| Pain03 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu, daca as bate pe cineva si i-as lasa semne destul de urate pe corp/fata intr-un loc restrans (fara martori).As putea patii ceva? Adica poate el dovedii ca eu am fost vinovatul daca nu au existat martori?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poatewinking! Mda lasa bataia, nu rezolvi nimic. Oare, voi, baietii nu va puteti rezolva problemele in alt mod?!

| tpuforyou a răspuns:

Pai ipoteza e simpla il prinzi cum spui u il bati bine, fara martori nimic. a doua zi politia la usa ta iti pun bratarile la maini si la sectie cu tine happy, apoi iti vor adresa cateva intrebari simple ex> unde ai fost la ora >x, tu spui in locul y, la un prieten, la scoala!
Te lasa la sectie dupa care merg sa inspecteze daca le>ai spus adevarul, verifica camerele de supraveghere din anumite locuri spuse de tine., intreaba colegii, prietenii >intr>un final te vor prinde si poti merge si la parnaie cu ocazia asta.
Eu zic sa te calmezi, vorbesti cu persoana care te>a suparat clarifici lucrurile si iesi mult mai bine!happy
Ideea e ca daca nu ai un alibi bun nu rezolvi nimic prin violenta >
bafta!

| Pain03 explică (pentru tpuforyou):

Pai sincer eu sunt o persoana calma, nu cred ca am batut pe nimeni niciodata, doar daca s-a luat el de mine, si eram doar curios ce s-ar putea intampla daca m-as schimba putin.

| tpuforyou a răspuns (pentru Pain03):

Sunt la academia de politie happy si mai sunt multe metode de aflare a, adevarului!
Sa nu crezi ca daca primesti o palma cazi de prost in fata celorlanti oameni!
numai bine!

| Pain03 explică (pentru tpuforyou):

Amice,daca tot esti la Academie spune-mi si mie ce mi-ar trebui sa pot intra acolo peste 2 ani

| tpuforyou a răspuns (pentru Pain03):

Pai foarte simplu furtul calificat se pedepseste peste 2 ani, loviri cauzatoare de moarte, talharie, viol... ai de unde alege!happy

| Pain03 explică (pentru tpuforyou):

Nu nu, eu o spun ca vreau sa aplic la academia de politie si apoi, poate DIICOT, ca facultate ma refer.

| tpuforyou a răspuns (pentru Pain03):

A) să aibă cetăţenia română şi domiciliul în România;

b) să cunoască limba română scris şi vorbit;

c) să fie absolvenţi de liceu, cu diplomă de bacalaureat, dovada absolvirii se face cu diplomă sau adeverinţă din care să rezulte faptul că au susţinut şi promovat examenul de bacalaureat;

d) să aibă capacitatea deplină de exerciţiu;

e) să fie declaraţi apt medical, fizic şi psihic; verificările privind starea de sănătate medicală, fizică şi psihică vor fi efectaute de structurile de specialitate ale M.A.I.;

f) să aibă vârsta de minim 18 ani împliniţi, sau să îi împlinească în cursul anului 2009;

g) să aibă un comportament corespunzător cerinţelor de conduită admise şi practicate în societate;

h) să nu aibă antecedente penale sau să nu fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni, cu excepţia situaţiei în care a intervenit reabilitatrea;

j) să nu fi fost destituite dintr-o funcţie publică în ultimii 7 ani;

k) nu au desfăşurat activităţi de poliţie politică, astfel cum sunt definite prin lege;

l) au luat la cunoştinţă de condiţia prevăzută de art. 10 alin. (3) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul Poliţistului cu modificările şi completările ulterioare;

m) îndeplinesc criteriile specifice pentru ocuparea prin concurs a funcţiei publice cu statut special;

Criteriile specifice pentru recrutarea candidaţilor la concursurile de admitere în şcolile de agenţi de poliţie şi pentru instituţiile de învăţământ superior ale Ministerului Apărării Naţionale pe locurile M.A.I. :

a) să aibă vârsta de până la 42 de ani;

b) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media generală de minim 8, 00;

c) să nu fi fost exmatriculaţi, pentru abateri disciplinare, dintr-o instituţie de învăţământ;

d) să aibă înălţimea de minim 1, 70 m bărbaţii şi 1, 65 m femeile (cu excepţia candidatilor proveniţi din liceele militare.
SI la DIICOT este greu sa ajungi!
bafta!

| Amiiii69 a răspuns:

Daca nu exista martori nu cred ca ar avea dovezi. Totusi ar putea folosi urmele lasate de la bataia ta ca dovada ca l-ai agresat. Cel mai bine ar fi sa-l/s-o prinzi intr-un tronson.laughing Acum nu te gandi ca faci ca mine am dat doar un exemplu. In concluzie nu cred ca ar avea dovezi impotriva ta dar exista si riscul de a avea. Fara martori nu are cu ranile de pe corp/fata are.sad Sper ca te-am ajutat :*

| Classmates a răspuns:

Bineinteles, daca ar avea semne pe corp te-ar putea da in judecata. Pentru ca victima ar putea arata acele semne si daca se agraveaza e nasol pentru tine.