| Mysecretlove a întrebat:

Azi am inteles ca tigarile fac mult rau si ne bine sa ma apuc de fumat, dar totusi vreau sa stiu ce senzatie ai atunci cand fumezi.

Răspuns Câştigător
| Moncherie a răspuns:

Dupa inhalare, nicotina din fumul de tigara ajunge rapid in plamani de unde o cantitate crescuta trece in sange. Dupa 10 - 20 de secunde de la inhalarea fumului, nicotina ajunge la nivelul creierului. Atunci, se resimte un raspuns intens, de satifactie, cum ar fi:
- un "fior" placut
- relaxare
- scaderea stresului
- modificari ale starii de spirit

Iti recomand sa nu te apuci de fumat. Atunci cand fumezi se elibereaza CO (monoxid de carbon) in plamani care ajunge in sange si se uneste cu hemoglobina, din cauza ca e o reactie stabila nu scapi de monoxidul ala din sange doar dupa 120 de zile. Si aceasta duce la respiratie mai grea, mai ales daca practici un sport, vei respira mai greu.
Daca vrei sa bagi in tine 4000 de substante chimice (atatea contine o tigara) fa-o. Dar cand vei ajunge sa suferi din cauza asta, sa nu spui ca nu ti-a zis nimeni happy

4 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună. Ai dreptate, fumatul este nesănătos în totalitate, o dată ce te apuci numai poți scăpa pentru că dă dependență, e ca un drog. Dacă nu face bine și știi destul de bine, nu are rost să încerci. Fă alte lucruri pentru senzații tari, în niciun caz să fumezi. Sper că te-am ajutat!

| thegatekeeper a răspuns:

Daca incerci doar pentru a vedea cum este, nu vad de ce ar fi asta o problema. Nu inseamna ca o sa te apuci sa fumezi constant daca incerci o data. Prima data s-ar putea sa te ia putin ameteala, daca fumezi tigari mai tari, insa nu tine mult. Oricum, e alegerea ta.

| Brâncuşi a răspuns:

Nu este nici o senzatie,este ceva de nedescris, un cosmar, DROG, eu as spune sa stai linistit si sa nu incerci, chiar daca este aturajul si prietenii tai fumeaza tu fi tare si arata-le ca poti rezista, asculta-ma pe mine nu fuma.

| paulaiulia11 a răspuns:

Buna... eu inca nu am incercat sa fumez pentru ca nu e sanatos. cum ai zis si tu. dar poti macar odata iun viata sa stii ce senzatie ai.