| Andrada301 a întrebat:

Ca sa-mi fac varfurile parului blonde, trebuie sa-mi decolorez varfurile cu decolorant? Am vrut sa-mi fac cu sampon blond si nu mi-a iesit deloc...Sunt satena si cineva mi-a spus ca daca imi fac cu vopsea nu se vede deloc in parul meu...

Răspuns Câştigător
| Biencuta_Bianca_1999 a răspuns:

Eu m-am dat pe varfuri cu pudra decolorant si apa oxigenata(sau decolorant, depinde cum gasesti), le amesteci pana opti o pasta pe care o pui pe par.E bine sa o lesi 20 minute ca sa nu se arda parul, asa am auzit, iar dupa te speli pe cap cu sampon, respectiv balsam.Se vede foarte bine si nu e chiar foarte scump, eu am dat cam 8 lei si ceva.
Sper ca te-am ajutat, funda?

3 răspunsuri:
| Mona1428 a răspuns:

Deci vreai sa-ti faci par ombre...Super idee, faptul ca nu se vede blondul pe parul saten nu e adevarat. Daca iti dai parul cu decolorant il deteriorezi foarte tare, si asa virfurile sufere cel mai mult. Un mod natural de deschiderea colorii parurului este sucul de lamie. Il aplici timp de 15-20 min, va fie nevoie de mai multe serii.

| Andrada301 explică (pentru Mona1428):

Si se coloreaza parul?

| Mona1428 a răspuns (pentru Andrada301):

Daca folosesti sucul de lamie se decoloreaza parul, dar iarasi nu e bine fiindca acidul din suc se distruge. Da, parul se coloreaza, blondul se vede pe saten si fara decolorant, doar mai slab, oricum la parul ombre trecerea nu trebuie sa fie prea tare. Pentru vopsirea doar a virfurilor, nu e nevoie de decolorant. Cel mai bine ar fi sa intrebi un cosmetolog.