| Sw33tG1rl4ever a întrebat:

TPU! Ce carti de genul Singur pe lume sau David Copperfield stiti? As dori cat mai multe exemple. Multumesc, funda! big grin

9 răspunsuri:
| facepalmlol a răspuns:

Mie mi-a placut mult "Romanul adolescentului miop" de M. Eliade
Ai mai putea sa incerci: Marile sperante de Charles Dickens, Marele Nate intaiul intre pusti, Ratiune si simtire, Panza de paianjen-Cella Serghi, Pe aripile vantului-Margaret Mitchell.

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru facepalmlol):

Cartile recomandate de tine n-au nicio legatura cu ce am cerut eu.winking

| facepalmlol a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Citeste cu atentie!
David Copperfield este scrisa de Charles Dickens.La fel si Marile Sperante, ceea ce inseamna ca sunt asemanatoare, fiind scrise de acelasi autor.
Nu o sa stau sa iti descriu fiecare carte, dar sa stii si tu ca este bine sa citesti orice iti cade in mana, fiindca din fiecare carte tragi cate o invatatura.Credeam ca stii deja asta.
Am sa schimb un pic proverbul si am sa-ti spun sa nu judeci o carte dupa nume! Nu stii ce ascunde acel titlu.

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru facepalmlol):

Cica daca is scrise de acelasi autor is asemanatoare. Asta-i buna! laughing Un autor poate scrie mai multe carti, fiecare cu o tema anume.

| facepalmlol a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Se pare ca,cu tine trebuie sa vorbesc numai cu subiect si predicat.
In fine, cand am scris ca sunt asemanatoare, ma refeream la faptul ca autorul se bazeaza la fel de mult pe descrierea trairilor personajului si a vietii sale zbuciumate.
Oricum, din partea mea poti face bors, cum s-ar spune! Eu nu iti bag nicio carte pe gat.

| facepalmlol a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Si pana la urma de unde stii tu ca n-au nicio legatura? Le-ai citit?

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru facepalmlol):

Cartea David Copperfield am citit-o. In legatura cu Marile sperante, am citit un rezumat. laughing happy

| facepalmlol a răspuns (pentru Sw33tG1rl4ever):

Felicitari daca asa citesti tu cartile si crezi ca "le cunosti"!

| Sw33tG1rl4ever explică (pentru facepalmlol):

Fiecare citeste ce-i place. Mai bine citesc carti de un anumit fel, decat sa fac ca majoritatea oamenilor, sa nu citesc niciodata. happy