| Ralucaralucasonia a întrebat:

Buna TPU, ce parere aveti despre un barbat care spune ca te iubeste enorm iti si demonstreaza iar cand e gelos te face proasta si te injura?

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand am părerea că e foarte prost educat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că gelozia e boală care se vindecă cu lopată de pământ peste sicriu.

| dullcat a răspuns:

Buna.Aia nu e iubire, e abuz verbal.De la cel verbal pana la abuzul fizic nu mai este mult, deci ar trebui rupta relatia.

| VoidEternal a răspuns:

Mi se pare că va meritați. Gelozia e boala grea dar după întrebările pe care le pui aici și tu suferi de ea în aceeași măsură.

| anonim3247 a răspuns:

Nu e normal cum se comportă el.

| haileewatson a răspuns:

Nu te iubeste

Răspuns utilizator avertizat
| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Are probleme cu încrederea.
Un om nu se poate schimba, vezi sa nu se comporte mai rau la " gelozie".
Cel mai bine este sa pui punct, dacă nu realizează ca te pierde nu o sa se schimbe.

| Ralucaralucasonia explică (pentru Alexia999997777777777777):

De 3 ori l am a plans a zis ca el doar la nervi le zice dar sriu si vad ca e topit dupa mine ii e frica si sa ma priveasca alt barbat si cred ca din frustrare imi vb asa urat dar asta nu e clar o scuza

| Ralucaralucasonia explică (pentru Ralucaralucasonia):

L-am iertat de 3 ori si tot asa

| 99290 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Furia este cel mai sincer sentiment. Poți zâmbi și să minținîn acelasi timp. Dar nu poti să minți atunci când ești frios.

| Alexia999997777777777777 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Pentru ca nu are suficienta încredere în el.
Nu merita sa plângi, de ce accepți să îți vorbească așa?
Direct despărțire, sa îl vezi.
Cum poate sa fie topit după tine și sa îți vorbească ca la usa cortului când este el în stări proaste?
Sa se hotărască ce vrea.

| AdioTPU a răspuns:

La nervi oamenii spun lucruri pe care apoi le regreta. Acest individ dă dovadă de impulsivitate, posesivitate și imaturitate deoarece nu-si poate stăpâni impulsurile (auto)distructive.

| Ralucaralucasonia explică (pentru AdioTPU):

Multumesc tuturor pentru raspunsuri crede ti ca merita iertat un om asa a 3 a oara?

| 99290 a răspuns (pentru Ralucaralucasonia):

Nu contează ce credem noi.
Contează ce simți tu.
Poți ierta un om chiar și când decizia ta este să mergi mai departe fără acel om. Iertarea presupune să te eliberezi de resentimente față de un om, mergând mai departe sau rămânănd cu el.

| Smmo a răspuns:

Cred ca iti va vorbi la fel si din ce in ce mai mult pe masura ce va trece timpul. Chiar si el, daca isi propune cu adevarat sa nu mai fie asa, ma indoiesc ca va reusi.

| TudorRebecca18 a răspuns:

Chiar și gelos, când îți urlă cuvinte de genul în față, e un cretin.Lasă-l, nu e bărbat adevărat. Dacă nu își respectă femeia de lângă el, ea de ce dracu mai stă cu el? Nu e o relație normală, e una toxică. Ieși din ea cât încă mai poți.

| 99290 a răspuns:

Oamenii pot fi duplicitari, da.
Oamenii pot avea nesiguranțe.
Oamenii pot spune multe lucruri la nervi.
Oamenii pot să aibă răni și pot răni alți oameni.
Oamenii iți pot spune că te iubesc și totuși să nu o facă.
Oamenii să pot minți pe ei inșiși foarte bine.
Dincolo de toate neajunsurile, de toate rănile, de toate vorbele calde în momentele bune, dincolo de starea de bine și de atașament, NU ești TU responsabilă să îi vindeci traumele, să îl educi și să ii suporți stările. NU meriți să ți se vorbească urât și NU meriți o viață lângă un om instabil emoțional (decât dacă alegi asta) Da, reacțiile lui cer să fie ameliorate, viața îi cere să fie matur și într-adevăr are nevoie de vindecare, dar asta este despre drumul său, despre condițiile și convingerile în care el alege să se situeze, despre experiența lui. Tu nu îi poți fi aproape în acest sens pentru că limitările lui nu îi permit să te vadă mai mult decât "proastă" și toate cuvintele adresate în crizele de gelozie. Cu alte cuvinte, ești tot un "element" pe care iși exercită efectele traumelor și temerilor lui; din frica de a nu te pierde reacționează într-un mod care afirmă faptul că el nu are încredere că te poate avea, ca e special pentru tine și că tu vei rămâne alături de el (atenție! e important să fie conștient că doar atât timp cât el este cel de care tu te-ai îndrăgostit vei rămâne aproape, nu și în condițiile în care se comportă urât). Îi poți EXPLICA asta, poate nu conștientizează și poate nu înțelege. Dar ATÂT. În rest, NU depinde de TINE dacă el conștientizează sau nu o face. Ci de parcursul și ritmul său. Dacă alegi să parcurgi și tu drumul ăsta, adică dacă prin alte cuvinte îți pui la dispoziție timpul și iți ignori experiențele tale, daca alegi să pierzi dezvoltarea ta în "favoarea" dezvoltării lui, atunci o faci pe TIMPUL și pe ANII tăi, și te vor costa CĂȘTIGURILE tale viitoare. Ține minte că pe el, cu atitudinea asta, nu îl vei ajuta, îi vei valida reacțiile, în schimb, iar ȚIE iți vei încetini dezvoltarea.
Cunoști stilul de viață și mediul de conviețuire cu iubitul tău din prezent. Dacă îți place realitatea oferită, mergi mai departe, e alegerea ta și nu te plânge de ea.
În fond, adevărul adevărat e ceea ce simți tu atunci când fricile nu te conduc.

| Namun a răspuns:

Bună!

Și eu îți spun că ai câștigat nu știu ce premiu și după te anunț ca ți-ai luat țeapă!
Uite din ce ai povestit tu, eu treg o singură concluzie.
Ai lângă tine un bărbat manipulator și toxic. Tu însăți ești într-o relație toxică.
Cum definești tu iubirea?
Eu o văd în felul următor mai puține vorbe și mai multe fapte. Un bărbat /femeie care e lângă tine și te prețuiește pentru ceea ce ești. Te încurajează și te sprijină moral. Nu viceversa!
Cum poți să spui că un bărbat te iubește, iar când e gelos te înjura și tu să crezi că asta e iubire?
Scuză-mă că îți spun asta...
Cu gelozia nu e de glumit. Înțeleg că puțină acolo nu strică, însă când se ajunge la jigniri de acest fel trebuie sa îți pui un mare semn de întrebare...
Mâine poimâine te trezești cu o palma și din păcate situația poate degenera...La bătăi grave.
Bărbatul care e gelos înseamnă că nu are încredere în partenera lui. Dacă nu e încredere și comunicare nu e nimic.
Bazele relației respective se clatină.
Eu personal aș pleca dintr-o astfel de relație. Nu aș permite să fiu jignit sau călcat în picioare. Și pentru ce? Partenerii trebuie să se sprijine, să se înțeleagă reciproc.
Ok e bărbatul gelos atunci ar trebui să vina la tine și să stea de vorbă despre acest subiect, uite iubito te iubesc mult și nu prea îl vreau pe x prin preajma ta fiindcă mă simt amenințat etc.
De ce să se ajungă la scandal și la jignire?
Analizează bine lângă ce om ești acum cât nu e prea târziu. După s-ar putea să regreți unele decizii!
Ești o persoană minunată chiar permiți unor oameni care scuzați-mă, dar sunt mai mult o pleavală a societății, să ți se adreseze în acest mod?
Oare nu ai nevoie de mai mult respect? Nu meriți mai mult?
În acea relație eu nu văd iubire din păcate...

Numai bine și sper să iei cele mai bune decizii! O viață avem până la urmă și consider că trebui să o petrecem lângă oameni de calitate care sa ne ajute să evoluam!

| Daniel29135 a răspuns:

Probabil are niste traume... Eu zic sa i vorbești frumos, încearcă să te comporți ca un psiholog cu el

| Ralucaralucasonia explică (pentru Daniel29135):

Il iubesc mult si ma iubeste dar oricat promite ca se va schimba ca nu va mai vb asa nu poate iar pentru mine e horor sa imi spuna cineva tot ce i mai frumos din lime si la o cearta proasta aseara i-am zis noapte buna si el a zis sugi p...cum sa ierti asa ceva

| 99290 a răspuns (pentru Daniel29135):

Ea este iubita lui, nu psihologul său. Nu este corect să iși ia în spate astfel de responsabilitate, iar din partea lui nu este moral să provoace suferință persoanei iubite pentru că a suferit cândva și a rămas cu traume nevindecate.
Omului pe care-l iubești nu-i spui cu atâta ușurință vorbe grele la fiecare ceartă.

| Ralucaralucasonia explică (pentru 99290):

Prea tare doare cand e perfect si dintr o data la o cearta proasta esti o sugi pl etc e inuman cum poti cand iubesti cred ca a crescut cu asemenea parinti altfel nu mi explic cum poti de la iubire la asa ceva intr o zi