| CoolDragonn a întrebat:

Mama vrea sa ne mutam la campina si sa ma dea acolo la scoala pentru ca acolo face fratemiu liceu si o sa stam cu bunica caci mama va pleca in spania. Dar eu nu vreau sa merg vreau sa merg la matusimea la ploiesti si sa fac si scoala acolo dar mama nu prea vrea sa ma lase de si matusimea mar primi.Imi puteti da sfaturi sai conving? Dau vot si fundita la cel mai bun iar la restul doar nota. La matusa mea ma simt ca in rai asta este motivul.Cu bunici e altceva. Vor sa fac numai ce vor ei si nu pot sa ma convinga frumos trebuie sa tipe la mine/chiar sa dea in mine(bunicul), iar la matusa o ajut f f mult la treaba si la ce are nevoie ca se comporta mai frumos.La ea ma simt mai bine ca acasa si acasa e bine dar mai mult imi place acolo si mai e si la oras.

Răspuns Câştigător
| Nicoleta a răspuns:

Sincer cred ca in Ploiesti ai mai multe sanse decat in Campina.Ma refer la scoala si la tot, e un oras mult mai important. Spune-i mamei tale ca vrei la ploiesti, si spune-i de ce nu vrei la campina.
Spune-i ca poate cu bunica nu iti va fi l afel de bine ca si cu matusa, iar tu vei fi mai fericita la ploiesti. O veiputea vizita si pe bunica in vacante.Mai bine sa fii la pliesti si sa fii fericita, decat cu bunica si sa iti para rau.
Totusi nu ai spus care e motivul pentru care Nu vrei la campina, si de ce vrei neaparat la Ploiesti? poate te puteam ajuta mai mult

8 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Depinde de vârsta ta în primul rând. mama ta te vede încă un copil şin nu ţine cont de ceea ce spui tu şi e normal. Ea doreşte ca tu să stai cu bunicii pentru că în mod natural ei au mai mare grijă de tine. Tot ce-ţi pot spune e să-i explici că-ţi doreşti mult asta şi că crezi că acolo îţi va fi mai bine, ai să îneţi mai bine etc, că pe ea asta o interesează. Baftă!

| LoveForShania a răspuns:

Ii poti explica mamei tale faptul ca cu bunici nu te simti ok, cu matusa ta te simti foarte bine si iti place de ea. Nu ii spune,, vreau sa merg la matusa'', incearca intai sa ii prezinti motivele, apoi favorurile. Spune-i ca atata timp ai stat cu ea (cu mama), si ea iti mai impartasea niste bucurii (sau ti le facea), dar acum cu bunicii nu o sa mai ai pe nimeni care sa te sprijine. Cu matusa te simti foarte bine ca se comporta frumos cu tine fata de bunici, si o sa fi in siguranta cu ea, si ii promiti cu o sa te comporti si tu frumos. Bunicii iti impun multe lucruri, si ce e impus e un plus pentru : Nu fac asta.

| Malvina24 a răspuns:

Spune-i asa mamei tale, nu e corect sa fi tratata urat de catre buniclul tau sau sa iti vorbeasca urat bunica! Vezi tu, mama ta pleaca, ea nu are incredere intr-o matusa, are mai multa incredere in parintii ei(e logic) si oricum nu s-ar putea ca tu sa fi cu matusa ta si fratele tau la bunici.Stiu cum e sa te multi si eu m-am mutat la o scoala noua si am pierdut prieteni.Scoala nu e o problema, nu e vorba ca la Ploiesti ar fi mai buna scoala, daca inveti si iti place ''cartea'' poti invata oriunde nu conteaza ca scoala e la oras sau la tara''Spune-i mamei tale ca nu te vei simti in largul tau la bunici si ca la matusa ta ai fi si tu fericita, roag-o frumos spune-i ca tii la ea si vrei sa fie fericita, sa nu o superi insa sa te inteleaga si ea. Discuta si cu fratele tau, daca si el ar vrea ''la matusa'' poate si el sa vb cu mama ta.Insa asigura-te ca matusa voastra va poate primi ca nu se stie daca ar putea sa va lase sa stati la ea. Avand in vedere ca mama ta pleaca in Spania, voi veti ramane in grija cuiva daca nu aveti peste 18 ani si e mai greu sa convingi un adult care e incapatanat sa faca ceva. Bunicii au trait alte vremulri ei nu inteleg multe, stiu pentru ca si ai mei sunt asa, bunicamea ma certa intr-o zi ca ma epilez, i se pare ciudat ca eu mananc rodie/ananas, a crezut ca kiwi e un ''cartof paros'' nu poate intelege muzica pe care eu o ascult, i-am spus lui buni ca imi place de Inna si cand i-am aratat o poza cu ea a zis ca-s nebuna:''asa dezbolita, mamaie asta e o vagaboanda'' muzica populara e number 1.Pe la poarta nu ma lasa sa stau, toti ies fac focul se distreaza eu nu pot iesi ca fetele cuminti stau in casa(eventul se uita la OTV-uhh). Trebuie sa-i intelegem asa vor fi mereue, pentru ca au trait alte vremuri poate si noi vom fi asa cand vom avea nepoti, nu poti schimba atitudinea lor. Daca mama ta nu face ceva nu ai de ales si va trebui sa ramai la bunici.

| cristi202 a răspuns:

Ai un aliat, daca e asa cum zici, pe matusa ta. Daca o ajuti f f mult la treaba, eu cred ca ea te-ar putea ajuta si sustine cel mai mult. Vorbeste cu ea, si spune-i sa vorbeasca cu parintii tai, pentru ca sa stai la ea, pentru ca te simti cel mai bine la ea si o si ajuti la treaba. Si ai un atuu. In mod normal, parintii nu ar trebui sa isi lase copiii ca sa mearga la munca in strainatate. Dar asta e, in situatia de la noi din Romania, e nevoie si de bani, abia se mai descurca, altfel nu ar fi plecat ei. Insa tu profita de acest lucru. Spune-le cit ti-e de greu ca ei sunt plecati, si ca ti-ar face viata mai usoara daca te vor lasa la matusa ta. De fapt, la aceasta problema ce o ai tu, comunicarea face totul, cum sti sa vorbesti cu parintii tai, explicindu-le clar situatia in care te afli, si in plus, incerca sa o aduci in aceasta discutie si pe matusa ta. Ea poate avea un cuvint greu de zis pentru tine.

| paramore a răspuns:

Pai vorbeste si cu matusa ta sa se tine de capul mamei tale, sa te laude putin si sa o asigure ca va fi totul bine

Răspuns utilizator avertizat
| Cubulets a răspuns:

Orice ai face sa nu ajungi sa o implori pe mama ta!
daca ajungi sa implori un parinte el nu prea te va baga in seama...(stiu asta pentru ca faceam si eu la fel acum 2, 3 ani)

spune-i cu frumosul...
de ex:
mama, uite ce simt eu...
si ii zici
eu nu ma simt bine la bunica pentru ca:
urla la mine
bunicul ma bate
niciodata nu poate sa imi spuna cu frumosul ce vrea si iar se ajunge la scandal si ma simt prost
iar apoi ii zici ca la matusa ta te simti mult mai bine pentru ca ea vorbeste frumos cu tine, se comporta mai bland si ma simt mai bine la ea + ca eu voi putea merge si acolo la scoala si ea va avea grija sa imi fac temele ...etc.
si daca si asa nu merge ii zici
dar de ce fratelui meu ii respecti dorintele si mie nu?
asa fac eu cand vreau ceva de la mama
mai ales ca trebuie sa ii spui cand este intr-o dispozitie buna

| nuconteazacinesunt_1308 a răspuns:

In primul rand vorbeste cu matusa ta si spune-i sa iti puna "cateva" vorbe bune. adultii se inteleg mai bine intre ei decat copiii si adultii. Precizeaza-i cum ne-ai precizat si noua, toate aceste argumente pro pentru care ar trebui sa mergi la matusa ta.
Incearca, insista si nu te lasa asa usor daca chiar iti doresti asta!