| hypercam a întrebat:

ame venit la voi ca sa va cer o parere, poate imi mai ridicati moralul sad. Ma simt foarte foarte prost pentru ca mie mi se pare ca sunt urata. Nu mi-a spus nimeni asta in fata, dar totul a inceput de cand doi baieti din clasa mea i-au tot facut ochi dulci colegei mele de clasa, pe care o plac. Si colega mea e foarte narcisista, de atunci se tot lauda ca o plac baietii si ca ea e foarte frumoasa etc., lucru care m-a facut sa ma simt prost si sa cred ca sunt urata. Sunt mai mica de statura, blonda, si sunt alba la fata, insa nu mi s-a spus niciodata ca nu sunt frumoasa, sau ceva de genul.Este adevarat ca in clasele primare m-au placut 2 baieti, si de 4 ani incoace ma place altul. Ceilalti baieti m-au simpatizat. Unul din ei mi-a zis ca m-ar fi invitat in club, dar ca nu face asta pentru ca nu beau[asta era tema petrecerii laughing]. Fetele mereu mi-au spus ca sunt draguta si ca n-am motiv de ingrijorare. Dar daca eu asa cred ca sunt? Va rog, ce sfaturi imi dati ca sa imi mai revin? Numai asta nu imi trebuie, cu examenele batand la usa...crying

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Daca te plictisesti cu partile cu Dumnezeu, dai mai jostongue
Iaute rechinu, imediat cere id...
Am avut aceiasi problema ca tine, doar ca eu's baiattongue
Oricum pe mine m-a facut sa nu ma mia consider urat credinta, adica, o prietena foarte mi-a zis ca daca eu sunt credincios, si consider ca toate lucrurile facute de Dumnezeu sunt bune si frumoase, si eu sunt, pentru ca eu sunt creat de el.
Oricum, ea a spus-o intr-un fel mai frumos si mult prea lung, de aia nu am stat sa scriu tot.
In concluzie eu asa am scapat, daca Dumnezeu m-a creat, atunci sunt frumos, si esti frumoasa si tu.
Dar oricum, nu sunt cel mai credincios om din lume, nu ma duc la biserica in fiecare zii, si nu m-am mai spovedit demult, asa ca nu e un ex prea bun...
Am avut aceiasi stare, stiind ca toti colegii mei de clasa aveau iubita/iubit, numai eu nu. Si crede-ma, ca tu esti geloasa pe o colega, eu am fost pe toti, si m-am simtit mult mai rau, pentru ca imi tot venea in minte "Ba chiar asa de prost si urat sunt...".
In fine, chestia asta trece cu timpul, cand o sa ai iubit, sau iubiti. Mie mi-a trecut cand am inceput sa fac ce-mi place, si sa am prieteni calumea.
Dar asta nu te v-a ajuta prea mult, nu stiu dc pana acum am povestit numai tampenii, dar majoritatea sunt asemanatoare cu situatia ta.
Unde mai punem ca eu's si timid, si, deci, inca un lucru rau in plus...
Oricum, daca ai zis ca "examanele bat la usa" presupun ca esti cls a 8a, si in cazul asta, bucurate, ca nu esti urata asta e sigur, si ti-o confirm fara sa vad vreo poza cu tine, si daca esti cls a 8a gandeste-te ca mai ai 2-3 saptamani, nu stiu cand luati voi vacanta, si te duci la liceu. Acolo, nu o sa mai ai de ce sa te simti prost, te asigur, pentru ca o sa te placa multi baieti, pentru ca deh, esti a 9awinking
Si spre sfarsit... critici!
Concluzia este ca stiu cum te simti, pentru ca m-am simtit si eu la fel, si inca ma mai simt cateodata, sau ma simt inutil, fara talent, etc, dar imi trece.
nu stiu cu ce te-a ajutat sa citesti povestea unui baiat care a avut aceiasi problema cu a ta, dar acum a scapat, cu ajutorul prietenilor mai mult, prietenilor noi, care m-au ajutat, dar daca te-a ajutat I'm happy, daca nu, sorryhappy
Si deci: Nu esti urata, esti frumoasa, plus ca daca nu ti-a zis nimeni ca esti urata, nu esti.
Si gata aici ma opresc ca bat campiilaughing

| lulalica a răspuns (pentru MenInShadow):

Frumos si luung raspuns big grin. imi place felul cum gandesti, si avatarulsmug laughing

| MenInShadow a răspuns (pentru lulalica):

Stiam eu ca-i lung... ma mir ca l-a citit cinevatongue
Multumesc, uite asa imi vine pofta sa mai stau pe TPUlaughing
Mi-a lua ceva sa scriu textul asta... ca nu am stiut ce sa scriulaughing si ma refer la raspunsul pentru tine nu la rasp la intrebarelaughing

| lulalica a răspuns (pentru MenInShadow):

Eh, conteaza ca e folositor tongue
De obicei eu citesc raspunsurile lungi, daca mi se par interesante la inceput laughing

6 răspunsuri:
| AndiNyctophilia a răspuns:

Draga,sigur nu esti urata. E doar in mintea ta,si chiar daca ti-ar fi spus-o cineva,ar fi facut-o din gelozie sau din prostie. Uita-te la grase,la fete cu fata de cartof,la fete cu corpul deformat,ele cum crezi ca se simt? Si totusi merg inainte, au prieteni, se descurca. Nu mai fi suparata degeaba, chiar daca ai fi fost urata, s-ar fi rezolvat doar ingrijindu-te mai mult :* Bucura-te ca nu esti una dintre acelea mentionate mai sus happy

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Draga mea,relaxeaza-te! baietii se maturizeaza mai tarziu decat fetele, asa ca apreciaza mai mult un aspect fizic ce li se pare mai,, format,, sau mai degajat, unora le plac cele fardate.Frumusetea nu consta doar in aspectul fizic, care e perceput diferit de ceilalti.Cine nu te atrage prin nimic, poate fi,, idolul,, cuiva.Concentreaza-te asupra examenelor si priveste-te cu admiratie tu insa-ti.Nu exista fata urata, exista doar preferinte diferite.Bafta la examene!

| 340kll a răspuns:

Eu zic sa imi lasi un id si sa imi dai o poza sa te vad si eu happy