| BlackMetalIsMyLife a întrebat:

Vreau sa ma apuc de fumat. Vreau si eu sa stiu ce senzatie iti da o tigara. Explicati putin sa inteleg dau funda :*

12 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce e cu prostia asta? Unii nu știu cum să scape de acest viciu, iar tu vrei să te apuci? Nu ți-e dragă sănătatea ta sau n-ai părinți care să-ți bage mințile în cap?

Bucură-te că nu ești dependent și trăiește-ți viața!

| Cristian04 a răspuns:

Iti sugerez sa nu te apuci de fumat, dupa cum ai scris se vede clar ca tu vrei sa fumezi doar sa fi in randul prietenilor, sau poate crezi ca asta e la moda. Si eu am avut colegi / prieteni care fumau, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma apuc si eu..."Daca ei fumeaza, eu de ce nu?"
Nu uita! Fumatul dauneaza grav sanatatii...

| luetA a răspuns:

Primele tigari iti dau o senzatie de ameteala nu prea placuta, dupa care te obisnuiesti si nu mai simti nimic.E prima oara cand aud ca cineva VREA sa se apuce de fumat si iti sugerez sa nu o faci.

| Velikii a răspuns:

Nu te sfatui nici macar sa incerci, fumatul e un viciu de care daca te apuci nu mai poti scapa, senzatii placute nu vei avea, doar iti vei strica sanatatea, multi fumeaza din cauza stresului sau ca nu au ce face, eu te sfatui sa te ocupi cu sportul, astfel vei fi sanatos si nu vei avea timp pentru prostii. Succes.

| Anka_5986 a răspuns:

Nimic interesant in a fuma ci doar o senzatie de superioritate neinteleasa care se inregistreaza in randul nostru celor tineri si inconstienti.ai o senzatie de om mare si f sjmeker), sfatul meu stai deoparte ca nu vei castiga nimic.de fapt hai sa-ti prezint benificiile
-iti vor mirosi mainiile, respiratia si hainele(atentie la parinti)
-ti-se vor ingalbenii degetele si dintii cu timpul
-nu te vei mai putea lasa usor, iti goleste portofelul
-poti face cancer si hepatita
Unii fumeaza doar sa simta ca fac ceva popular, altii de curiozitate, cert este ca din pacate foarte usor se ajunge la dependenta, or sa cheluiasca lunar sume consistente de bani, le consuma vointa, ai oboseste repede, produce riduri, creste efectul imbatranirii, inhiba dorinta sexuala, si alte dezavantaje distructive mai ales pentru femei care alapteaza, vor da lapte copilului plin de nicotina, o sa fie foarte greu a te lasa apoi.
Nu merita riscul, in fapt corpul produce nicotina insa in cantitati foarte infirme, odata cu fumatul din tigara ajung in corp si alte substante nocive si nicotina, ulterior coprul n-o mai produce avand aceasta nicotina de la tigari si tine sa consume cat mai mult posibil, astfel ca de aici apare si nevoia de a fuma din nou, corpul cere nicotina.
Eu iti recomand sa nu incerci, esti mai in avantaj decat ei, nu ai vrea de la 50 de ani sa umblii prin spitale din doctori in doctori cu probleme cardiace grave, probleme de plamani, eventual cancer etc. plus ca doar prejudicii aduce fumatul.

| Inferno a răspuns:

Simti cum plamanii ti se umplu de fum, e asa inecacios. dupa cateva zile deja simti cum plamanii te ard si te dor. Dupa 10 ani tusesti ca dracu iar dupa inca 5 daca ai noroc mori.

| Esperança a răspuns (pentru Inferno):

Cel mai inteligent raspunshee hee da ce zici ca ieri am vazut 2 fetite de maxim 9 ani cu tigara in mana smug

| anonimul0826 a răspuns:

Nu te apuca iti fac mult raueu cand am fumat prima oara am avut stari de ameteala ba chiar era sa dea masina peste mine bine ca mau tras niste colege din scoala ca poate eram in spital nu mai puteam sa stau in picioare is dati seama doar de la o tigara

| ByMine a răspuns:

Pai...prima si a doua oara cand fumezi, te iau ametelile. Apoi dupa ce te obisnuiesty nu mai ai nimic, dar daca vrei sa fumezi trage in plamani nu in gat, sa nu faci vreo boala.Dar nici asa nu e sanatos eu iti zic sa nu te apuci, alegerea iti apartine. Cu senzatia nu e nimic special doar ca de la un timp devii dependent. Sper ca te-am ajutat

| Amalia100 a răspuns:

Ideea este ca tigara nu iti da nici o senzatie,poate doar cea de vinovatie ca iti distrugi plamanii, tenul, dintii s.a. Deci crede-ma esti mult mai cool si mai inteligent ca si nefumator! Daca intr-adevar vrei senzatie incearca o canna din cand in cand big grin sincer!

| Lapisulil a răspuns:

Mai bine te apuci ca si eu vreau sa ma apuc chiar daca am 11 ani tata fumeaza si nu avut nicio boala nu a fost operat niciodata si fumeaza de cand se stie.Si vreau si eu sa ma apuc.Asa ca mai bine te apuci ca nu pierzi nimica.

| Lapisulil a răspuns:

Si in legatura cu senzatia incearca si o sa vezi ok? :*