| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna TPU. Cum as putea sa imi fac prieteni? Am sau mai bine spus am avut un bff care era o prietena buna, dar eu fiind foarte ocupata cu scoala nu prea am mai avut timp sa vorbesc cu ea si imi trimitea 100 de mesaje, dar o perioada chiar nu am mai putut sa vorbesc cu ea si nu mi-a mai trimis niciun mesaj de atunci. I-am trimis acum 2 zile un videoclip amuzant, s-a uitat la el dar nu mi-a zis nimic, asta e un semn clar ca s-a suparat pe mine. Cum as putea sa fiu din nou prietena cu ea? Cum as putea sa ii explic ca sunt foarte ocupata? Tind sa mentionez ca ea are 9 ani, iar eu 14. Stiu ca trebuia sa imi fac o prietena de varsta mea,dar daca la inceput ea s-a oferit sa fim bff, atunci am acceptat. Pur si simplu,ma simt ca un nimic, nu sunt in stare de prietenii, nu sunt foarte buna la scoala, ma simt vinovata pentru tot.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca să-ți faci prieteni, trebuie să ieși și să socializezi, în real, nu pe social media. Relațiile de prietenie strânse și durabile consider că se realizează în real.
Poți participa la activități comune cu alții de vârsta ta, să te implici în acțiuni de voluntariat sau competiții sportive, etc.
Nu trebuie sa te desconsideri și să te simți vinovată.
Explica-i acelei fete prin cuvinte simple că ești mai ocupata în perioada asta, că ai de învățat, dar că puteți vorbi și că îți vei face timp și pentru ea. happy