| AnnaDee a întrebat:

buna tuturor! Ajutor urgent dorit! Acord recompensa, bineinteles.
Am sa va insir aici o poveste mai lunga, ceva mai complicat, in speranta ca ma puteti ajuta putin.

Eu tocmai am intrat la liceu in Bucuresti (nu sunt de aici) si stiti cum e: profesori noi, colegi noi...
Totul a fost relativ bine pana in ziua de marti, saptamana aceasta.
Toti colegii mei, vreo 29 prezenti, vorbeau intre ei sa plece de la ultima ora, de la TIC.
Zis si facut! M-au intrebat si pe mine daca vin, i-am refuzat, fiindca parintii mei a facut anumite sacrificii ca sa pot invata la un liceu bun, nu dau cu piciorul viitorului meu.
Toti au reactionat rau fata de decizia mea. Sarcasm peste tot si reprosuri, asa, mai putine.
Eu am ramas singura in clasa, ma rog, mai era o fata care ramasese din cauza ca mama ei completa un catalog, asa i-a spus diriginta noastra sa faca.
Se suna de intrare. Vine diriginta noastra in clasa si se intreaba unde sunt toti si de ce noi nu suntem sus, in laboratorul de TIC. Noi i-am spus ca toti au plecat, fara sa le spuna cineva s-o faca sau fara acord.
Pana la urma, eu si cu colega mea (a carei mama completa catalogul acela) am mers la ora de TIC, in laborator.
Am ramas toata ora, si am plecat acasa dupa.

Urmatoarea zi, sarcasm si reprosuri. Majoritatea nu mai vorbesc cu mine, insa cu cealalta colega a carei mama completa catalogul, vorbesc (ea e tot boboaca, noua in liceu, ca si mine).

Astazi, reprosuri si aproape hartuire la maxim, din partea tuturor! "De ce tu ai ramas? Ca sa ne puna noua absente?! Din cauza ta avem absenta! Daca tu plecai cu noi, nu mai aveam absente!" s. a. m. d.
Fata cu care ramasesem se apara: "Eu am ramas fiindca mama mea era acolo".

Acum eu sunt cea mai rea colega, nu sunt de gasca si nici cool ca nu chiulesc. Toata lumea se ratoieste la mine fiindca eu am ales sa-mi vad de viitor. Ei cred ca am facut-o din rautate. Unii ma intreaba: "De ce ai ramas la ora?!" de parca a fi un lucru rau.

Intelegeti ca eu vreau doar sa fiu agreeata de colegi, nu vreau sa fim BFFS, dar nu doresc sa ma urasca.
De asemenea, vreau ca proesorii sa aiba o parere buna despre mine.
Va rog sa inelegeti sacrificiul pe care parintii mei l-au facut.

Ce sa fac eu acum? Nu vreau sa fiu turnatoare, nici rea, nici "paracioasa". Vreau doar sa ii impac pe toti.
Sa vorbesc mai amanuntit cu diriginta despre asta? Colegii mei au sa afle si o sa fie si mai rau, banuiesc.
Vreau doar ca totul sa fie bine! Vreau doar sa nu fiu urâtă de ceilalti, si nici sa chiulesc.

Va astept aspunsurile.
Credeti-ma, fiecare ma poate ajuta!
Va multumesc mult si scuze pentru lunga problema a mea.
O noapte frumoasa sa aveti!

Răspuns Câştigător
| youmail a răspuns:

Corect, si iti respect decizia.
Nu ma intelege gresit ca trebuie neaparat sa lipsesti pentru a fi cool sau mai stiu eu ce.
Intr-adevar nu e numai socializare
Respect pentru adevaratele idealuri si valori in viata.
In acest moment si eu pun accentul pe studii mai precis pe ce am invatat in scoala nu pe ce am facut cand eram la scoala.
Acum lucrez intr-o firma destul de mare si daca as fi lipsit cat colegii mei as fi fost poate ca sutele de picati la BAC.
Dar nu uita sa te mai si distrezi pentru ca perioada de liceu e scurta si apoi vei dori toata viata sa revii la ea chiar daca atunci cand esti acolo ti se pare ca nu ai timp pentru asa ceva.
E bine sa faci ceea ce iti reda tie adevarata placere si ceea ce te face sa te simti tu in largul tau.
Mult succes.

Astept un msg de la tine
Pup
Flo

10 răspunsuri:
| youmail a răspuns:

1. Cu totii am fost 'boboci' viata de eleva e minunata la liceu.
2. Cand clasa pleaca du-te cu ei indiferent de consecinte pentru ca traiesti cu colegii, nu cu profesorii. Asa ca nu iti mai fa griji pe viitor, nu va va exmatricula pe toti. Iar o absenta nu strica nimanui, nici macar tie.
3. Acum pentru a te impaca cu colegii poti face in felul urmator sa iei o cutie de bomboane si sa ii servesti sa le spui ca e ziua ta. Cu siguranta iti vor spune ca nu te cred (pentru ca majoritatea deja stiu cand este de fapt) dar spune-le cand incep sa se prinda ca de fapt asta e modul tau de a ii ruga sa te ierte. Crede-ma e putin jenant dar merita. Spune-le ca data viitoare vei fi prima care rupi usa. Cerele doar sa iti dea o sansa sa le demonstrezi.
Apoi invita-i tu la un biliard ceva. Nu trebuie sa si platesti tu pentru tot ci doar sa vii cu ideea potrivita.
4. Ai grija in pauze sa socializezi cat mai mult cu toti din jur.
Intra in seama cu baietii ei sunt mai putin ambitiosi la faze de genul acesta apoi vei fi repede apreciata si placuta de ei, o data ce incepi sa fii putin in centrul atentiei lor fugi din zona aceea pentru a nu fi crezuta 'usoara' de colege. Ai grija de fiecare data sa iei o fata cu tine, dar sa nu fie de doua ori aceeasi atunci cand intrii in seama cu baietii.

4. Fa-ti 3 prietene cat de cat stabile.
5. Pentru a avea cum sa uite de faza asta cu tine trebuie sa apara alt subiect mai nou. Iar viata de liceu e minunata pentru ca nu trebuie de cat sa astepti putin ca se va ivi ceva nou si aceasta mica 'scapare' a ta va fi prafuita si uitata

6. Vorbeste cu diriga dupa ore, in pauza cand stii ca ea e libera dar nu lua nici o colega cu tine.

7. Niciodata sa nu fii tu cea paracioasa indiferent cat ti-ai dori nimeni nu te va iubi cu forta. adica nu poti sa mergi sa rogi pe cineva sa puna colegii sa te iubeasca.
8. Da un mic exemplu in fata colegilor ca esti putin rebela si tu.
Spre exemplu poti vb cu o profa care te intelegi mai bine si sa ii spui povestea ta si roaga-o sa iti dea sansa sa jucati un mic teatru in fata colegilor ca si cum tu te-ai supara pe profa respectiva si ai iesi din clasa ca asa ai tu chef. asta te-ar face imediat cea mai admirata perosoana din clasa, sau daca nu e genul tau un gest atat de mare macar acolo ca sa zica profa sa ii raspunzi la o intrebare si tu sa ii spui k nu ai chef. (asta e mai usor de facut)
9 Daca vreo data ai nevoie de ajutor in Bucuresti ma poti suna la orice ora 073.73.29.331 imi spui ce problemuta ai si voi face tot ce pot sa te ajut.

| AnnaDee explică (pentru youmail):

Buna, multumesc pentru raspuns.
Ceea ce spui tu aici e peste puterile mele.
Cum am mai precizat, parintii mei au facut anumite sacrificii. Nu stiu daca intelegi, e o situatie mai delicata. Si in plus, nu vreau sa-i dezamagesc.
Nu doresc sa ma iubeasca colegii, ci doar sa ma accepte, asa cum sunt, rebela sau nu, etc.
De prietene nici sa nu vorbesc; toate sunt la fel: indiferente si barfesc pe la spate. Altele mai au putin si ma omoara, fara sa le fi facut nimic, chiar inainte de incident.
In ultimul rand, nu eu sunt cea care a gresit fiindca am ramas la ora. Pana la urma, asta e corect.

Oricum, iti apreciez raspunsul.
O zi buna!

| youmail a răspuns (pentru AnnaDee):

E corect sa rami in clasa dar fata de cine si ce e scoala? Socala e acel ceva ce te pregateste pentru viata iar viata inseamna si integrarea in societate iar societatea in cazul tau sunt colegii tai.
Da este adevarat ca interactionezi si cu ai tai si cu profii.
Eu unu iti spun asta pentru ca si eu m-am nascut copil sarac, iar ai mei au divortat si mama mi-a spus ca imi da bani sa imi iau doar 2 caiete unu de mate si unu de romana
daca vroiam bani pentru manuale sau mai multe rechizite trebuia sa muncesc dupa ore si sa imi fac si temele daca nu ma crezi iti trimit primul meu contract de munca pe care l-am avut la 16 ani semnat.
Asa ca te inteleg exact prin ce treci cu adevarat.
Este esential sa fii impreuna cu colegii pentru ca cu ei iti vei petrece de acum inainte 4 ani de zile, si de bine de rau cu ei vei sta mai mult de cat cu familia si cu atat mai mult cu cat nu esti din Bucuresti trebuie sa te integrezi macar in 'gasca' ce ti se ofera gratis pentru ca in ziua de azi e foarte scump si greu sa te poti integra intr-un grup.
Acum
la faza cu bombonane, ''certat'' cu profa poti renunta
dar nu iti e greu sa pari putin rebela macar in fata colegilor pentru a te simti ca esti de-a lor si pentru a te accepta.
Ei iti vor fi de acum mai mult ca surioare (ce e drept putin cam invidioase una cu alta ca asa e la scoala), frati si posibili iubiti. cam astea sunt din pacate sau din fericire reglulile NEscrise ale liceului.

Te inteleg cand spui ca nu vrei sa ii dezamagesti dar nu i-ai dezamagi sa ai 2 absente si sa stie ca te intelegi bine cu colegii din clasa si ca ai reusit sa te integrezi mai mult de cat daca ai fi ciudata clasei cu o porecla gen ''friki girl, nu o atingeti ca se ia la noi''.

Mai bine vorbeste cu ai tai din timp si spune-le despre situatia asta de la scoala si cerele voie sa lipsesti la maxim 2 ore pentru a iesi cu colegii. Crede-ma te va accepta. Plus de asta pe parcursul unui an nu se vor ivi mai mult de 5 astfel de ocazii si nu esti obligata sa mergi la toate dar macar la prima. ar fi frumos.
Asta e viata de liceu pe care o sa o regreti mai tarziu daca nu o traiesti acum.
Important e sa reusesti tu sa te simti bine indiferent ce cred cei din jur, dar pentru a te simti bine poate iti usurezi cumva situatia.
Multa bafta si... astept un raspuns

| AnnaDee explică (pentru youmail):

Crede-ma, eu nu ma simt bine daca chiulesc. Nu sunt eu, nu sunt in elementul meu.
Eu fac doar ceea ce e corect si bine.
In plus, intelege ca eu nu vreau sa fiu o prietena asa apropiata de colegii mei, vreau doar sa nu am neplaceri.
Multumesc!

| AnnaDee explică (pentru AnnaDee):

Am uitat sa precizez ca viata nu e numai societate.

| AnnaDee explică (pentru youmail):

Multumesc mult! Scuze de raspunsul foarte intarziat.
De distrat nu e problema... Numai chiul sa nu fie.
Oricum, iti multumesc mult de tot pentru ca m-ai ajutat!
O zi buna!

| youmail a răspuns (pentru AnnaDee):

Te pupic si iti urez tot binele din lume. Sa ai o viata de liceu cat mai frumoasa iar daca te simti singurica vreo data da-mi de stire id-ul meu de yahoo messenger este tot youmailwinking
O zi frumoasa

| youmail a răspuns (pentru AnnaDee):

Ok Iti urez o zi frumoasa, te pupic si daca te simti singurica id-ul meu este youmail

| AnnaDee explică (pentru youmail):

Multumesc mult pentru tot! Si eu iti doresc tot binele!

| youmail a răspuns (pentru AnnaDee):

Corect, si iti respect decizia.
Nu ma intelege gresit ca trebuie neaparat sa lipsesti pentru a fi cool sau mai stiu eu ce.
Intr-adevar nu e numai socializare
Respect pentru adevaratele idealuri si valori in viata.
In acest moment si eu pun accentul pe studii mai precis pe ce am invatat in scoala nu pe ce am facut cand eram la scoala.
Acum lucrez intr-o firma destul de mare si daca as fi lipsit cat colegii mei as fi fost poate ca sutele de picati la BAC.
Dar nu uita sa te mai si distrezi pentru ca perioada de liceu e scurta si apoi vei dori toata viata sa revii la ea chiar daca atunci cand esti acolo ti se pare ca nu ai timp pentru asa ceva.
E bine sa faci ceea ce iti reda tie adevarata placere si ceea ce te face sa te simti tu in largul tau.
Mult succes.

Astept un msg de la tine
Pup
Flo

| mezdagon a răspuns:

Bravo fetito! Sa nu chiulesti niciodata ca eu am facut-o si a fost foarte rau din cauza ca la ora care am ciulit m-a pus sa raspund 98% n-am stiut sa raspund