| 1004 a întrebat:

As vrea sa va intreb ceva daca radeti cumva de visul meu mai bine radeti in gand si nu scrieti nimic cei care ar vrea sa ma ajute sunt niste prieetni extraordinari. sunt o fata obisnuita, tata este zidar iar mama nu lucreaza in gospodarie mai am si o sora mica de 2 ani iar eu sunt cls 6 a.nu sunt cinestie ce dar am un vis mai mare decat toti. de la 5 ani imi doresc sa fiu actrita sau cantareata cam asa ca hannah montana laughingrolling on the floor si as vrea sa ajung la hollywood ( da stiu un vis foarte mare ). am talent, stiu sa cant stiu sa joc teatru mai stiu si sa compun poezii profesorii spun ca sunt cea mai talentata din clasa iar copii din afara scoli spun ca, cant extraordinar aproape cel mai frumos din scoala. sunt si la cor la vocea intai iar asta ma bucura si sper ca asta sa imi dea o sansa in viitorul meu insa notele nu sunt chiar atat de bune am media generala 8 46 crying. nici macar nu am luat bursa in fine o sa pot vrodata sa imi implinesc visul? sunt o fata obisnuita nu suntem bogati iar asta ma deprima pentru ca ma gandesc ca in ziu ade azi nu se face nimic fara bani macar am si eu o mica sansa in viitor? sa mai imi fac sperante sau sa renunt la acest vis? nu radeti de mine daca asta imi doresc pun pari ca si voi vreti sa ajungeti ceva ce va doriti foarte mult.

11 răspunsuri:
| tina28 a răspuns:

Nu costa nimic sa visezi, dar trebuie sa ai o vointa foarte mare, ai fi indicat sa te incrie la o scoala de arte unde poti sa-ti valorici talentul... discuta cu ai parinti tai despre ce-ti place sa faci pe viitor si ei te vor sustine, poti discuta si cu diriginta clasei si ea te va indruma mai bine. succes pe viitor!

| 3thera a răspuns:

Poate vei merge la o facultate de genul canto/actorie in alta tara; Anglia sau America, acolo unde poti deveni mai cunoscut(dar nu NEAPARAT. Zic doar ca sunt sanse mai mari acolo decat in alte tari); dar pentru asta e nevoie de o educatie foarte buna (mai ales cu engleza; ai putea lua si o bursa in a 12-a daca inveti foarte bine) si e nevoie si de bani, e adevarat. Acum, fara sa vreau sa jignesc, nu stiu ce invatatura se mai face prin Romania anului 2012 la sate. Nu stiu cat de pregatiti ati fi sa iesiti in afara unde sunt oportunitati mult mai mari, sau macar in marile orase. Spre exemplu in Bucuresti exista --U.N.A.T.C. - Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica "I.L.Caragiale"-- (universitate care e formata din mai multe facultati; teatru, film etc. din care multi studenti au iesit actori si au jucat in seriale si reclame, dar nu au o popularitate imensa(deci putini bani) + ca multi nici macar nu isi gasesc acum de lucru. Actorii castiga foarte putin in Romania, daca nu sunt cautati si cunoscuti. Chiar si marii nostri artisti de teatru nu castiga prea mult; ei sunt intr-adevar niste ARTISTI, in adevaratul sens al cuvantului, foarte pasionati ca sa continue cu treaba asta, la ce salariu mic au).Dar poate ai vrea sa fii actrita pentru seriale TV sau altceva, in Romania. Exista sanse daca te duci la casting-urile din Bucuresti si te prezinti bine.
Totusi, fara o educatie buna, carisma, determinare, ceva cu care poti iesi in evidenta si inteligenta nu stiu ce se poate face.
Exista si alte facultati de genul asta in marile orase din RO, care sunt de stat (platesti mult mai putin - cum e UNATC, decat la facultatile private). Dar inca esti mica, crede-ma, foarte mica; mai ai timp sa te gandesti; plus ca faza cu Hannah Montana trece repede. Si taica-sau lui Miley Cyrus(asa o chema, nu?) era cantaret dinainte, sper ca stii asta.
Dar daca zici ca asta vrei sa faci si ca ai talent, poti visa, dar sa ramai totusi cu picioarele pe pamant si cu capul pe umeri, ca mai apoi sa nu fii dezamagita daca nu ti se implinesc asteptarile prea mari. Pentru ca e un vis FOARTE MARE. Iar daca nu stii unde sa te duci si daca nu o sa incerci sa cunosti lume(din afara) din business-ul respectiv, nu stiu cate sanse ai. Mai esti si in Romania... in Hollywood se reuseste foarte greu si pe deasupra tu mai esti si straina.
O sa-ti dai seama mai incolo. Gandeste-te ca exista MULTE, FOARTE multe persoane(sute de mii sau chiar mai multe) ca tine in AMERICA (acolo unde exista cele mai multe "celebritati" si cele mai multe oportunitati), persoane deci ca tine care vor sa devina celebre. Si ele, fiind totusi in America, unde exista de 45839754 ori mai multe sanse decat in Romania, tot nu reusesc! E o concurenta imensa. Daca ai noroc, si putini au, bine, atunci ar fi ceva nemaipomenit. Daca nu, e nasol.
Fii realista;
daca nu merge cu cariera, poti intotdeauna sa faci ceea ce iti place in timpul liber.

| Corinnààà a răspuns:

Tu la 8, 46 mai visezi la bursa? Cioc, cioc-GOL. Pune-te cu burta pe carte, dar totusi nu renunta la cantat. P.S.: 1.VIATA NU-I ROZ. 2.Nu conteaza stituatia financiara pe cat conteaza ambitia ta.

| ChuChu a răspuns:

Pai tu o sa te razi mai mult de visul meu: Imi doresc sa devin cantareata in Coreea ( acolo conteaza mult si dansul), iar la dans ma pricep, dar la cantat...
Oricum nu o sa renunt pana nu o sa reusesc si chiar daca oamenii iti spun ca nu poti, sa nu iti pese si sa faci tot ce e posibil sa faci ceea ce iti doresti.
Eu sincer, chiar cred ca o sa ajungi Hollywood daca asta e visul tau.
Iar cand o sa ajungi la Hollywood, sa ma chemi si pe mine in vacanta laughing

| Zmeurik1 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai despre asta, ei te pot sustine financiar, chiar daca spui tu ca nu au asa multi bani. Si poti lua niste cursuri de canto, dar parerea mea este sa nu te inscri la nicio scoala de arte, eu am fost un an la canto muzica usoara si nu sunt seriosi. Daca nu iti poti permite un profesor particular, mai bine uita'te pe internet online la lectii de canto, te ajuta, pe mine una m'au ajutat. Siii... indiferent de ce spun altii tu sa incerci mereu sa iti indeplinesti visul! happy Succes mai departe!

| MariaChrii a răspuns:

Stiu ca nu te prea ajuta dar as vrea si eu o inregistrare cu tine sa vad si eu c buna esti sfatul meui ar fi sa te duci la un club extracurricular(palatul copiilor de la tine din oras daca aveti si sa vb cu cei de acolo pentru actorie si cantat) apoi sa te duci la un liceu de muzica sa iti valorifici talentul pentru ca as vrea sa vad intr-o zi ca un artist de la hollywood a plecat de la un vis dintr-o familie simplabig grin succes nu uita de inregistrare daca aibig grin

| DWDT a răspuns:

Ia niste cursuri de canto. Organizeaza piese de teatru la scoala si mai apoi in localitatea ta ca sa devii cat de cat cunoscuta. Cand vei creste mai mare vei avea mai multe sanse. Bafta! Imi doresc sa-ti implinesti visul

| seby27278 a răspuns:

Stai linistita ca si eu sunt intr-o situatie ca a ta. Si eu am un vis pe care chiar vreau sa-l fac sa se indeplineasca, este cam greu, vreau sa devin ...actor in Mexic si am citit pe internet si multi au zis ca nu se poate si din astea dar eu nu renunt chiar asta vreau si o sa merg pana in panzele albe sa reusesc. Asa ca daca chiar vrei sa devi actrita nu renunta, pune-ti asta in minte si gata. Succes si sper sa reusesti ce-ti doresti.

| Elizabella a răspuns:

Sigur că poți. Totul e să pui pasiune în ceea ce vrei să faci, și să ai parte de puțin noroc.

Fiecare ne visăm actori, doctori, avocați, piloți, și câte și mai câte, dar pe parcursul vieții renunțăm din motive de neînțeles câteodată.

Eu ți-aș recomanda să exersezi cât mai mult, și mai departe să dai la actorie.
Nu renunța la visurile tale niciodată. happy

| dallasaf a răspuns:

Cand o sa ai un spectacol la scoala sau mergi la un teatru ceva.Roaga pe o profesoara sa te lase sa canti in fata la toti (fara rusine si eu am cantat si am ajuns cineva) asa oameni or sa te vada, or sa vorbeasca cu tine si gata.Nu conteaza ca nu ai bani, nici eu nu am avut dar am facut asa cum ti-am zis si acum cand bine.Si apar la televizor, sunt ca o vedeta dar nu prea rolling on the floor Succes!

| ClYocliX a răspuns:

In primul rand este visul tau,nu ti-l poate fura nimeni,asa ca nu renunta nici u la el. Poate acum ti se pare greu si este normal pentru ca primul pas intotdeauna va fi cel mai greu,dar asta nu inseamna ca trebuie sa te descurajezi. Exista o multime de familii foarte bogate ai caror copii datorita acestui lucru au avut succes,dar atunci cand a venit vremea sa destrame zidul cu propriile forte,nu au putut, in schimb, cineva care a fost hotarat de la bun inceput si a muncit, chiar daca i-a fost mai greu, a reusit.Nu conteaza cat de bogati sau saraci sunt paritii tai, tu trebuie sa fii hotarata si sa muncesti spre ati indeplini visul, iar daca vreodata cineva va rade sau te va arata cu degetul, este pentru faptul ca respectiva persoana poate nu are valorile tale si incerca sa te descurajeze. Spui ca esti o foarte buna cantareata, in situatia aceasta te sfatuiesc sa participi la cat mai multe concursuri si sa dai tot ce-i mai bun din tine pentru ati arata potentialul.Mult succes in continuare, si nu uita:ORICE ESTE POSIBIL DACA AI VOINTA.