| AlexAL275 a întrebat:

Aș vrea să vă întreb ceva cu privire la socializare. Cum îmi fac prieteni? Sunt la liceu si nu am niciun prieten. Eu sunt retras, stau în bancă aproape toată ziua cât sunt la liceu și nu prea comunic. Atunci când comunic cu colegii mei nu prea stiu ce să spun si uneori am senzatia că nici nu ma bagă în seamă. Acasă sunt drac iar la liceu sunt mut. Câțiva dintre așa-ziși mei prieteni mă consideră prost, dar atunci când vor să îi ajut nu mai comentează. Ca să îți faci prieteni mai nou trebuie să te porți ca un animal sălbatic. Acum veți zice că nu cantitatea contează ci calitatea dar frate eu tot singur rămân crying Help!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Viziunea ta despre cum sa-ti faci prieteni, este total eronata!
Nu trebuie sa te comporti ca un animal salbatec dar nici ca un idiot, ci ca un copil normal si sanatos la cap, salutand si respectandu-ti colegii, ca sa fii salutat si respectat de ei.
Faptul ca esti considera prost, este probabil pentru ca nu comunici cu nimeni.
Atutudinea ta dicteaza comportamentul celorlati, catre tine!
Invata sa te comporti in societate si te asigur ca vor roii prietenii in jurul tau.
Respecta-i si saluta-i, daca vrei sa fii respectat si salutat!

| sierra1 a răspuns:

Poate te ajută asta:
https://adevarul.ro/......index.html