| TheLittleButterfly a întrebat:

TPU! Este o poveste cam lunga, dar multumesc celor care o vor citi. Deci, eu si prietena mea cea mai buna ne cunoastem din clasa I ( acum trecem in a 7-a) si am avut si inca avem cateva probleme, destul de urate. Dar incep cu inceputul...
In primele clase totul a fost normal, incepeam sa ne cunoastem, mai stateam ocazional, dar ne consideram,, BFF". Toate problemele au inceput in a 4-a cred, cand ea avea o prietena cu un an mai mare, in a 5-a, care ii era si vecina de bloc si petreceau mult timp impreuna. Au ajuns foarte apropiate asa ca prietena mea se intalnea toate pauzele cu ea si nu mai statea cu mine deloc. Eram mici, nu ne mai puteam intalni si in afara programului scolar, mai ales ca statea departe, prin urmare, singurul timp pe care il petreceam cu ea era la scoala, iar acolo se intalnea cu prietena ei, cu care se putea intalni toata ziua daca vroia. Se considerau,, surori", iar eu am ramas in afara din inima ei...
Am trecut in clasa a 5-a, iar,, sora" prietenei mele, care o consideram cea mai buna prietena, a trebuit sa se mute in alt oras, obligata de parinti, intr-unul foarte departe. Ea s-a intors la mine si mi s-a intamplat sa inceapa sa planga in fata mea, zicand ca,, cu ea era ceva special", dandu-mi de inteles ca intre noi era ceva obisnuit, banal. Apoi s-a indragostit de un baiat si el o placea, si eu ma prosteam tot zicandu-i,, te place X, te place X", si atunci mi-a zis,, pe tine cati baieti te-au placut vreodata?!". Am stat suparata pe ea, dar dupa care m-am intors la ea, dar ea nici macar scuze nu si-a cerut. A inceput sa comenteze mult de ceea ce faceam eu ( am avut odata un site si tot posta comentarii rautacioase la el). Tin minte ca a avut o poza cu ea pe hi5 in care arata obosita si arata urat si i-am zis asta acolo, dupa care vine ea la mine si imi zice,, urata poza", doar de razbunare ( eu nici macar nu aveam poze cu mine). Ne-am impacat pana la urma.
Cu o saptamana inaintea inceperii clasei a 6-a, ea si-a pus niste poze pe facebook, unde din senin apare,, sora ei", cu care nu mai tinuse legatura, si tot scria comentarii cu,, mi-e dor de tine, ce frumoasa esti" si altea alea si apoi o intreaba daca mai este loc in inima ei la care prietena mea zice,, este un loc special pentru tine". M-am suparat foc pe ea si am decis ca in a 6-a sa nu mai stau cu ea in banca si nici nu am mai vorbit cu ea timp de o saptamana, doua cred. Ea era trista si ma vroia inapoi si in cele din urma m-a convins sa ma impac cu ea si sa ma mut inapoi, nu suportam sa o vad trista. Totul a mers binisor pana cand intr-o zi cand aveam ora de pictura si ea imi arata desenul ei, si eu am vazut un alt desen si il scot sa ma uit la el si il tin intr-un fel incat sa nu il vada colegii curiosi. Ea se enerveaza si face o criza, in care ma loveste cu cotul incercand sa-si ia deseneul si mi-l smulge din mana. Vai, m-am enervat asa tare pe ea si nu am mai vorbit cu ea apoi. Cand vin acasa in ziua respectiva intru pe facebook unde o vad online si o intreb 2 lucruri : de ce a reactionat asa si de ce ea e suparat pe mine. Gaseste motive patetice, cum ca eu nu am frate mai mic ( ea avea) si ca tot ii iau lucrurile si ca ma port ca un copil mic sau ceva de genul si ca eu nu stiu cum e sa ai un frate mic. Total prostesc...asa fac toti prietenii buni, nu conteaza de ce familie au. Apoi zice imediat,, lasa-ma in pace, vezi-ti de viata" si ma gandeam cat de repede renunta ea la mine, pe cand eu tot am luptat. Noi aveam o prietena apropiata comuna si eu eram mai apropiata de ea si,, BFF-ul meu" se tot ducea la ea si incerca sa o castige de partea ei, dar nu facea asta ca stia ca am dreptate. Peste o saptamana vorbim din noi si ne imprietenim, tot eu fac asta.
De atunci se indeparteaza putin de mine si reia legatura cu,, sora ei", care urma sa vina aici in vara. Tot isi trimit mesaje pe care ea mi le ascundea, imediat ascundea telefonul cand eu veneam, dar am vazut o data cand scria un mesaj si cand o intreb pentru cine e, ea imi zice crudul adevar. Vine vara, iar cele 2 se intalnesc, dar prietena mea trebuia sa plece la bunici unde urma sa stea aproape tot anotimpul. Ele se cearta dupa care pe facebook apar mesaje de tipul,, I love you, BFF",, Miss you", iar eu stateam ranita citindu-le. Ea tot imi zicea ca eu sunt,, BFF-ul ei" si ca prietena ei stie asta, dar de fapt ea era,, sora". Nu vorbeste cu mine mai deloc, e ocupata cu prietena ei, daca vorbim e pentru ca eu ii zic,, salut" si tot gasea motive ca sa nu se intalneasca cu mine cand inca era in oras. Ma simt ca o straina pentru ea acum... Dar faza e ca sunt mai apropiata de altcineva acum cu care ma intalnesc foarte des, care este si prietena aceea comuna a noastra.
Intrebarea este: ce ar trebui sa fac? Sa ma mut din banca in care stateam cu,, BFF-ul meu" si sa renunt la ea si sa ma duc cu prietena asta sau sa raman cu ea si sa accept faptul ca pentru ea mereu voi fi pe locul 2 pe cand eu o consider pe locul 1? Sunt totusi 6 ani de prietenie, dar parca nu mai e la fel si poate eu am fost mai mult o optiune pentru ea, cat cealalta era plecata.
Va rooog, ajutor broken heart Stiu ca am folosit de multe ori cuvantul,, BFF-ul meu", dar nu puteam sa ii zic pe nume

6 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Dupa ce o sa mai cresti 3-5 ani, o sa citesti asta si o sa crapi de ras.

| kikita99 a răspuns:

Buna am avut si eu o prietena asa dar am gasit solutia mi-am gasit alti prieteni si ea s-a suparat foarte tare din pricina asta totusi la noi erau 7 ani de prietenie in care nu ne certam des dar totusi stiam ca ea ma barfea pe la alte colege si mie imi zicea de el dar de cand am alti prieteni ea s-a vazut nu pe locul 2 ci pe 10 si uite asa si-a vazut fiecare de treaba ei. Dupa un an de cearta in care vorbeam doar ocazional am inceput sa ies cu ea pe afara dar nu ca inainte ci ca 2 amice si ea incerca sa sse apropie de mine dar nu am lasat-o pentr ca stiam cat de mult m-a ranit si inco o va face daca mai stau cu ea asa ca am decis sa o las ca si pana acun 2 luni! Sper ca ai de invatat din povestea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mamaaaaaa... imi esti datoare cu o pereche de ochelari!straight face
Liniste in sala, incepe procesul! laughing))
1.e bine ca te intelegi si cu cealalta persoana, sa nu trebuiasca sa te bazezi doar pe 'bff'ul tau"
2.nu e bine ca se crede desteapta.
3. Daca pana acum nu ai ajuns pe locul 1, nici nu vei ajunge(am patit si eu asa)
4. ai avut dreptate, ai fost o optiune.
5.nu lasa pe alti sa te manipuleze si sa te intoarca si rastoarca pe toate partile.
6. 6 ani nu e mult, eu am renuntat dupa 9 ani si ceva.
7. nu mai scrie povesti atat de lungi, ca nu merita...
trebuie sa fi flexibila, daca contezi doar pe ea, si isi da seama de chestia asta, ca e singura ta alternativa o sa ajungi mereu pe plan secundar.
ce ar fi sa iesi in lume cand ai timp si sa iti faci niste prieteni noi? Eu una zic ca nu ti-ar strica scumpa:*!

| TheLittleButterfly explică (pentru anonim_4396):

Las' ca oricum ti-o strici cand incepe scoalawinking Dar faza e ca eu stau in banca cu,, BFF'ul asta'' si prietena asta cu care ma inteleg super de 2 ani, sta singura si daca stau in continuare cu ea va considera ca poate sa faca ce vrea cu mine, pe cand daca nu stau, prietenele ei din clasa ma vor barfi si ma vor vedea ca o,, tradatoare''

| Lorëlushh a răspuns:

Bunaa..deci si eu sunt intr-o situatie la fel de vreo 2-3 ani.Treaba e ca daca ea te considera pe locul 2 ar trebui sa te muti in banca cu BFF-ul tauoh go on.Si sa o lasi impace.Pana la urma prietena ei va uita de ea odata si odata si ea se va intoarce la tine si tu nu ar mai trebui sa o ierti si sa ii aduci aminte de tot ce ti-a facut.Dar daca tu ai zis ca ea pentru tine e pe locul 1, atunci sunt sigura ca o vei ierta chiar daca asta se va intampla peste 5-6 luni poate 1 an.Si eu sunt la fel, ti-am zis si si eu o sa-mi postez ''povestea'' pe TPU sper sa o citesti si tu pe a mea si sa imi dai niste sfaturi.Cum ti-am dat si eu tie. Sper ca ti-am fost de ajutor:*

| TheLittleButterfly explică (pentru Lorëlushh):

big grin O voi citi :* Merci de ajutor