| CodrinLeonte a întrebat:

Salutare. Eu la anul o sa dau examen la clasa a 8 a si as vrea sa stiu, daca pana acum media mea generala din clasele 5-7 este 9.37, este posibil sa ajung la un liceu bun?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil dar numai daca vei obtine o medie buna si la evaluarea nationala, avand in vedere ca media de la aceasta reprezinta 80% din media de admitere in liceu iar media generala a claselor de gimnaziu (V-VIII) reprezinta doar 20% din media de admitere.

| CodrinLeonte explică (pentru Ioandelasal):

Si cat ar trebui sa iau maxim la evaluare si examen ca sa merg ca liceu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CodrinLeonte):

Depinde de liceu si profil. S-a intrat incepand de pe la media cinci si ceva si pana la media 10.
Poti vedea ultima medie de admitere, la liceul si profilul preferat, de anul trecut, de obicei nu difera prea mult de la un an la altul.

3 răspunsuri:
| Crescent a răspuns:

Nu poti sa stii acum asta. Media pe 5-8 nu conteaza asa mult. Vei ajunge la un liceu bun doar daca iei note bune in examen.