| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca trebuie sa fie un prieten adevarat?

Răspuns Câştigător
| dulc3'maria a răspuns:

A fi prieten nu înseamnă să-ţi oferi un titlu oarecare, şi nici nu înseamnă doar să stai în timpul tău liber cu cineva.Este mai mult de atât:ai resposabilitatea să fii un prieten cu un caracter integru.Deci pentru a fi un prieten trebuie să –ţi dezvolţi calităţi bune, căci doar aşa poţi să zideşti o prietenie curată şi neprefăcută. A fii un prieten adevarat inseamna Să –ţi susţii prietenul la nevoie.Prietenie înseamnă implicare.Nu implicare în viaţa lui de familie, sau să-i rezolvi tu problemele, ci mai mult un ajutor în moment de nevoie(criză).
Să–i spui adevărul dacă nu procedează corect.
O armă pe care trebuie să o foloseşti în prietenie este sinceritatea.Nu-ţi minţi prietenii şi nici nu le ascunde adevărul. În momentul în care tu, într-un mod sau altul, nu eşti sincer cu persoanele apropiate–ele nu mai pot avea încredere în tine. Şi un prieten va aprecia faptul că ai fost sincer. Un prieten adevarat nu trebuie niciodata sa faca glume proaste despre prietenul lui, chiar dacă e de faţă sau nu.Nu ştiu de ce este primit ca unii tinerii să se înjure între ei, şi consideră acesta ca ceva ce aparţine exclusiv prieteniei.Sunt mulţi tineri care fac glume proaste între ei şi se numesc prieteni. Orice tip de glumă proastă jigneşte interlocutorul, şi o persoană tratată astfel ajunge să-şi dezvolte un comportament de apărare.Deşi acest gen de comunicare nu arată respest pentru orice persoană, el mai şi răneşte foarte tare.
Diferenta dintre un prieten adevarat si restul este faptul ca acela care se da adevarat inainte de a te judeca, te intelege si te asculta. Iti da un sfat daca i-l ceri si incearca sa te sustina. Apoi iti spune ca undeva poate ca puteai face lucrurile diferit.Prieten adevarat poti fi atunci cind dai tot ce ai mai bun din tine unui prieten care intr-adevar are nevoie de tine.Prietenul adevarat, este persoana careia poti sa ii spui orice, care va pastra sigur seretele, care te sfatuieste, te ajuta atunci cand ai nevoie.

5 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Sa fie sincer/a cu mine, sa nu fie rea, sa nu ma batjocoreasca, sa fie alaturi de mine, la bine si la greu... cu alte cuvinte sa fie ca mine.

| oz a răspuns:

Un alt eu...

| IO.oanaa <3 a răspuns:

Cred ca trebuie ca sa fie intelegator, sa fie oricand aproape de tine, iar atunci cand gresesti sa te atentioneze sa nu te lase de capu tau smug sa poti vorbi cu el despre orice si oricine, sa tina cont intotdeauna si de sentimentele tale. Trebuie sa fie sincer cu tine, sa iti spuna lucruri care poate tu nu le agreezi, dar poate are dreptate totusi smug Sa nu te minta sau sa te vorbeasca pe la spate pentru ca e clar ca nu mai e prietenul tau. Sa fie de incredere, sa stie sa iti pastreze secretele.

happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fie o persoana pe care te poti baza si la 4 dimineatalaughing
O persoana care te asculta, care te intelege, nu tipa la tine (cum face prietena mea cu minelaughing ) Persoana care ar minti pentru tine, ar lua vina asupra sa. Nu poti gasi un prieten adevarat si nici nu poti fi. Insa te poti stradui laughing Pa, pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Devotat