| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU. Cateodata ma simt ca o impostoare in clasa in care sunt. Sunt pe profil real pentru ca vreau sa merg pe medicina legala sau criminalistica. Problema mea este ca sunt complet paralela cu matematica, fizica, chimia etc. Nu sunt facuta deloc pentru materiile astea. Colegii mei prind informatia imediat ce o primesc, iar eu, neavand talent natural la ele, trebuie sa ma uit pe lectie de vreo 3-4 ori inainte sa procesez. Si notele le am mai mici fata de majoritatea la materiile respective si simt ca imi ard creierul degeaba de multe ori.

In schimb la romana pot sa scriu si 3-4 pg la un eseu, pot sa interpretez texte fara stres pentru ca am mereu idei. Cele mai usoare imi sunt limbile straine. Le prind foarte repede, iar accentul si pronuntia imi vin natural.

M-am gandit ca mi-ar placea si psihiatria, in cazul in care devine prea stresant si obositor pentru mine sa ma chinui cu niste materii pe care nu o sa le inteleg niciodata si ma transfer la filo. Desi nu imi doresc asta, prefer medicina legala sau criminalistica. Plus ca am dat pentru prima oara de o clasa unita. Am un colectiv foarte misto, fara bullies si imi e frica sa nu dau de niste tampiti la alta clasa. Mai e un detaliu. Nu imi place de loc romana, limbile straine, istoria etc. Pe scurt, ma pricep la ce nu-mi place si imi place la ce nu ma pricep.

Gen imi place fizica, dar am 3 la fizica pentru ca nu inteleg mare lucru. Am numai 10 la romana dar mor de plictiseala la romana.

E o situatie ciudata si e naspa pentru ca imi afecteaza alegerile pe viitor ca nu stiu unde sa dau la facultate. Sa nu mentionez ca mental ma face sa ma simt foarte nasol faptul ca le sunt inferioara in cunostinte colegilor mei, desi stiu ca fiecare se pricepe la altceva si nu am de ce. Daca are cineva vreun sfat, orice e bine venit pentru mine.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Orienteaza-te in viata numai la ce te pricepi, fiindca risti sa sari din job in job, fara sa realizezi nimic in viata.
Daca iti este frica de matematica, orienteaza-te spre o munca mai "domestica", o postliceala pe meseri: coafeza, manechiurista, asistent medical etc.

| sierra1 a răspuns:

" am 3 la fizica pentru ca nu inteleg mare lucru. Am numai 10 la romana"

nu-bai, așa-s cei mai mulți, ca tine

| Furnicuta000 a răspuns:

Matematica nu e chiar asa de speriat. Eu tot liceul am avut impresia ca nu o sa inteleg niciodata matematica si nici nu am incercat sa o inteleg, la restul materiilor aveam note mari iar la mate reuseam sa iau 5.
Cand a venit vremea sa dau bacul, la simulari am luat nota 1 si 3. Mai erau 2 luni pana la bac asa ca am inceput sa caut tutoriale pe Youtube si google, de ex daca nu stiam cum se fac exercitiile cu radicali gaseam multe tutoriale pe Youtube. Am invatat singura si la bac am luat 8.
Tu nu trebuie sa astepti pana la bac, poti incepe de acum. Daca traiam in anii 2000 mai ziceam dar acum internetul e plin de informatie gratuita