| ANONIMOUS2007 a întrebat:

Buna TPUhappy anul acesta sunt clasa a 8 ahappy dupa cum stiti, anul asta e mare vărvă cu toatehappy examen liceu nou si asa mai departehappy vreau sa mi spuneti experientele voastre de la examen+ primul an de licru, cum v ati facut prieteni si asa mai departe, vreau experiente reale, deoarece stiu ca nu e totul ca pe net...ca vezi doamne, vine de la sine si asa, eu in clasele 1-8 am fost mereu batjocura colegilor, am fost amenintata cu moartea/ bataia doar prin simplul fapt ca sunt grasahappy adica eu nu ma consider foarte grasa dar nici perfecta nu sunt, Adica, am 1.60, 50 kg..revenind va rog sa-mi dati niste sfaturi despre examen, de exemplu daca a fost prea greu sau a fost "izi" si despre liceu/ clasa a 9 a, multumesc. funda

Răspuns Câştigător
| Anuket a răspuns:

Nu ești grasă, poți spune mai finuț, plinuță, dar și cu forme. Îți sugerez că faci sport, măcar niște exerciții, doar ca să te simți tu bine cu tine însuți, indiferent dacă ești slabă sau grasă.
La mate am lucrat din plăcere toată culegerea și manualul, când mă porneam nu mă mai opream și nu am memorat absolut nimic, iar la română îmi făcusem portofoliu cu tabele, reguli, scheme la compuneri. Am învățat foarte mult tot anul până m-a durut capul cu o zi înainte de evaluare și ca urmare la această materie am luat mai mult decât la mate.
Liceul l-am ales pe cel mai aproape din primele două pe oraș. Specializarea am ales-o mate-info pentru că am zis că îmi plăcea să lucrez foarte mult la mate, deși din profesori au zis că e foarte greu, n-au ținut față copii care au luat 10 la EN, dar am refuzat să cred și n-am regretat. În primul an nu am fost prea comunicativă, apoi mi-am mai dat drumul. Am avut parte de colegi foarte buni, majoritari băieți, înțelegători, glumeți, care mi-au ridicat moralul, nu au făcut glume care să mă facă să mă simt complexată, nu s-au comportat niciodată urât deși făceau o groază de trăsnăi. Cea mai frumoasă a fost clasa a XII-a, în ceea ce privește colectivul. La română am greșit să fac pregătire, mi-a adus multe nopți de plâns și nu m-a ajutat de loc. La proba de specialitate a fost acceptabilă nota, iar la cea la alegere am luat cel mai mult, aproape 10, și nu făcusem pregătire la niciuna. Am fost oarecum mulțumită de note, așa că n-am făcut contestație niciodată.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vâlvă, nu vărvă.
Amenințată cu moartea fiindcă erai grasă?
Dar ce vroiau de fapt, să te mănânce?
Asta înseamnă că te iubeau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Um. 50kg la 1, 60 nu e mult deloc. E chiar bine. Trecând peste asta...

Experienta mea cu examenul a fost una buna si chiar interesanta. Nu am facut meditatii niciodata, mi se parea chiar exagerat sa faci meditatii in clasa a 8-a. Pai la liceu ce mai faci? Sau la facultate? Daca deja de acum nu poti sa inveti singur. Eu cu mentalitatea aceasta am mers la examen.
La română mereu m-am descurcat, mergeam la Olimpiade si asa, nu aveam treaba. La mate, ma pricepeam, dar deja toti ceilalti colegi faceau meditatii si materia devenea avansata asa ca imi iesea media 9 la mate. Oricum, nu eram paralel, doar cam depasit de cei cu meditatii.
In ultima saptamana inainte de examen am inceput pregatirea, am facut teste la matematica in fiecare zi. Altadata nu facusem. Cu o seara inainte de examen, am citit o data compunerile la română. Cam asta a fost pregatirea mea "express" pentru examen, cu toate ca, evident, toti cei 4 ani sunt intr-o oarecare masura o pregatire. Depinde de tine cat de atent esti. Eu am considerat ca am fost suficient de constiincios pana atunci incat sa nu ma omor cu invatatul.

Initial, am luat 8, 65 la ambele materii. Pentru matematica era bine, pentru română era foarte rău(în conditiile in care in simulare luasem 9, 60). Ei bine am realizat ca facusem o prostie, anume nu am dat raspunsurile în enunț, iar asta m-a costat mult. Am facut contestatie totusi, mi-a crescut la 9, 05. Super! Impreuna cu media de pe 5-8 (9, 97) am avut o medie de admitere de 9, 07. Nu e rau deloc pentru cineva care nu a facut meditatii sau vreo pregatire intensa. Am avut un coleg al carui tata era profesor de matematica, colegul mergea la Olimpiade si era printre cei mai buni, totusi a luat 7, 70 la mate si dupa contestatie 7, 05. sad Si a ajuns intr-un liceu mai prost decat mine desi a invatat MULT mai mult. Sfatul meu este daca faci contestatie, fa la româna, iar la mate as zice sa nu. decat daca esti 100% sigur ca meritit mai mult(cu mult mai mult, nu doar 0, 10 sau ceva).

Cand ne-am facut listele, eu voiam neaparat sa intru la un anumit liceu, am pus 3 profile de la el. Apoi am luat liceele in ordinea mediei de la cel mai bun, pe profilul pe care voiam eu(stiinte sociale). Aveam o lista de vreo 10-15 licee, dar diriginta a insistat sa mai pun, asa ca vreo alte 20 au fost puse asa pe loc.

Mediile crescusera mult, asa ca nu am prins loc la ce liceu voiam eu(primele 3 optiuni). Am intrat pe a 6-a optiune. Nu stiam ce sa zic, caci in afara de liceul la care voiam, nu stiam nimic despre celelate licee. Practic uitasem ca l-am si pus in lista. Dar macar am intrat pe ce profil voiam, decat sa fii intrat la ce liceul voiam, dar pe stiintele naturii laughing Am fost placut surprins de liceu, mi-am facut prieteni, am fost invitat de unii chiar cunoscuti la o cafea. Eh, eram si eu activ pe grupuri si am avut micul meu moment. Apoi m-au "uitat" toti. Oricum, eu nu-s facut sa fiu popular, au prins ideea si nu m-au mai invitat. Acum am grupul meu de cativa de la alta clasa cu care mai vorbesc pe un grup si mai ies la un adapost de cai. E bine.
La inceput in bobocie o sa fiti toti prieteni, dar deja dupa o luna se fac bisericute. Asa este viata. Dupa o sa aveti prieteni mai mult de la alte clasa si asa.
Eu per total am avut o experienta buna la liceu, comparat cu generala. Oameni mai civilizati. Clasa a 9-a a fost super... ma rog, pana ne-au bagat in online sad

Per total as zice ca singurul motiv pentru care ai vrea sa inveti si sa intri la un liceu mai bun(medie de admitere 8+) este pentru oameni. La un liceu mai bun(sau cel putin la al meu) nu sunt batai, nu prea sunt drogati si pur si simplu mai putini prosti. Normal ca mai sunt nesuferiti, dar nu se compara cu un liceu slab. Deci asta mi se pare singurul motiv pentru care ai vrea sa inveti. Si se poate si fara meditatii! Succes happy