| teodora24 a întrebat:

Ce ar trebui sa am in vedere cand imi aleg un laptop, tinand cont de toate caracteristicile?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

CPU Intel i3 sau i5, ram 4 GB sau 8 GB, placa video invidia măcar un 950 m, ssd 260 gb, recomand HP, de 3 ani lucrez în reparați pc iar cu HP nu am avut probleme

| lpavel a răspuns:

Pai depinde pentru ce vrei acel laptop, ce vei face cu el si cati bani ai...

| NLS a răspuns:

Calculatoarele (inclusiv laptopurile) se aleg in functie de necesitati (si cumpararea e desigur limitata de un buget disponibil).
Deci, pentru o recomandare serioasa, trebuie sa raspunzi macar la primele 2 intrebari.
Pentru ce doresti sa il folosesti (ce programe, ce activitati)?
Si care este bugetul maxim de care dispui?
Doresti neaparat un model cu taste iluminate si tastatura alfanumerica in partea dreapta? (pentru activitati precum contabilitate, tastatura alfanumerica e "obligatorie")

| teodora24 explică (pentru NLS):

Pana in 4000 lei as vrea, cu taste iluminate...m as orienta spre un laptop business.

| NLS a răspuns (pentru teodora24):

In banii aceia, se gasesc modele de 17.3, nu doar de 15.6
Doresti un ecran mare, sau vrei portabilitate maxima? (mai mic= mai usor de carat dupa tine).
Il vrei si pentru jocuri pretentioase, sa ma uit dupa cea mai buna placa video disponibila in 4000 ron?

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://www.pcgarage.ro/......el-7700hq/

Am pus filtre in felul urmator>
3500-4200 ron
producator chipset video> nVidia
procesor (CPU) > 7700HQ (e un i7 la 2. 8GHz cu 4 nuclee si 8 Threaduri, cand e nevoie isi da Turbo pana la 3.8 GHz. Are 6MB memorie Cache, tehnologie 14nanometri)

Memorie RAM > 1x8 GB GGR4 2400 MHz, (are 2 sloturi, deci unul e inca liber. mai poti adauga pe viitor memorie, dar daca nu faci editare video/audio, ajung 8GB in urmatorii 2/3 ani, chiar si pentru jocuri.)

Are HDD de 2TB la 5400, si mai suporta inca unul (format 2. 5inch). In plus are si un slot M2 pentru un SSD rapid pe PCIex.

Video GTX 1060 3GB, cea mai rapida placa video pe care o gasesti in acesti bani (si pe pc garage e doar acest singur model care o gazduieste. Mai sunt alte cateva modele cu 1050 Ti, daca vrei, dar pretul e pe aproape).

1xUSB 2.0
2xUSB 3.0
1xUSB 3.1 Type C
1xHDMI,
1xDisplayPort Mini
NU ARE Unitate optica (majoritatea nu au, Windowsul se instaleaza de pe stick, iar cine chiar are nevoie de cititor de discuri, exista unitati externe, pe la 150-200 ron)
Sunet stereo 2x2W Harman Kardon
Tastatura numerica, tastatura iluminata
camera WEB HD
Are 2 fanuri pentru racire (in interior), deci are racire peste medie.
Baterie 3 celule (doar), tine cam 3, 5-4 ore la folosire normala.
(exista modele cu mai multe celule, dar fie sunt mult mai scumpe- ia-ti gandul in acest buget-, fie au performanta mai scazuta)

Pret vechi: 4.998, 99 RON
Discount 1.000, 00 RON (1.000,00 RON)
Pret:3.998,99 RON

(Cred ca e vrajeala pretul vechi, afiseaza astfel de lucruri doar sa iasa in evidenta produsul. Cam asta e politica de cand i-au cumparat eMag)

******************************************************
cel.ro >>>

http://www. cel.ro/laptop-laptopuri/laptop-gaming-Asus-rog-gl753vd-Intel-core-kaby-lake-i7_7700hq-1tb-8gb-nVIDIA-geforce-gtx-1050-4gb-endless-fhd-pNSI0MjUu-l/

acest model e oarecum asemanator cu cel de pe pcgarage.ro...
totusi:
are placa video GTX1050 de 4GB (in loc de 1060 de 3GB) (1060 e putin mai rapida)
are tot 8GB RAM, dar are 4 sloturi (si doar unul ocupat, mai poti pune pe viitor inca 3 placi de cate 8GB, daca vrei...)

au acelasi procesor

are ecran de 17. 3inch cu rezolutie FullHD (nu te uita ca exista si 4K sau 2K, in banii astia nu gasesti asa ceva, si in plus e mai importanta bateria. Oricum FullHD pe un ecran de 17.3 zic eu ca se vede multumitor)

1TB HDD cu 7200 rotatii, ceva mai rapid decat celalalt
nu se specifica nimic despre un locas suplimentar pentru un al doilea HDD/sau SSD de 2. 5inch
are si el un slot M2 pentru un SSD performant (si foarte scump, nu merita deocamdata investit bani in M2)

**********************************************************************
De ce nu am cautat laptop cu SSD?
1.Pentru ca, nu ai specificat pentru ce doresti laptopul.
2. Degeaba ai SSD, daca procesorul, placa video si RAM-ul sunt slabe, insuficiente
2. cel mai usor de schimbat intr-un laptop sunt de obicei RAM-ii si HDD, uneori SSD-urile necesita demontarea intregului laptop, (dar nu intotdeauna. Aceste modele necesita ambele demontarea aproape completa pentru instalarea unui alt (nou) HDD, RAM sau SSD. Dar e o operatie pe care inca nu trebuie sa o faci, sunt foarte bine asa cum sunt ambele. )
3. Atat SSD-urile, cat si RAM-ul, au preturi exorbitante in ultima perioada. Practic s-au dublat preturile fata de anul trecut. Sper sa mai scada in viitor, si poti investi atunci intr-un SSD, la un pret decent.
Nu o sa-i simti foarte tare lipsa, daca nu faci editare video.
****************************************************************************

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu el. Avand in vedere ca esti fata, presupun ca nu cauti unul de gaming. Iti voi spune la ce ma uit eu cand imi aleg un laptop.
In primul rand, caut un laptop usor si micut, deoarece am nevoie de el pentru facultate si vreau sa fie compact. Iti recomand unul de 13 inch.
Apoi caut un laptop cu SSD nu HDD deoarece are o performanta mai ridicata, laptopul merge mai rapid.
De asemenea, ma uit la procesor sa fie o generatie cat mai noua: I5 sau I7 si nu in ultimul rand cat RAM are. Este un lucru important pentru mine, deoarece in paralel am instalate 2 sisteme de operare si nu vreau ca acest lucru sa imi ingreuneze laptopul.