| nene14 a întrebat:

Buna TPU...

As dori sa urmez o facultate de drept in U.K. dar problema e ca inca nu stiu prea multe si am inceput sa ma documentez de curand. Totusi am cateva intrebari si as fi recunoscator daca ati raspunde.

1.Stiu ca poti aplica pentru o bursa in U.K. dar stiu ca trebuie sa indeplinesti niste conditii(medie peste 8 sau 9 la bac, ceea ce nu e greu si sa ai examenul ielts luat...ma rog asta nu e o problema. Banuiesc ca oricine merge in U.K. la studii stie engleza).Nu stiu daca la o facultate de drept se acorda burse din partea statului.

2.Mergand pe drept(nu drept international), intentionez sa raman in Anglia(doresc sa fac facultatea in Anglia in cadrul U.K.) si sa profesez acolo avocatura sau alte meserii care sunt bazate pe drept.Scopul meu final este de a deveni judecator.Si banuiesc ca nu o sa fie problema ca sunt roman, mai ales daca o sa devin si cetatean happy.

3.Aceasta intrebare are putina legatura cu precedenta si e in legatura cu discriminarea. Cunoasteti cazuri in care elevii romani care studiaza si isi vad de treaba lor in Anglia sa fie discriminati?

Da...sunt constient ca asta o sa insemne inceputul unei vieti noi pentru mine.Si mai inseamna si ca va trebui sa las Romania in spate, dar asta nu ma prea afecteaza sau nu ma afecteaza deloc mai bine spus.

Poate sunteti in situatia de a fi la o astfel de facultate in U.K., mai precis in Anglia si o sa imi spuneti putin din experienta voastra.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri...

P.S. Am mai pus o astfel de intrebare dar nu am specificat anumite lucruri

2 răspunsuri:
| RobertLeonte a răspuns:

Iti trebuie si un CV impresionant. Asta consta in activitati de voluntariat la diverse campanii ONG precum "salvati copii". Si in legatura cu discriminarea, eu din cate am mai auzit/citit, discriminare este oriunde, dar nu e foarte accentuanta. Adica atata timp cat esti un om de treaba, nimeni nu iti da in gat ca esti tu roman. Plus ca englezii sunt niste oameni deschisi la minte.

| nene14 explică (pentru RobertLeonte):

Well... CV-ul meu e bazat pe rezultate scolare in general.Nu ma refer strict la medii ma refer la premii la sesiuni de comunicare si la olimpiade