| anonim_4396 a întrebat:

happy Anul acesta intru in clasa a VIII-a. Dupa ce voi termina ce profil imi propuneti sa aleg? Eu ma gandeam sa aleg filologie si mai departe sa dau la drept. DAR este o problema! Am avut la engleza ca profesor directorul scolii. Nu am facut orele deloc si daca le faceam citeam o lectie in graba si pleca, iar problemele de gramatica m.am straduit sa le invat, dar nu ne.a explicat cum trebuie. Eu ma gandeam sa fac meditatii.
Ce profil ar trebui sa aleg? Ce as putea face mai departe?

PS: Nu imi place matematica!

3 răspunsuri:
| asdfghjkldodo a răspuns:

Ce vrei, ce-ti place.

| pirmaidă0 a răspuns:

Păi,eu vreau să dau la filo-bilingv. Însă, la filologie(și normal)este și nevoie de engleză pentru că vei da teză din această materie! Iar evaluarea națională de anul viitor va conta mult media ta de la română și engleză! Roagă-i pe părinții tăi să te ducă la meditații la română și engleză, pentru că, contează! Și citește multe cărți! Uite și un site informativ http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/filologie.htm. Oricum, burta pe carte trebuie să ți-o pui anul acesta și nu strică ca la sfârșitul verii să recapitulezi! Succes! :*

| SuperHQ a răspuns:

In primul rand daca vrei sa aplici la filologie trebuie sa it placa sa citesti, sa cunosti engleza, franceza, latina.
Cu facultatea de drept nu prea mai ai ce face pentru ca sunt destui care sau ferit de mate si astfel e plina tara de avocati.
In opinia mea ar trebui sa dai o sansa matematici si sa dai la mate-info.
Daca termini mate-info cu o nota in bac bunicica pot da la ce facultate vrei inclusiv la drept.
Engleza este usoara. Eu am invatat-o de la calculator, filme, jocuri
Incerca sa te uiti la filme fara subtitrare. Cauta pe google texte citestele si incearca se le traduci cu un dictionar. In dictionar vezi si pronuntia.
E mai greu cu gramatica. dar te poti descurca dupa ce inveti majoritatea cuvintelor.