| VasileMoldova a întrebat:

Anul acesta posibil sa ma mut in Italia si as vrea sa stiu cum este scoala acolo. Profesorii orele la cit incepem la cit terminam etc. Sunt clasa 8.

3 răspunsuri:
| devilshelp a răspuns:

Depinde de scoala. La unele faci ore si sambata. La scoala mea se fac 5 zile (luni-vineri) si programul e de la 7:10 la 14:10. Are transport inclus dus-intors (se plateste). Profesorii tot la fel, depinde de scoala. Eu am nimerit in mare parte profesori de treaba, dar nu sunt asa peste tot: unii sunt rasisti. Orarul are 6 ore pe zi obligatoriu (daca te duci pana vineri. Daca mergi si sambata ai doar 5 ore pe zi). La finalul clasei a 8-a se da si aici examen, doar ca dai la matematica, italiana si franceza-engleza (e o singura lucrare, dar e data pe jumate engleza si jumate franceza. Tine cont ca poate sa fie si engleza-spaniola, dar depinde de ce limba se face la scoala la care vei merge). Cat despre materii (eu iti zic ce se face la scoala mea, nu garantez acelasi lucru peste tot, dar e aproximativ asemanator) se fac: muzica, geometrie, franceza sau spaniola, engleza, geografie, narrativa (nu stiu daca faceai lectura in clasa a 4-a. De obicei cititi o carte impreuna si dupa da test din ea), algebra, stiinte (biologie, chimie, fizica. Sunt toate intr-o ora), istorie, gramatica, desen tehnic (tine de planuri de constructii. De ex. sa desenezi niste figuri cum s-ar vedea de deasupra, de sub, de la dreapta etc.), religie (ai posibilitatea sa nu o faci, tinand cont ca ei sunt catolici. In orele alea te ia si te duce in alta clasa sa faceti altceva. Eu fac pentru ca nu vorbeste neaparat de catolicism si chestii, doar ne uitam la filme), literatura, desen (istoria artei. Da, asculta la desen, sunt 2 ore pe saptamana), sport (2 ore pe saptamana, mai da si lectii si asculta uneori), anotologie (tot lectura. Cititi texte si lucrati pe ele). Succes!

| VasileMoldova explică (pentru devilshelp):

Hopa. La desen sunt praf varza cartof. Nu stiu sa desenez elementar. Sper ca profesorii si colegii sa nu fie rasisti caci sunt mulatru si inca ceva orele incep la 7 si 10 ora Italiei sau Romaniei in sens 6 ore pe zi ar trebui sa dureze pana la ora 1 si ceva nu?

| devilshelp a răspuns (pentru VasileMoldova):

Eu in Romania aveam la desen numai 10, aici am 9 si 8. Aa da, inca o chestie cu notele. Sa nu te astepti sa ai multe note de 10. Eu am 10 doar la matematica (pentru ca ei sunt mai in urma si au alt stil de invatat) si la engleza. La restul... In Romania aveam numai note de 9 si 10 in clasa a 6-a. Aici... spun doar ca am luat note pe care nu credeam ca le voi lua niciodata in scoala generala. La note nu dau ca la noi 8.50 si se rotunjeste la 9, iti pune 8 jumate. Sau 8.25 nu iti pune 8, iti pune -8. Despre orar in ora Romaniei ar veni de la 8:10 la 15:10. Eu in ora Italiei ma refeream ca de la 7:10 la 14:10