| anonim_4396 a întrebat:

de vreo 5 luni respir destul de greu si uneori chiar simt ca nu mai pot respira deloc, adica respir si simt ca nu am suficient aer. As vrea sa le spun parintilor dar probabil s-ar speria si m-ar bate la cap de aceea as vrea sa stiu cam ce poate fi. Mentionez ca tot de atunci ametesc foarte repede si ca de ceve timp mi-au aparut si niste semne pe mana. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si cum crezi ca ar reactiona daca, Doamne fereste ai pati ceva si mai grav? Trebuie sa le spui parintilor tai. Orice boala se trateaza mai usor in faza incipienta.Te rog sa le spui si ei te vor duce la medic.Curaj!

| MMihai a răspuns:

Afecțiunile tratate cu dispreț nu se vindecă singure, ci se agravează, tratamentul, fiind din ce în ce mai complicat.
As vrea sa le spun parintilor dar probabil s-ar speria si m-ar bate la cap ==gândire aiurea, trebuia să le spui de la început.
Trebuie să le spui părinților și să meargă cu tine la medici că ce ai tu, nu cred că este ceva foarte simplu și va necesita un tratament mai serios, după ce vor înțelege și medicii despre ce este vorba.

| Barbie15 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti urgent cu parintii, daca iti apar semne pe piele, inseamna ca e ceva destul de grav. asa ca fiecare zi conteaza, ar trebui sa actionezi cat mai repede, pentru a nu se agrava. poate fi vorba de porbleme cu plamanii daca ai dificultati la respiratie gen : Astm Bronsic, Bronsita. sau multe altele. eu am avut Astm, si credeam ca e foarte dificil. iti trebuie ani de recuparare de salina si etc tratamente. doar pentru ca nu am actionat la timp. asa ca grabestet si vbeste cu parintii:*

| ElecktroFloweR a răspuns:

Cred ca suferi de Asm. E un fel de boala care nu te lasa sa respiri usor. Dar cea mai buna cale este sa le spui parintilor tai. Prinde putin curaj si da-ti drumu, crede-ma e mai bine asa decat sa suferi dupa. Fa ce iti zic daca ti-i la tine. :* Bafta.

| Depay a răspuns:

Depinde poate practici un sport si ai suflu sistonic si atunci pentru binele tau ar trebui sa te lasi...Sau pentru mai multe imformati consulta acest site : http://www.medicina.ro/intrebari2.html
Sper sa te faci bine in curand! fundita?

| Depay a răspuns:

Sau ai Ciroza hepatica! In cazul acesta : http://www.gastromed.ro/Ciroza-hepatica.html

| popescu_9120 a răspuns:

Si eu am avut asa ceva pe la vreo 12-13 ani.ameteam si nu respiram bine.am fost la doctor si m-a trimis la psiholog straight face. nu stiu ce poate fi.doctorul mi-a zis atunci ca am intrat la pubertate, desi mi se parea ca nu are nicio logica straight face si ma si trimis la psiholog straight face.la mine au disparut cam dupa vreo 7-8 luni.si nu am urmat nici un tratament

| Moni_9854 a răspuns:

Cel mai bun prieten trebuie sa-ti fie parinti,apoi restul,,,mai ales an cazuri delicate ca acesta,,,e vorba de sanatatea ta si sant singuri care ar face orice pentru tine,,,egal ec se antampla an viata,,, parintilor le poti spune si ei te ajuta,, si te rog retine.sanatatea e cel mai pretios diamant,,vorbeste cu parinti, cat se poate de repede, multa sanatate

| monica_9316 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa le spui parintilor tai! se pote agrava daca nu actionezi acum! tu nu vei sti ce sa faci,insa parintii tai vor stii ce este de facut! eu stiu ca la inceput te vor certa,dar dupa aceea se vor concentra pe insanatosirea ta! gandeste-te ca poate fi ceva grav,chiar foarte,si daca ai vreo boala acum se mai pote trata, dar daca se agraveaza, probabil ca nu se va mai putea face nimic! apeleaza la parintii tai! bafta!