| dedecevrei a întrebat:

happy Am nevoie de niste sfaturi..Deci,vreau sa ma mut in alta clasa. M-am saturat de colegii mei si de diriginta mea. Nu mai suport sa stau cu ei inca 2 ani.
Deci, de curand au venit la noi in clasa 2 surori pe care le cunosc de mult timp.La inceput diriginta a zis sa nu stam cu ele ca sunt o influenta rea si chestii de genul,dar ele nu sunt asa. Sunt niste fete simple, nu au aere de dive ca celelalte colege.Si nu sunt proaste, cea mai mica nota a lor fiind 6. Ele au ramas repetente fiindca fosta lor diriginta a vrut sa scape de ele. Ma inteleg foarte bine cu ele.Dar profesorii cred ca sunt o influenta rea deoarece fumeaza. Pe mine nu ma deranjeaza asta (eu nu fumez) ci ma deranjeaza cel mai mult ca mereu cand merg cu ele la magazin sa-mi iau ceva colegele sunt ceva gen : "sufla" sau "a fost buna tigara?".Cu baietii din clasa n-am nici o treaba,cel putin cu cativa ma inteleg super.
De curand am mers cu ele afara in pauza si au fumat,apoi am mers in clasa. Colega mea de banca lipsea asa ca am stat cu una dintre ele. Cand am avut ora cu diriginta m-a mutat una-doua de acolo,scotandu-ma pe hol si spunandu-mi ca sunt usor de influentat si ca am o bulina neagra fiindca stau cu ele,ca daca ma mai vede cu ele imi suna mama etc.A mai zis ca notele mele au scazut (cea mai mica nota din catalog e 8, ceea ce nu cred ca-i asa mica).Diriginta vrea sa aiba clasa perfecta. Dupa dicutia asta m-am hotarat sa ma mut din clasa. Dar acolo unde ma mut este diriginta o doamna cam tafnoasa. Acum, am nevoie de niste sfaturi :
1.Voi credeti ca ar fi bine sa ma mut din clasa?
2. Ma pot muta de la inceputul semesrului al 2-lea sau chiar mai devreme?
3. Cele 2 surori se pot muta daca au ramas repetente 1 data?
4.Cum o conving pe mama sa ma transfere? *a vrut acum ceva timp sa o faca,dar eu n-am vrut, mare greseala*
5.Credeti ca cele 2 surori o sa fie de acord cu asta, avand in vedere ca nu ii suporta pe colegi.
Funda

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

1. Eu sunt la liceu. Am niste profesori exceptionali dar niste colegi jalnici care imi mananca nervii zi de zi dar tot nu m-am mutat din clasa. A fost decizia mea sa raman aici. La inceput am regretat foarte mult dar acum ma simt bine.

Eu zic sa ramai. Diriginta este vai de ea. Sunt exact in situatia ta. Sunt cel mai bun din clasa, cele mai mari medii, am bursa s.a.m.d. Iau si eu un 8 si imediat sare diriginta cu gura pe mine. Nu iti inchipui cati nervi am atunci dar tin totul in mine. Frate, altii se inchina ca sa ia 5 si pe mine ma certi pentru un 8? Asa e diriga, are si ea un copil bun si vrea sa se dea mare si tare in cancelarie. De aceea te trateaza asa.
Este perfectionista si nu sufera ideea ca ai putea sa fii influentata si sa te transformi intr-o fata rea.

Chiar daca nu se vede diriginta chiar tine la tine si la notele tale intrucat vrea sa aiba cat mai multi copii buni in clasa.

Sincer, eu am avut o perioada foarte rea la un moment dat. *nu cu profesorii... cu unii colegi* Aveam o stare de vai de capul meu. Tata m-a rugat sa ma mute la alta clasa unde erau copii mai de treaba. Si nu am vrut. Imi placeau si imi plac mult prea mult profesorii pe care ii am. Simt ca in aceasta clasa *cu acesti profesori* pot sa-mi fac un viitor chiar daca sunt tratat ca un tocilar fara viata sociala.

Mi se pare absurd! Sa te muti pentru atata lucru?
Da, te muti daca nu ai niciun prieten, daca ai o clasa vai de ea si suferi... dar nu asa de capul tau.

Sincer, eu puteam sa aleg de zeci de ori sa ma mut din clasa si nu am facut-o. Daca ai profesori buni atunci nu merita sa te muti intr-un teritoriu necunoscut. Nu-ti cunosti colegii, cu baietii de acolo poate nu o sa te intelegi super bine si pentru ce?

Pentru ce? Ca ti-a zis diriga ca ai o bulina neagra?

Vrei sa te fac sa te simti mai bine?
La mine la liceu esti exmatriculat daca esti prins de 3 ori fumand la mai putin de 50 de m de scoala.

Eu nu fumez dar mi se pare o mare prostie. Iti pierzi sanatatea pentru niste prostii. In fine, e corpul lor... treaba lor.

Nu mai pune la suflet toate lucrurile pe care le auzi.
Pe mine un profesor m-a facut retardat ca i-am zis "buna seara" la ora 17 *vara cand era lumina afara*
Altul m-a facut "tocilar" pe fata intrucat stiam fiecare liniuta de la un desen. *tot de la materia lui*
Si astea de fata cu toata clasa.
Si m-am mutat? Nu cred.

Intelege ca lumea este plina de nebuni oriunde te-ai duce. Chiar daca ai de gand sa te muti atunci nu o sa scapi de persoanele dificile. O sa ramai fara prietenii pe care ii ai deja in acea clasa si cine stie cum o sa te intelegi *daca o sa te intelegi* cu acea diriginta tafnoasa.

Nu te muta! Eu unul nu as face-o decat daca as avea un motiv intemeiat cum ar fi profesorii foarte slab pregatiti. In rest nu.

2. Mai deverme in niciun caz. Te poti muta de la inceputul semestrului 2 dar cererea trebuie s-o depui de dinainte.

Oricum aceasta trebuie aprobata de conducere deci daca nu aduci un motiv intemeiat atunci s-ar putea sa nu ti se aprobe.

3. Da dar au nevoie de un motiv. Scoala nu este un joc de noroc. Daca nu au un motiv bine intemeiat *asa cum nu ai nici tu* atunci conducerea nu o sa le aprobe mutarea. *mai ales ca sunt considerate elevi-problema pe care nimeni nu i-ar vrea*

4. Spune-i exact ce ai spus si aici. Este suficient. O sa-ti explice dansa de ce nu te poti muta.

5. Da, cred ca ar fi de acord dar nu conteaza atat parerea lor cat parerea parintilor lor si a directiunii.
Degeaba depun ele cererea de mutare de la o clasa la alta daca aceasta nu este acceptata de catre conducere.
Eu unul nu cred ca o sa le fie acceptata cererea. Nu te poti muta de la o clasa la alta cu motivul "Nu imi place moaca dirigintelui/a unui coleg." Ai nevoie de un motiv foarte bun.

Succes!

1 răspuns:
| Caddy14 a răspuns:

1.Nu are rost sa te muti.Si eu am patit cam la fel si eu coboram vreo 2-3 dumnezei la aia care ma enervau si gata inclusiv dirigintei si dupa inceta.
2. Cererea de tranasfer trebuie sa o depui la finalul primului semestru si daca este aprobata din sem 2 esti in alta cls.
4.Ii spui ca nu iti suporti colegii si diriginta
5. Poate pe ele nu le deranjeaza.
Dar totusi ce clasa esti?