| RM a întrebat:

Am luat hotararea de a-mi cumpara un laptop insa nu stiu exact ce ar trebui sa aleg. Care sunt caracteristicile dupa care sa aleg un laptop? Ma puteti ajuta? Multumesc!

7 răspunsuri:
| ILied a răspuns:

Aici depinde in ce scop vrei sa-l folosesti. Pentru jocuri iti trebuie unul bun si scump. Pe vremea asta nu prea e recomandat unu d-asta happy Anyway, cred ca 3 gb ram ti-ar fi de ajuns, pentru ca la 4 gb ram iti trebuie Windows 7 pe 64 de biti si nu iti garantez ca va merge orice pe el. Placa video e importanta la jocuri. Trebuie
sa fie dedicata neaparat si peste 512 mb, pentru una decenta. Desi 1 gb placa video suna excelent. Procesor pentru configuratia de mai sus ar fi bun un i5 sau un Dual Core. Nu-ti recomand i3 pentru ca e cea mai mare porcarie.
Daca iti trebuie pentru internet, unul cu 2 gb ram si o placa video decenta e suficient. Daca lucrezi mult si trebuie sa-l plimbi mult, ia-ti unul din ala mic cu Intel Atom.
Funda? puppy dog eyes

| IulianP a răspuns:

La ce il vei folosi?
Ce buget ai?
Cand vrei sa-l cumperi?

| RM explică (pentru IulianP):

Il voi folosi pentru facultatea(sunt la facultatea de informatica ubb cluj).
Bugetul este in jur de 21-22 de milioane.
Cat mai repede.

| IulianP a răspuns (pentru RM):

Daca il vei folosi doar pentru activitati de tip office poti merge si pe un laptop mai ieftin: http://www.emag.ro/......EK72KBBBM/
Insa daca vrei sa te si joci pe el ti-l recomand pe asta: http://www.emag.ro/......E0N6TBBBM/

| RM explică (pentru IulianP):

Http://www.emag.ro/......EFH6DBBBM/

De asta ce zici? Mi-ai putea da ID-ul tau de mess pe privat ca sa putem vorbi mai pe larg? :D

| RM explică (pentru IulianP):

Http://www.emag.ro/......E6LJTBBBM/
Ce parere ai de asta? :D

| xXShyGirlXx a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa il folosesti. Daca e pentru jocuri ai nevoie de unul destul de performant. Iti trebuie o memorie RAM de vreo 4GB ca sa fii cat decat sigur ca iti merge bine jocul. Mai e spatiul de stocare, care cu cat e mai mare, cu atat e mai bine. si sunt multe caracteristici. Cel mai bine ai cauta la un magazin de specialitate sau pe un site si iti vor explica ei