| 1Me9 a întrebat:

Daca te bate cineva sau bati tu pe cineva si nu exista martori...se poate intampla ceva?

6 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Bineinteles. Plangere se poate facesi fara martori. Un certificat medical e suficient.

| 1Me9 explică (pentru goguPatent):

Pai si poate te ai dat tu cu capu de pereti ce trebuie am eu

| goguPatent a răspuns (pentru 1Me9):

Orice plangere penale se investigheaza. Asta e clar. Si medicul legist isi da seama ca te ai dat cu capul de pereti sau te a pocnit careva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi depinde. În România nu prea. dar depinde acum și de ce fel de bătaie este. Dacă este o bătaie de stradă, între doi puștani ce poate să se întâmple? Din păcate mai nimic! Dar dacă este o bătaie mai mare, respectiv cu arme albe, atunci se consideră instigare la omor (dacă spun bine) și cel puțin ar trebui să se facă mai mult. În unele cazuri se face. Să presupunem că este o bătaie de acest gen, mai gravă. Ok, nu sunt martori? Dar poate cei doi implicați s-au bătut în fața unui magazin care poate avea o cameră de supraveghiat. Ok, să zicem că nu era nici din asta, o cameră de supraveghiat, dar sunt alți martori. Se pot întreaba vecini, prieteni, cunoștințe dacă agresorul în cauză, în ziua respectiva, la ora cu pricina, a fost acasă în pat pe telefon sau poate l-au văzut pe undeva. Poate cineva se va găsi să spună că l-a văzut în părculețul X din spatele blocului Y, loc care coincide și cu informațiile victimei în cauză, respectiv părții vătămate. Poate se pot lua și amprente pe acele arme albe, cuțite ce ar avea aceștia. Există mesaje de amenințare, hărțuire ca drept dovadă. Presupun că pot fi supuși și la un detector de minciuni. Cu toate că nu se ia în considerare ca și o dovadă concretă, poliția poate ține cont și de acest aspect. Nu știu. Dacă într-adevăr poliția vrea să facă ceva, se poate face. Eu mi-aș dori să se facă dreptate în orice situație.
Am uitat să menționez că nu trebuie neapărat să fie implicate și arme albe pentru a fi instigare la omor, de altfel.

| 1Me9 explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream la o bătaie intr-un loc restrans fara martori, doar o invatatura de minte, fara arme albe

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1Me9):

A, am înțeles. Nu știu, eu sunt de acord cu ceea ce a zis @goguPatent