| EmySweety a întrebat:

Nu stiu ce sa cred straight facestraight face! Anul trecut (boboaca fiind) m-am imprietenit repede cu o fata pe nume Roxana, am inceput sa vorbim si pana la urma am terminat sa fim colege de banca si prietene extrem de bune. Ea pe atunci era o fire timida, obisnuita sa stea in casa, sa nu iasa prea mult in oras decat cu familia. Nu avea curajul sa spuna cuiva ceva nepotrivit sau sa recunoasca, ca ceva nu ii convine. Eu, fiind o fire ce "nu sta locului", mereu vesela, si putin mai... mult zis tupeista ( adica ma afirm aatunci cand nu imi place comportamentul cuiva fata de mine, cand vad ca sunt barfita etc)am inceput sa o mai scot si pe ea din anonimat si am ajuns sa iesim saptamanal cel putin in oras.

Caracaterul ei s-a schimbat, prima oara am crezut ca in bine, devenise si ea mai. sociabila, incepuse sa fie ea cea care ne invita sa iesim.

De ceva timp insa, a intrecut masura si a inceput chiar sa jigneasca la cea mai mica privire urata ce ii era "aruncata".

Pentru mine a fost o trecere prea brusca de la "prietena emotiva si tacuta" la o mica "copie de-a mea". Pur si simplu simt ca face tot ce fac eu. doar pentru simplul fapt ca asa este... in atentia tuturor. Si replicile si glumele, chiar si privirile copilaroase pe care eu le am, am observat ca le copiaza.

Nu stiu ce sa fac, ma simt foarte aiurea sa fiu in preajma unei persoane copiate dupa mine in fiecare zi. Plus ca ea de la acea fata timida a inceput sa fie tupeista si putin nesimtita cu "ajutorul" comportamentului meu.

Nu stiu ce sa ii fac sau cum sa ii spun ceea ce cred. sau nici macar nu stiu daca are "vreo sansa" sa devina iar EA.

Imi cer scuze pentru textul lung insa chiar am nevoie de ajutor de la cineva care stie tot despre aceasta situatie. Multumesc mult celor care au avut rabdarea sa citeasca si sa raspunda! happy

Răspuns Câştigător
| nana a răspuns:

Salut BlueEyes. Ceea ce pot sä te sfätuiesc, este discutia, dialogul deschis in legäturä cu ceea ce te deranjeazä. Dacä acceptä critica ta si iti respectä dorinta de a redevenii prietena ta, timidä si inocentä inseamnä cä iti meritä prietenia si este o adeväratä prietenä. Dacä asteptärile tale sunt altele si nu recunoaste copierea ta la indigou, inseamnä cä nu are nevoie de prietenia ta ci doar de cineva care a scos-o din anonimat.Trebuie sä inveti in viatä sä faci diferenta intre un prieten adevärat si asa zisii prieteni. Priveste la mana ta, seamänä cele 5 degete intre ele? Nu. Nici prietenii pe care ii ai tu nu seamänä intre ei. Dacä ai 10 prieteni, asa zisi prieteni, fä un inventar personal fiecäruia si vezi ce are bun fiecare persoanä in ea. Asa vei decoperii la fiecare calitäti si defecte, si, vei fii pusä in situatia de a alege
prieteni si amici. Sä revin la asa zisa prietenä a ta, in viatä 2 persoane sunt prieteni pe viatä dacä se complecteazä nu se dublezä. Tragi tu concluzia si succes in viitor la adeväratii prieteni. Pup
nana

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De persoane din astea generatie copy-paste e plina lumeastraight face
Nu mai gasesti un om normal, care sa fie asa cum e el, sa nu-i fie alterata gandirea de altii.Pana acum 4 ani am avut si eu o fata care ma copia intr-unachatterboxAm lasat sa se raceasca relatiile intre noi intentionat, desi stam destul de aproape.Chiar am vrut sa vad ce face fara mine.Si am vazutoh go onA ajuns o curvistina de prima mana cu aere de fotomodel.Nu-i mai ajungi la nas nici cu o prajina. Timpul e sfant.Gaseste rezolvari la cele mai grele probleme si vindeca cele mai adanci cicatrice

| madalicious a răspuns:

Stai lin asa ceva este normal. Ai invatat-o sa fie ca tine, si ea nu se va dezobisnui usor, decat daca nu o mai bagi in seama, nu mai vorbesti, cu ea, sau iti faci alte prietene si pe ea o lasi sa redevina cea de dinainte. Trebuie sa te indepartezi de ea, astfel nu rezolvi nimic, o sa devii timida in locul ei, ca un schimb de caractere, caci ea avea nevoie doar de o persoana pe care sa o admire, si sa-si doreasca sa devina aceea persoana. In cazul ei ai fost tu. Vesela, simpatica, saritoare, etc...

Sincer vorbind, si eu am copiat comportamentul unei colege si acum ma inteleg cu ea ca cu gaura din creierul ei. Adica deloc, pentru ca am devenit aproape ca ea, si persoanele identice ca comportament si cu caractere precum si orgoliile puternice, se vor respinge singure automat.

Deci tot sincer vorbind nu ai cum sa o faci sa se schimbe. Ideal ar fi sa-i gasesti o alta prietena care sa fie mai tare ca ea, si sa o faca sa se simta un nimic, atunci chiar o sa redevina fata emotiva si timida, de dinainte care se sperie mereu. happy

| Bebelushaaː a răspuns:

Si eu am o astfel de prietena. m`am saturat sa vad ca ea nu are pic de originalitate.nu am stiut cum sa-i spun si nu cred ca o sa am curajul sa ii spun sa se schimbe. Am inceput, insa, sa ma indepartez de ea si sper sa nu mi se mai intample. Iti doresc sa scapi de presupusa prietena pentru ca sa o schimbi nu cred ca poti happy

| irina20 a răspuns:

Hey, situatia ta e putin dificila. Ea vrea sa fie ca tine perntru ca probabil tu esti mai placuta de cei din jur, iar ea nu.Ai putea vorbi cu ea, spunandu-i ca nu-i sta bine in postura asta, ca da urat, ca te deranjeaza... daca nu tine la prietenia voastra, probabil nu-ti v-a mai vorbi... dar daca tine, se v-a deranja un pic si poate v-a incerca sa se schimbe.Bafta!

| Robert5678 a răspuns:

Madalicious, nu mai am ce sa zic, mi se pare cel mai bun raspuns.Blueyes,te sfatuiesc sa urmezi sfaturile ei