| bisericamatii a întrebat:

Deci am o prietenă,pe care o știu de mult timp.
De un an ne înțelegem foarte bine,doar că astăzi m-am supărat foarte tare pe ea,pentru că ieri am invitat-o la ziua mea și a zis că sigur va veni...
Astăzi,când trebuia să ne vedem,nu a mai apărutsad. Când am vorbit a zis ca scuză că cică era la țară cu o alta fată și că nu a avut semnal, plus că citez "Nu avea timp pentru cadou" și că discutase de mult cu acea fată să se întâlnească.
Eu i-am spus că nu era nevoie, iar după m-a sunat(pentru că între timp vorbeam prin mesaje) și a spus să ne vedem.
Am acceptat până la urmă și mie mi-a oferit un cadou care mi-a plăcut foarte mult(un edit foarte amuzant de pe Scratch, cu amintirile noastre)...
Ce sa fac până la urmă? Să o iert sau să nu mai vorbesc cu ea?

(P.s.scuze pentru categorie)

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mosotti a răspuns:

Fapta aparent e marunta, dar gestul spune multe despre caracterul prietenei tale, poate si cu alte ocazii ar face la fel, nu stiu ce sa zic.
Nu a fost frumos ce a facut.

Iart-o acum, dar daca se mai repeta ceva de genu, nu e in ordine.
Daca vorbise de mult sa se vada cu fata aia, de ce a mai promis ca vine?! Ca doar stia ca trebuie sa se vada cu aia de dinainte de ieri. Ca eu asta nu pricep.
Putea zice "nu pot ca deja am vb cu cineva sa ma vad".

Iar de cadou e o prostie, pentru mine cel mai bun cadou e ca vine prietenul sau pretena la mine, adica asa trebuia sa gandeasca prietena ta de fapt! Sa zica "draga nu am stiu cadou ce sa-ti iau, dar am vrut sa vin la tine, sa fiu cu tine de ziua ta, sper ca nu e o problema", evident si tu sa gandesti ca faptul ca a venit e cel mai mare cadou.
Adica prezenta ei era cea mai importanta ca gest, ca participare la evenimentul tau, nu sa nu vina din cauza unui cadou ca si cum ala e mai important, bine, pe langa ca era in alte parti.
Intre mine si prietenii mei asa este, de aia si relatia noastra tine de peste 15 ani f bine. Nu exista susprize din astea.

Categoria e adolescenti, s-ar potrivi aici.

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ți se pare un motiv intemeiat să rupi relația de prietenie cu ea?

| Clytia a răspuns:

Să nu mai vorbești cu ea doar din atât? laughing
Și mai ales dacă îți spune un străin să nu mai vorbești cu ea, gata, nu îi mai ești prietenă sau cum? laughing
Câți 11 ani ai?

| bisericamatii explică (pentru Clytia):

Am 12 ani laughing

| Mosotti a răspuns (pentru bisericamatii):

Multi inainte. Deocamdata vezi cum se mai comporta. Ar fi bine sa mai testezi, sa o mai pui in situatii din astea sa vedem, se repeta faza?! Nu neaparat cu ziua ta, cu altceva, tot asa sa fie vorba de punctualitate cumva, seriozitate. Invitatie la o petrecere, la cineva, dar care sa te priveasca pe tine, cumva! Adica sa vezi daca vine pentru tine de fapt.
Sau sa ii ceri sa te ajute la o chestie, sa vezi cum face!

Daca se repata e clar ca e trasatura de caracter si nu e deloc okey.
Insa vom vedea.