| littleblackgirl a întrebat:

As avea nevoie de ajutorul vostru in privinta situatiei in care ma aflu momentan: prietena mea cea mai buna de 5 ani este genul de fata care daca ei ii este bine nu ii prea pasa de restul. In tot acest timp am fost ca niste surori, puteam vorbi despre orice, stateam in aceeasi banca, etc. Toate astea pana anul acesta cand am intrat in clasa a 9a, ea ramanand la aceeasi scoala (care are si generala si liceu) dar eu m-am mutat in alt liceu, deloc departe. De atunci relatia noastra s-a racit. Ii trimiteam numai eu mesaje iar ea raspunde a doua zi sau nu raspundea. O perioada nu am mai vorbit, dar apoi a venit si si-a cerut scuze ca s-a purtat asa.
Acum trei zile am avut o cearta groaznica care a inceput de fapt de la faptul ca ea nu este deloc o fire punctuala (mereu cand ne vedem ea intarzie cate 30-40 de minute). Problema nu ar fi neaparat asta, deoarece m-am obisnuit, problema este ca ea nu recunoaste acest lucru. Mereu cand mai avem cate o discutie contradictorie ma invinovateste pe mine, nu recunoaste lucruri pe care le-a facut si spune ca ne certam numai din cauza mea. Eu m-am saturat de toate astea si i-am spus ca vreau sa rupem prietenia si gata. Atunci a schimbat foaia si a inceput sa spuna ca ii pare foarte rau, dar daca asta vreau atunci ok, doar ca din nou a fost vina mea. Din ce observ nu o prea intereseaza, cu toate ca l-a sunat pe cel mai bun prieten al meu plangand. Intrebarea este de fapt, am procedat corect?
Imi cer scuze ca am scris atat de mult. Dau voturi si fundita.

Răspuns Câştigător
| SuneteDeChitara a răspuns:

Cred că ai procedat corect. Adică, dacă ea nu se implică în relaţia voastră de prietenie, tu de ce să te implici? Poate că ar fi bine să îi demonstrezi ei că tu poţi trăi şi fără ea.

3 răspunsuri:
| littleblackgirl explică:

@dianadya24 exact de asta m-am si certat cu ea. m-am saturat ca mereu sa aud scuzele ei urmate de nepasare. Ca asta doare cel mai tare de fapt. Faptul ca imi arunca un "scuze" si apoi isi gaseste altceva de facut
@SuneteDeChitara asa am sa si fac. Cu toate ca am si eu o vina in toata treaba asta, ea e la fel de vinovata ca mine. Nu pot sa fiu prietena cu umbra ei laughing asa ca am sa o las in pace

| LorenaAnca a răspuns:

Din cate am inteles, prietena ta nu e prea ok cu faptul ca tu esti la un liceu. Si eu as fi procedat la fel ca tine. Probabil ar trebui sa dicuti cu ea fata in fata si intreab-o daca o deranjeaza foarte tare distanta ce a aparut intre voi. Trebuie sa fiti sincere una cu alta, pentru ca altfel nu merge.

| KimEunJung a răspuns:

Si eu am fost de curand intr-o cearta cu prietena mea din lucruri minore. Apoi mi-a parut rau ca am facut-o sa se simta rau si eu am considerat pe o parte ca am procedat gresit ca nu mi-am tinut gura, dar pe de alta parte am considerat ca am procedat corect pentru ca ma saturasem sa aud mereu scuzele ei. La un moment dat te saturi. happy