| nimeni3001 a întrebat:

Bună TPU!
Astăzi când am ieșit afara cu cățelușa mea Alma(ciobanesc german în vârstă de aproape 5 luni), și-a făcut nevoile, iar după m-am decis sa o mai plimb puțin înainte sa mergem acasă. Aceasta are lesa retractabila, zgarda(a avut ham pana sa ii rămână mic) și botnita, dar de aceasta data nu i-am mai pus-o.
Când ma plimbam cu ea, un bărbat a trecut pe lângă noi și Alma l-a prins puțin de geaca(nu i-a rupt-o deloc), lăsând doar putina saliva. Bărbatul inițial a mers înainte, dar după câteva secunde s-a intors și mi-a zis sa-i curăț geaca, altfel mi-o ia pe Alma. Eu necrezându-l i-am spus ca nu am șervețele(pentru ca chiar nu aveam) și ca din greșeală i-a lăsat saliva. El foarte nervos mi-a spus sa-i pun botnita și după a prins-o cu o mana de bot și a strâns-o pana a început sa planga. Aceste lucruri le-au văzut și vreo 3 dne care treceau, dar și casieritele unui magazin din apropiere.
Țin sa precizez doua lucruri:
1. Magazinul lângă care s-au întâmplat aceste lucruri are camere afara, pe care sunt sigura ca s-a văzut tot.
2. Din câte știu eu, la câinii de talie mare purtarea botnitei e obligatorie de abia după 6 luni, Alma neavând nici măcar 5 bine împlinite.

Mi-as dori sa pot face ceva pentru ca acel om sa plătească pentru ceea ce i-a făcut, dar m-am interesat, iar firme de protecție a animalelor sunt foarte puțin în județul în care stau și acelea fiind la început majoritatea.

Îmi puteți da niște sfaturi?
Daca ar fi cineva care cunoaște legile cu privire la agresarea animalelor mi-ar fi defolos.
De asemenea, câteva informații in legătură cu botnita ar fi super.
Mulțumesc anticipat! (P. S. Am 14 ani, ceea ce ma face sa o pot plimba, deoarece câinii de talie mare au voie sa fie plimbați doar de oameni de peste 14 ani)

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Daca cainele tau e mare si stiai ca mai musca sau incearca sa muste erai obligata sa-i pui botnita indiferent ce varsta are! Zi merci ca nu i-a rupt geaca ca ii cumparai alta in loc!
Tu ce ai fi facut in locul lui? cred ca ai fi facut pe tine de frica si tot tu esti suparata? Mi s-a intamplat: veniti inainte ca nu musca! Cainele asta e foarte bland... am avut incredere in stapan iar cand am trecut, eram deja cu spatele, cainele m-a apucat de picior... continuarea n-o mai spun dar se intelege!

| nimeni3001 explică (pentru lpavel):

Sincera sa fiu, nu e tocmai mare. Mai are apucături, da nu musca pe bune, doar prinde puțin și după da drumul. Chiar dacă ii rupea geaca eram dispusa sa i o plătesc, nu ar fi fost mare problema.
În locul lui as fi vb frumos și nu as fi acționat asa. Totuși... N are nici un drept sa mi atingă câinele, având în vedere ca pana la urma... Nu i-a făcut aproape nimic. Având în vedere ca am 14 ani ar fi fost mai ok sa ma intrebare de părinți și sa vb frumos cu ei, nu cu mine, pentru ca totuși, sunt un copil. Teoretic nu vb asa cu un copil și nici nu te atingi de câinele lui, având în vedere ca i poți provoca traume.
De acum sigur ca am sa i pun botnita, dar totuși... E aiurea sa se ia toată lumea de Alma din orice(sa o plimb în spatele parcului ca prin fata trece lumea, sa nu o mai las la copii, sa-i iau ham în loc de zgarda).

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din martie, eu numai acum văd postarea aceasta...

"dar după câteva secunde s-a intors și mi-a zis sa-i curăț geaca"
Mda, poate că îi plăcea să fie atins pe fund și a găsit pretextul.hee hee

Tu de ce l-ai lăsat să se atingă de câinele tău?
Trebuia să pleci, nu trebuia să-l lași să se apropie de voi. Îți cereai scuze și o întindeai, ori făceai lesa scurtă și il țineai pe catel langă picior, nu la distantă de 5-10m, cand esti intr-un conflict cu cineva ( de retinut asta!).

Tu priveai cum îl agreseaza sub privirile tale? Trebuia sa iti aperi catelul...
Catelul poate ca l-a confundat cu cineva de-al casei si a sarit la joacă! Fiindca da, asa se joaca unii catei, se folosesc de dinti.
Nu ai acționat decat verbal, chiar dacă era să-i dislocheze falca câinelui?
Trebuia macar să urli, să plângi, sa tipi, și asa, se sesizau trecătorii. Copiii si animalele intotdeauna au sensibilizat. Si unul tot lua atitudine impotriva individului.
Tu iti dai seama ce comportament au acasă, cu sotiile si copiii lor, acesti psihopați? Sunt nebuni in adevaratul sens al cuvântului si mai grav e că sunt in libertate...
In locul tau, chemam politia.
Si eu am cătel, cu toate ca e blând (caniche), se mai găseste cate unul care nu suportă câinii de niciun fel pe stradă.
Eu am mereu in geantă un spray cu piper.
Nu primeai nicio amendă, ci doar avertisment scris (parintii tai il primeau, nu tu) că l-ai scos fără botniță. Însă, el plătea amendă de vreo 500 de lei, pentru agresiune împotriva animalelor. Intra in legea privind rănirea sau schingiuirea animalelor, nr. 205/ 2004 pentru Protectia Animalelor.

Si scoate-l cu botnită, ori tine-l lângă picior, dacă stii că are tendințe din astea. Oamenii si mamele cu copiii mici se sperie usor că nu-i cunoaste nici vârsta, nici temperamentul... Puteai să-i dai 10 lei pe haină, oricum era de la second hand! big grin
Ca și proprietarul, de proastă calitate.