| Delia12 a întrebat:

As vrea niste sfaturi.eu ma consider urata la fel si cei din jurul meu. Baietii isi bat joc de mine si imi pun diverse porecle si ma simt foarte naspa. Am 14 ani, port ochelari, am aparat dentar(din octombrie), am avut cateva cosuri dar acum mai am niste pete care nu se prea vad. Nu imi suport parul ca sta in toate partile si umflat, fata mi pic lunguiata. Ma consider uratacryingcrying. Dati'mi sfaturi ce sa fac sa arat mai bine

Răspuns Câştigător
| andreepetpu a răspuns:

Vai Delia, cum poti spune asa ceva? Niciodata sa nu zici nimanui ca esti urata, deoarece imaginea care o ai ii influenteaza pe ceilalti. In primul rand cu parul : Ai zis ca sta umflat: nu e nici o problema : daca este drept, impleteste-l seara sau ia biudiuri, puneti-le, iar dimineata le dai jos. Dupa la aparat. Cand il schimbi si iti alegi culoare noua, alege alb, deoarece nu va isi in evidenta. Ochelarii : opteaza pentru lntile de contact. Daca nu vrei lentile, vezi ca au aparut pe piata niste ochelari gen " tocilar ". Sunt foarte la moda, trebuie doar sa stii cu ce sa ii asortezi. iti pui ochelarii ( se gasesc si cu dioptrii ),(costa pana in 50 lei, dar daca vrei mai buni. trebuie sa dai mai multisor. Apropo : hainele >> daca esti mai plinuta, opteaza pentru ceva mai lejer, mai larg. Blugii cu o singura culoare care nu sunt stersi sunt foarte la moda. sunt diferite culori : albastrii, verzi, galbeni, rosii. etc. Poarta din acestia. Incearca sa iei ceva cu motive florale. Tenisii sunt la moda, costa pana in 40 lei. oricum, daca e ceva, imi dai facebook-ul tau, si iti mai dau sfaturi >. Al meu este Emma Moraru (Emm). Te astept cu drag. Bafta multa :*

| Delia12 explică (pentru andreepetpu):

Nu sunt plinuta am 1. 72 sh 53 de kg

7 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Sunt perfect de acord cu Andreepetpu. Sunt o multime de solutii si modalitati pentru a parea cool. Nu trebuie sa zici ca esti urata. Fiecare persoana este frumoasa in felul sau. Daca porti aparat dentar este foarte bine deoarece cand il vei da jos, vei avea un zambet perfect si multi prieteni o sa te aprecieze. In plus, iti poti alege cele mai nebunesti culori pentru aparat. Daca porti ochelari, sa stii ca exista o solutie: lentilele de contact! Dar inainte de a cumpara, mergi la oftamolog pentru reteta, sfaturi si indicatii. Poti cumpara din magazine speciale sau chiar de pe net. Uite un site de incredere: www.lentiledecontact.ro. Ba chiar poti cumpara lentile colorate. Poti lua pentru o singura zi (la pachet cu 30 bucati), pentru o saptamana sau pentru o luna. Vei primi si o carticica despre igiena lentilelor sau diverse sfaturi.
La varsta ta este normal sa ai cosuri. Mergi la dermatolog si spune-i sa-ti recomande o crema buna pentru tine. Nu iti stoarce cosurile deoarece risti sa infectezi locul. Pentru pete, incearca crema cu propolis si galbenele. Daca parul tau iti sta in toate partile, inseamna ca este rebel. Opteaza pentru o noua coafura sau foloseste un spray special (de exemplu, de la Gliss). Daca ai fata alungita, poti corecta aceasta problema prin machiaj. Uite aici cum: http://lectiadestil.ro/......ele-fetei/
In concluzie, nu te mai considera urata. Esti frumoasa in felul tau. Uite un exercitiu: zilnic spune in fata oglinzii ca esti frumoasa de 10 ori si incearca sa gasesti ceva la tine care sa-ti placa (sigur vei gasi, e imposibil). Ai sa vezi ca te vei simti mai bine. Putina incredere in tine nu strica. Sper ca te-am ajutat!

| adorciocolata a răspuns:

Cu placere. happy

| Izomer a răspuns:

Fi indiferentawinking

| Frumushik03 a răspuns:

In primul rand daca vrei ca ceilalti sa te considere o persoana draguta tu trebuie sa fii prima care crede asta. Sfaturi pentru a arata mai bine:1)Daca ai urme lasate de la cosuri date cu fond de ten ca sa le acoperi si seara spala-te pe fata cu sapun, apoi date cu spirt pentru a dezinfecta pielea, apoi foloseste o crema pentru hidratare. 2)Daca parul iti sta in toate partile incearca sa folosesti un sampon si un balsam nou(poate vor avea un efect pozitiv asupra parului tau)daca nici asta nu merge incearca sa ti-l prinzi cumva, poti sa il impletesti sau sa il prinzi cu clame.Nu trebuie sa detii o frumusete ostentativa ca sa fii placuta, unele persoane se fac placute prin simplitatea si prin felul lor de a vorbi. Daca colegii tai se mai iau de tin ai putea sa nu-i mai bagi in seama si sa inceteze, iar daca ast nu merge te poti lua si tu de defectele lor(nu cred ca ei sunt perfecti). Ai mai multa incredere in tine

| biiiaaa a răspuns:

Dupa parerea mea cel mai bun "remediu" este sa ai mai multa incredere in tine. Daca potri aparat dentar nu inseamna ca esti mai urata, cand ti-l vei da jos si vei vedea cat de bine ti-a facut nu o sa iti mai para rau si cu ochelarii e la fel. Nu ar trebui sa pui la suftel tot ceea ce spun cei din jur, atat cat tu o sa ai incredere in tine nu o sa mai rada nimeni de tine. Pentru cosuri/ puncte nevre / par sunt diferite masti naturale, care le poti face chiar tu in casa, dar restul se rezolva cu timpul vei vedea.
Sper ca ti-am fost de ajutor.:-)