trecut aproape un an...vad ca e vesela, plina de viata si norocul e cu ea la orice pas.

Viata noastra e in minile noastre, noi o cream in felul cum gindim si cum vorbim.De exemplu vrem sa luam un loc bun la vreo competitie, dar pe de alta parte ne gindim : "N-o sa reusesc, n-o sa ajung in finala, toti vor ride de mine...". Atunci chiar n-o sa-ti reuseasca nimic!

Gindestete la bine si binela va fi cu tine! Succes!

6 răspunsuri:
| Jigsaw a răspuns:

/facepalm.

| DeliaDaniela a răspuns:

Nu, nu trebuie sa te sperii pentru ca sunt doar superstitii! oh go on Daca toate superstitiile s-ar adeveri, ar fi vai de mine laughing

| CastraveteMurat a răspuns:

E doar o superstiție.Și eu când eram mică spărgeam oglinzi non-stop și mi s-a întâmplat ceva? Doar m-am ales cu câteva zgârieturi de la cioburi. Cu ghinioanele are oricine de a face dar niciunul nu e legat de un blestem sau chestii de astea pentru ca ghinionul face parte din viața noastră. Adică ar fi prea frumos să trăim toți liniștiți fără să ne gândim că ni s-ar putea întâmpla ceva rău.oh go on
O zi bună cu mai puține oglinzi spartehappy

| andreepetpu a răspuns:

Aceasta este o vorba din batrani, dar asta nu inseamna ca este adevarata.Sa-ti explic:atunci cand crezi in acel lucru (uite de exemplu oglinda cu cei 7 ani de ghinion) si crezi cu adevarat ca acel lucru o sa ti se intample,atunci cu siguranta pot spune da,dar stai linistit/a. Daca nu crezi, nu ti se intampla.
Deci raspunsul meu este urmatorul:
- nu-ti fa griji, deoarece nu ti se va intampla nimic

Răspuns utilizator avertizat
| JustKiddingBitch a răspuns:

Depinde...daca tu crezi ca vei avea 7 ani de ghinion atunci vei aveawinking