| ilincaili a întrebat:

Am un telefon, nokia c3(cu tastatura qwerty) si il am de 1 an.Cand l-am cumparat, am cumparat si un card de 4gb.Eu aveam foarte multe poze in card(3000), si acum cateva zile cand am sters 800 de poze, telefonul nu-mi mai vrea cardul.Cand il bag in telefon, mi se blocheaza telefonul si daca vreau sa-l deschid, nu se deschide. Daca il scot din telefon, se deschide telefonul. Ce este ciudat este ca, pe card imi arata ca nu mai am nimic.Nici poze, nici melodii, nici teme pentru telefon. Ce i-as putea face? Sa schimb cardul sau trebuie sa-mi iau alt telefon?
happy dau fundahappyhappyhappy

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Uite ca este ceva ciudat aici ca eu am un card de 3 ani si il foiesc mai mereu si nu am patit nimic cu el, incearca totusi sa pui un alt card in telefon si daca merge inseamna ca tu ai probleme cu acel card, daca nu merge nici cu alt card atunci ai probleme cu telefonul totusi tu l-ai cam solicitat cu atatea poze, atunci cand introduci un card telefonul scaneaza cardul respectiv tu, avand atatea poze, telefonului ii ia ceva timp sa le scaneze pe toate asa ca poti lasa telefonul fara sa umbli pe el deloc cel mai bine noaptea deschis cu cardul in el, si dimineata daca nu merge atunci este cu adevarat o problema. in telefon in locul unde se introduce cardul sunt niste lamele care ating partea aceea galbena-portocalie a cardului, ori cardul este murdar sau are ceva ori s-a rupt o lamela din telefon atunci cand l-ai scos sau poate l-ai scapat pe jos.

8 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Schimba cardul, poate ai vreun virus sau nu mai este functional(in card)

| ilincaili explică (pentru RB26DETT):

Dar se poate sa aiba ceva telefonul? Adica, un card poate tine doar 1 an?sad

| ilincaili explică (pentru RB26DETT):

Daca as cumpara un card nou, imi este frica sa nu aiba ceva telefonul si sa iau cardul degeaba.Multumesc pentru sfaturi.Imi folosesc. happy

| RB26DETT a răspuns (pentru ilincaili):

Cere-i unui prieten/prietena de a ta cardul lui/ei si vezi daca iti face la fel e de la telefon si daca e de la card ar fi bine sa ai o copie de pe card si in calculatorul tau in caz ca iar se intampla acelasi lucru (asta in caz ca ai fisiere 'valoroase' ), succes!

| ilincaili explică (pentru RB26DETT):

I-am cerut unui coleg cardul lui si mi l-a citit.Acum mi-am luat alt card. Sper sa ma tina mult.Ce sfaturi imi dai, ca sa ma tina mai mult?

| RB26DETT a răspuns (pentru ilincaili):

U il incarca prea mult, nu conecta telefonul la pc in fiecare zi, sau de 2-5 ori pe zi cum am facut eu cu un Sony erricsson si mi s-a dus softul.

| ilincaili explică (pentru RB26DETT):

Ok,dar acum mai este ceva.Cardul este de 4 Gb si telefonul imi arata ca Memoria totala este de 3, 6 Gb.si memorie consumata : 1, 8 mb (si am pus doar 1 poza pe card.)

| RB26DETT a răspuns (pentru ilincaili):

Asa imi arata si mie, la cardul de 4 gb, este cu adevarat o anomalie pentru ca pe card scrie 4 gb dar de fapt sunt 3, 6 gb, oricum eu cred ca sunt chinezarii, de aceeawinking

| RB26DETT a răspuns (pentru ilincaili):

Uite ca este ceva ciudat aici ca eu am un card de 3 ani si il foiesc mai mereu si nu am patit nimic cu el, incearca totusi sa pui un alt card in telefon si daca merge inseamna ca tu ai probleme cu acel card, daca nu merge nici cu alt card atunci ai probleme cu telefonul totusi tu l-ai cam solicitat cu atatea poze, atunci cand introduci un card telefonul scaneaza cardul respectiv tu, avand atatea poze, telefonului ii ia ceva timp sa le scaneze pe toate asa ca poti lasa telefonul fara sa umbli pe el deloc cel mai bine noaptea deschis cu cardul in el, si dimineata daca nu merge atunci este cu adevarat o problema. in telefon in locul unde se introduce cardul sunt niste lamele care ating partea aceea galbena-portocalie a cardului, ori cardul este murdar sau are ceva ori s-a rupt o lamela din telefon atunci cand l-ai scos sau poate l-ai scapat pe jos.