| Ioana_2144 a întrebat:

Buna TPU colegi de la mine din clasa ma enerveaza nu ne intelegem deloc pe mine si pe prietena mea ne injura si ne face n toate felurile. desi si noi ii injuram noi niciodata nu am fost o clasa unita de fiecare data cand ma bateam eu nimeni nu se baga pentru mine numai fetele (unele fete ) sefu clasei nu face nimica ii lasa sa tipe in ore si nu stiu ce mai fac ei in clasa mai ales in ora de muzicaa si de desen la dirigentie cand e sa param toti baieti ne parasc numai pe mine si prietena me desi nu am facut nimica dar baga strambe si din astea... ce sa mai fac ca nu-i mai suport deloc?

app fundita :X:

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

In primul rand, nu te baza niciodata pe sefu' de clasa, pe responsabilii cu disciplina, etc, nici chiar pe alti colegi care "s-ar baga in *** pentru tine". Pentru ca lucrurile de genul nu folosesc la nimic, si toti se vor uita la tine ca la o nevertebrata ca nu esti in stare sa te descurci singura.
Si mie mi s-a intamplat, nu o singura data, asa ceva.
Data viitoare cand o sa te ia la misto, vreun coleg, lasa-l in pace. La ora de dirigintie iti vei deschide gura si spui tot. Nu lasa diriginta/dirigintele sa vorbeasca in locul tau, ci spune-i in fata ca acei colegi te freaca toata ziua pe tine si pe colega ta la cap fara sa le faceti nimic. Foloseste in avantajul tau faptul ca dirigu'/a este langa tine si te apara, colegii vinovati nu pot riposta iar tu poti sa le torni peste cap cascada Niagara cu toate plangerile. Bineinteles, asta va functiona daca si numai daca tu si colega ta chiar sunteti nevinovate.
Si apropo, de ce va parasc? Ce ati facut voi asa gresit sa va parasca? Daca va mai parasc, si tu sa-i parasti la urmatoarea ocazie, arate-le ca tu nu esti mai jos ca eiwinking Pentru ca intr-adevar, NU esti.
Unii colegi vor vrea sa scape cu basma curata de fiecare data si vor da vina pe oricine le sta in drum, sau oricui ochi nu-i plac. Vor da vina pe cineva care poate nici macar nu era in clasa in clipa aia, iar daca ai un dirig/a care nu cauta dovezi, inseamna ca trebuie sa iei atitudine singura. Poti sa te duci la director, sa chemi parintii la scoala, sa o pui pe mama ta sau pe tatal tau sa vorbeasca la telefon cu dirigu'/a sa-i spuna ca tu nu mai suporti ce se intampla.
Nu e o rusine sa apelezi la parinti cand e vorba de asa ceva; acum poate o sa te parasca doar, dar poate ca la anul iti vor fura obiecte, te vor lovi, te vor scuipa, si cine stie mai ce chestii, pentru ca ei vor stii ca tu nu ripostezi niciodata, taci si inghiti.
Iti inteleg suferinta, pentru. ca intr-adevar e suferinta, sa stii ca proprpii tai colegi care ar trebui sa-ti fie ca fratii se comporta asa aiurea.
Deci, i-a atitudine si spune tot ce ai de zis fara rusine, striga ca tu nu esti cea vinovata. Colegii, profesorii, trebuie sa stie ca tu esti victima, nu atacatorul.

4 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Ar trebui sa vorbiti tu si prietena ta cu diriginta, dupa ore luati pe sala si discutati care e problema.

| CybeRAthlete a răspuns:

Raspunde'le cu aceeasi moneda, daca nu merge, o moneda mai marewinking
bafta

| MMadalina a răspuns:

INERVÁ, pers. 3 inervează, vb. I. Tranz. (Despre nervi) A produce o stare de excitare a unui organ sau a unui țesut.

Poate vroiai sa zici "enerveaza"
winking

| ZeWsSs a răspuns:

Pai cheama si tu pe cineva mai mare sa ii puna la punct sau fa si tu ce fac si ei