| georgiana1122 a întrebat:

ce meserie sa aleg? Sunt clasa a7a, inca nu m-am hotarat in aceasta privinta (imi trebuie ca sa ma decid la profilul la care sa dau la liceu ). Mentionez ca sunt foarte buna la biologie si chimie, sunt bunicica la mate (cam de 9 ), la romana (literatura, nu gramatica ) si imi place si desenul (daca ajuta la ceva ).

Răspuns Câştigător
| rater1994 a răspuns:

Stai linistita de gramatica vei scapa curand chiar ff curand si du-te la profilu unde crezi tu ca iti place unde simti tu ca e bine si fi atenta sa nu regreti daca te duci la un profil spus de cineva. Ex:Te intalnesti cu cea mai buna pr a ta ea vrea sa miarga la "Dracu in praznic" si zici ca si tu mergi.Si ajungi sa mergi si cand esti acolo dupa ceva timp vei regreta asa ca mai bine du-te tu unde simti tu ca doresti unde crezi tu ca e bine.Eu recomand Bio Chimie daca iti place dar du-te unde crezi tu ca e bine.

7 răspunsuri:
| secrets a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca tine:clasa a7a, nu stiu ce meserie sa aleg, dar din ce ai zis ar trebui sa te faci doctorita si sa pictezi in timpul liber.Succes si numai bine!

| DangerLove a răspuns:

Cam din ce ai zis tu acolo te duci la profilul Biologie-Chimie(Stiintele naturii). Faci 3 ore de biologie, 3 de fizica, 3 de chimie, 4 de romana si matematica. Teze dai la romana, matematica, biologie, si ai de ales intre chimie si fizica pentru a 4 a teza.

Poti sa te faci farmacista, medic(daca iti plac foarte mult biologia si chimia), arhitect(aici ajuta desenul, tb desen tehnic, dar si foarte multa matematica, mai ales geometrie).

Sunt foarte multe meserii pe care poti sa le faci dar mai ai timp. Eu zic sa te gandesti sa intrii la un liceu care iti place, la profilul care ti se potriveste(in functie de materiile care iti plac), si o sa vina o zi din liceu(prin clasa 10, 11) in care nu vei stii cum, dar iti va veni imediat in cap ceea ce vrei sa faci, fara nici un motiv, practic atunci te descoperi singura.

Sper ca ti-am fost de folos.

| georgiana1122 explică (pentru DangerLove):

Daca tot ai mentionat arhitect ...mama spune ca ar trebui sa ma fac arhitect deoarece imi place mult sa desenez si cum am zis nici la matematica nu stau prost. oricum cred ca m-as descurca la matematica la orice profil in afar de mate-info. in ce consta arhitectura si la ce liceu ar trebui sa dau? de arte?

| DangerLove a răspuns (pentru georgiana1122):

Nu, ar trebui sa mergi la un liceu tehnolog, cu pofil care sa contina desen tehnic. Dar nu e obligatoriu, poti sa mergi si la Biologie-Chimie ptc e un profil complex.

| AnyAnA99 a răspuns:

Cam la fel sunt si eu ....imi place biologia chimia, ma pricep la mate; dar in acelasi timp imi place foarte mult romana si sunt talentata la desen. Uneori ma gandesc sa ma fac doctorita, uneori sa dau la arhitectura...nici eu nu mai stiu laughing

Răspuns utilizator avertizat