| ClarissaIssuta a întrebat:

Am o problemă care mă frământă de ani. Ideea este că o fostă colegă, din clasele primare, se tot ia de mine. De când m-a văzut prima oară a pus ură pe mine sau cel puțin așa cred. A inventat tot felul de povești doar ca (,) colegii să nu fie prieteni cu mine. A reușit să mă facă să mă simt prost în propria-mi piele și să îmi "distrugă" copilăria. O dată și-a rupt cizma și a spus tuturor că eu i-am rupt-o. În clasa a 5-a m-am mutat în clasa în care ar fi trebuit să fiu și mi-am reînceput viața. Nu știu dacă exagerez, but asta simt. Era totul bine, până acum, recent, când a început să vină pe la noi prin clasă (am rămas la aceeași școală, doar am schimbat clasele, ulterior a încercat și ea să facă aceeași figură ca să îți bată joc de mine în continuare) și m-a văzut îmbrațișată cu o colegă care mi ca o soră. Ce credeți că a făcut? S-a luat de mine. Eu una nu am vrut să îi răspund fiindcă mă pierd și asta îi dă motiv să râdă. Ce credeți că poate fi și ce aș putea să fac? Nu vreau să fiu o turnătoare.

Răspuns Câştigător
| RoxanaY a răspuns:

Are o problema cu rautatea. Nu si-o poate controla. E rea si invidioasa, parerea mea.

10 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

E posibil sa fie amorezata de tine? I-a intreab-o: ma fata, tu ai facut un crush pe mine? Nu poti trai fara mine?

| RoxanaY a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai despre problema ta. Ei vor stii sa te indrume cel mai bine si vor lua masurile necesare. Nici sa-ti faci singura dreptate nu este bine. Parintii tai pot vorbi cu profesorii, diriginta ta sau chiar cu directorul.

| ClarissaIssuta explică (pentru RoxanaY):

Ooo, părinți mei știu asta. Doar voiam să văd dacă știe cineva ce este cu ea...

| RoxanaY a răspuns (pentru ClarissaIssuta):

Are o problema cu rautatea. Nu si-o poate controla. E rea si invidioasa, parerea mea.

| micaanonima a răspuns:

Eu in locul tau i-aș trage o palma de-aia calumea și aș umilio in fața întregii școli

| ClarissaIssuta explică (pentru micaanonima):

Scuze, dar nu vreau să fiu ca ea.

| micaanonima a răspuns (pentru ClarissaIssuta):

Dar ar fi bine sa faci asta că să vadă cum te simți tu când îți face

| Ajutor19 a răspuns:

Hei! Dacă vrei să fii respectată, impune-ți respectul.Ce crezi că se va întâmpla dacă o lași în continuare să te trateze așa? Nu se va opri din a se comporta urât.Ce crezi că se va întâmpla dacă mu iei atitudine? Va crede că ești slabă și că își permită să facă ce vrea din tine.Ce crezi că se va întâmpla dacă o lași să te batjocorească? Corect, cred că deja știi răspunsul.Fii dură și nu te lăsa călcată în picioare, iar dacă ți se pare greu, trateaz-o cu ironii și indiferență, căci asta o va durea.Nu trebuie să îți pese de părerea ei sau a celorlalți despre tine, important este ceea ce crezi tu! Dacă ai o părere proastă despre tine, nu te aștepta ca ceilalți să aibă una bună.
De asemenea, așa cum am mai spus, impune-ți respectul! Arată-i că ai anumite standarde, anumite limite, și că nu îi permiți să facă ce vrea. Poate că nu se va opri, dar măcar vei lua atitudine iar ea în sinea ei va observa că ești mai puternică.
Iar dacă cu frumosul nu merge, spune-le părinților ei sau profesorilor (ori chiar ambelor variante) despre ceea ce face, nu există noțiunea de "turnătoare", trebuie să faci orice pentru a-ți fi bine, scopup scuză mijloacele.
Succes!

| ClarissaIssuta explică (pentru Ajutor19):

Ei, bine, aici e o problema deoarece o ține așa de 8 ani. I-am impus ignoranță și nu se lasă. Ideea e că mă irită când văd că de 8 ani face același lucru și că nu observă că lumea din jurul ei o respinge. Și chiar nu îmi mai pasă de ce zice lumea, cum am mai zis, o luasem de la capăt. Și despre mine am o părere foarte bună. Mulțumesc mult, totuși!

| Ajutor19 a răspuns (pentru ClarissaIssuta):

Atunci ea are clar o problemă ce implică lipsa de atenție, deoarece doar genul acesta de oameni fac lucruri rele sau încearcă să intre în centrul atenției.E bine că tu ești mulțumită cu tine însăți și că ai luat atitudine.Ca o idee, ai putea să o iei frumos și să vorbești cu ea despre asta, poate o să descoperi că are o problemă iar ținta ești mereu tu.
Pe mai departe îți urez succes și nu uita: impune-ți mereu respectul!