| MihaiN1 a întrebat:

Ce as putea sa fac ca sa nu mai stau asa de mult timp la calculator.

Cel mai bun raspuns primeste funda!

Astept raspunsuri de la voi.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa iti faci niste amici de treaba si iesi afara cu ei sau, cand muncesti aduni bani vreo 2000 LEI si iti scoti C+E o sa te saturi de condus trailerul.

| aliceinchains a răspuns:

Bună. Pleci pur si simplu din fata calculatoruluilaughing
De fapt, totul e sa vrei sa faci asta, trebuie sa ai vointa.
Iti gasesti alte preocupari, cum ar fi tv-ul sau cititul. Poti sa mai citesti o carte din cand in cand.happy
Depinde de tine, nu de altcineva. O zi buna sa ai! big grin

| Maariiaa a răspuns:

Buna,
Cel mai bine ar fi sa gasesti alceva mai bun de facut. La calculator sa stai doar maxim 3 ore pe zi. Nu exista tratamente sau leacuri pentru statul la calculator, ci doar iti trebuie vointa. In loc sa stai la calculator citesti o carte bune, iesi la plimbare in aer liber, iti faci temele, inveti.Gatesti ceva bun, ce daca esti baiat. Le faci o surpriza parintilor. Iti decorezi camera.Mai faci putin curat.
Ai ce sa faci in afara de statul pe calculator!

Sper ca te-am ajutat!
Numai bine!

| Daniel123 a răspuns:

Citeste, fa sport, arta fotgrafica, invata!

| Narfundo a răspuns:

Stiu este greu sa faci ce zic altii cand tu de fapt vrei la pc(. Cumparati niste animale de casa.Papagali,acvariu cu pesti. Ceva care sa iti preocupe timpul. Poti citi o carte buna.Incearca sa gasesti un sport si sa fii pasionat de el.Pe net cauta sa agati fete si doar atat.Incearca sa renunti la jocuri si mess inutil. Daca ai prieteni buni pe mess incearca sa ii scoti la un fotbal afara nuht.sau doar sa ii scoti.

| Αγαηηε a răspuns:

1. gaseste-ti un hobby
2. du-te la o plimbare prin parc cu prietenii
3. citeste o carte
4. vizioneaza un film
5. poti sa vorbesti cu prietenii tai la telefon
sper ca ti-am fost de foloswinking Bafta!

| ăăăă a răspuns:

Sa te duci in oras
sa stai pe afara cu prietenii
sa te uiti la televizor laughing
sa... citesti sau doar sa te uiti la coperta cartii

etc.etc.

| ursuletumagic a răspuns:

Poti incerca sa iesi undeva
sau poti incerca sa te uiti la un film ceva
sau sa joci un jocthinking
carci orice
poti iesi sa plimbi catelul sau cu prieteni undeva sa uiti pc`ul
ps: funda?

| dolcedolecegabanad12345678899098 a răspuns:

Prin aceiasi problema am trecut si eu. Uite ce am facut: mi-am scris un program la net in care scria: de la ora 14:30- 16:30 cand am inceput sa nu mai umplu pe net o luna, doua, mi-am dat mai mult timp 14:30-18:30, dupa aia 14:30-19:55, dupa 14:30-20:30, si am avut scapari, dar programul asta il l-am dat mamei care ma controla ( eu am 11ani, nu stiu cat ai tu) si nu mai sunt dependenta. SPER SA TE FI AJUTAT. fundita?

| dolcedolecegabanad12345678899098 a răspuns:

Tot eu sunt... selena gomez... ai potea sa folosesti si control parental, si vrei, nu vrei, ti se inchide calculatorul la ora programata

| AiacucapMare a răspuns:

Da-te cu skateu.

| PachetelDeFericire a răspuns:

Pentru a nu mai sta asa de mult pe calculator ai putea incepe prin a'ti propune asta. Apoi poti dezinstala anumite programe care te atrag la calculator [ gen jocuri, yahoo messenger, etc]. Poti iesi afara cu un prieten [ asta in cazul in care suporti frigul], poti vorbi la telefon, poti gasi o carte sau un film bun, poti merge sa te uiti la ultima moda prin malluri, poti merge la o sesiune de shopping, poti merge la scoala rolling on the floor, poti sa iti faci temele laughing. Sper ca a fost de ajutor raspunsul meu. Primesc funditabatting eyelashes? big grin

| Raluca_5813 a răspuns:

Hei! Eu cred ca daca ai incerca sa iti ocupi timpul cu alt ceva ex. sa iesi afara, sa mergi in oras cu prietenii, adica sa gasesti ceva de facut ce sa iti placa atat de mult incat sa nu simti lipsa calculatorului. Succes!

| Tigruta a răspuns:

Ca sa nu mai stai mult la calculator ar trebui sa te uiti la tv dar daca nu e o emisiune buna atunci poti sa o ajuti pe mama ta in bucatarie sau mai poti sa te joci un joc de exemplu carti, remi sau monopoli dar daca nu ai jocuri poti sa te prefaci ca esti medic sau mdium in fine tu alegi si parinti tai vin la tine ca sa-i ajuti sau poti sa faci cum fac eu. Eu ma prefac ca lucrez la banca si dau parintilor mei banuti de hartie.Asta e ce cred eu in legatura cu problema ta.

| Zuza_6379 a răspuns:

Poi.in primul rand. daca vrei la calculator.nu te pune direct pe scaun si apasa p butonul de deschidere.ci gandeste-te mai bine.citeste o carte.sau daca nu merge asa.thinking Deseneaza.mazgaleste thinking

oricum gasesti ceva.
Imaginatia omului e plina de surprize; x