| roxanabye a întrebat:

As avea nevoie de un sfat in legatura cu baietii..deci eu sunt o fre mai timida, mai retrasa pana sa ma cunosti si am incercat multe dar nu ma pot schimba.iar in legatura cu baietii nu stiu ce sa fac dar am avut pana la 16 ani doar 2 relatii care nici alea nu au fost serioase, baietii aia fiind mai indrazneti de fel (dar care au nevoie tot de o fata mai sociabila de fel) si relatiile n-au durat mai mult de o saptamana...si problema cea mai mare e ca atunci cand cineva incearca sa se aproprie de mine fara sa vreau il indepartez..si am pierdut multe posebile relatii din cauza asta, chiar cu baieti care imi placeau.din simplul fapt ca-s mai timida ca par o persoana mai rece, mai distanta ..si acum as vrea sa stiu cum as putea sa ma apropii mai mult de baieti, cum sa fac sa tin pe cineva langa mine mai mult o saptamana..cum sa fac si eu primul pas, adica sa-i spun ca-l plac baiatului recpectiv? multumesc celor care au avut rabdare sa citeasca atat...

Răspuns Câştigător
| CoffeeTeaOrMe a răspuns:

Sunt la fel. Şi şti ceva? Nu se merită să te stresezi din cauza asta. Tot 16 am şi eu, o singură relaţie ( dacă se poate numi aşa ) la activ. Pur şi simplu o să apară cineva în viaţa ta care nu o să plece atât de uşor, care o să te înţeleagă fără să fie nevoie de cuvinte. O să te vadă ca şi o provocare şi o să lupte. Există tot felul de oameni şi ultimul lucru la care trebuie să te gândeşti este să te schimbi. Rămăi aşa, baftă multă :*

| roxanabye explică (pentru CoffeeTeaOrMe):

Da stiu n-ar trebui sa ma schimb sau ceva de genu, dar multe din prietenele mele au avut deja nenumarate relatii pan la 16 ani, si unele si-au inceput si viata sexuala, asa ca ma simt intr-un fel nasol..si problema mea cea mai mare e timiditatea mea...si am observat ca majoritatea baietilor la plac fetele mai indraznete, mai joviale ..nu fetele mai tacute si seriase...si ajung sa cred ca nu exista nimeni si pentru mine.

| CoffeeTeaOrMe a răspuns (pentru roxanabye):

Si unde ajung? Ca sunt indraznete sau ca isi incep viata sexuala? Tin relatiile? Ma indoiesc. E ceva sincer si frumos in momentul in care partenerii se accepta reciproc. Si crede-ma, multe fete ajung sa creada asta, dar nu e asa! Mereu e cineva si pentru tine. Trebuie sa astepti, ai tot timpul din lume. Bucura-te de tinerete, fa tot ce-ti trece prin cap si lasa baietii si iubirea sa vina singuri.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 16 ani nu te mai stresa de băieții, ai alte priorități.
Nu trebuie să spui tu prima sentimentele, ci să fii foarte atentă cu cine te împrietenești!
Crede în tine.
Pa, opa.

| 4BubaNeagra a răspuns:

Ii explici situatia inainte sa il intrebi daca vrea, daca-i place de tine o sa te accepte asc cum esti happy

| daniellllaaaa a răspuns:

De obicei baietilor le plac fetele care au incredere in ele. Incearca sa vorbesti cu un coleg de.al tau sau cu un baiat pe care il cunosti deja. Asa te vei obisnui in discutiile cu un baiat. Vei vedea exact fara sa iti fie jena ce le place sa discute si ce nu. Incearca sa fii mai deschisa intr.o relatie : sa razi la glumele lui, sa dai replica, sa discuti de ceva de care ii place si lui, sa ii trimiti mesaje ( sa nu exagerezi) si incearca sa te vezi de cat mai multe ori cu el. Iti doresc mult succes in continuare si sper sa gasesti pe cineva pentru tine! happy :*