| WildLatte a întrebat:

Buna TPU! Cum credeti ca ar trebui sa fie un prieten adevarat?

Răspuns Câştigător
| Hopefree a răspuns:

Un prieten adevarat...ce frumoase cuvinte,iar parerea mea este ca nu afli usor un astfel de prieten, insa nu e imposibil.Un prieten adevarat ajunge pana la urma mai ceva ca si un frate, iti ajunge o parte din fiinta ta, pentru care merita sa lupti oricand. Unui prieten adevarat nu-i pasa ce spune lumea urat de tine, nu te judeca si ti-e alaturi si la bine si la rau.Un prieten adevarat intotdeauna va fi acolo cand tu ve-i avea nevoie de el si sunt multe lucururi despre un prieten adevarat pe care daca le-as enumera nu mi-ar ajunge literele ca sa scriu.Pentru astfel de prieten merita sa iti dai viata.Chiar nu stiu cum ii sa ai un astfel de prieten dar uneori imi place sa imi las gandurile sa imi poarte acest vis...care sunt convins ca odata se v-a implinii.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prietenul nu se folosește de tine, nu te trădează, nu te lucrează pe la spate, etc.
Pa, pa.

| NoSmile a răspuns:

Buna!
In primul rand trebuie sa existe respect si incredere.
O prietenie nu se cladeste asa usor, trebuie timp si vointa.
Prietenul adevarat trebuie sa iti fie mereu alaturi, chiar si la 3 dim daca il suni, trebuie sa fie acolo, pentru tine!
E acea persoane care are incredere in tine, cand tu uiti s-o mai faci. Care te sfatuieste cand gandurile isi sunt vraieste.
Care rade si plange alaturi de tine.
Care iti ramane aproape, chiar daca ai momente cand nu meriti.
Prietenia e unul dintre cele mai frumoase lucruri!
happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sa poti vorbi orice si sa te ajute cand ai nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Din punctul meu de vedere un prieten adevărat este o persoană care îţi este alături la bine şi la rău, atât la bucurii, cât şi la necazuri. Un prieten adevărat este cel care te ascultă atunci când ai nevoie şi care este alături de tine în orice moment al vieţii. Un prieten adevărat este comparat cu un frate sau o soră, care ar trebui să fie alături tot timpul. Un prieten adevărat nu trebuie să fie acel prieten care te trădează, de fapt să fie prieten cu sufletul. Din punctul meu de vedere, este foarte greu să îţi găseşti un prieten adevărat. De acest lucru ne putem da seama după comportamentul, atitudinea şi faptele lui. Dacă se comportă frumos şi este alături de tine tot timpul, la bine şi la greu, înseamnă că este un prieten adevărat. Dacă te ajută atunci când ai nevoie, dă dovadă de prietenie adevărată. În orice situaţie, prietenul adevărat va fi alături de tine la bine şi la greu, va fi un sprijin.
Te pup, o seară frumoasă!

| ツツツ a răspuns:

Buna!
Pai in primul rand pentru a fi o prietenie adevarata intre doua persoane ar trebui sa nu umble cu minciuni, sa nu iti insele increderea si sa nu fie langa tine doar atunci cand razi. Ci si atunci cand plangi happy Sa te sprijine indiferent de situatie sau de ce spune lumea.Acesta este punctul meu de vedere a unui prieteni adevarat.Dar, cu toate ca un prieten adevarat nu il gasesti la toate colturile si eu cred ca nici nu exista un prieten adevarat.
Sper ca ti-a fost de folos raspunsul meu.
O seara placuta! :X

| Petronela2506 a răspuns:

Buna! Eu cred ca un prieten adevarat ar trebui sa aiba incredere in tine si sa va spuneti secretele si din astear dar un prieten adevarat trebuie sa iti fie si la bine dar si la rau aproape sa te ajute sa te incurajeze etc. Asta e parerea mea asa cred eu ca trebuie sa fie un prieten adevarat.