| Adorable3 a întrebat:

Cum credeti ca trebuie sa fie un prieten adevarat?big grin

Răspuns Câştigător
| ramy_5584 a răspuns:

Un prieten adevarat,,, ceva ce pare ireal...multi spun ca nu exista prieteni adevarati.eu ii contrazic si le spun ca exista...si acela este cel care te contrazice si te "cearta" cand gresesti si nu acela care te sustine in greselile tale.acela care iti arata adevarata fata a fiecarui om.chiar de sunt "prietenii tai" si nu acela care iti lauda "prietenii" ca sa te simti tu bine...este acela care este langa tine la orice ora din zi sau noapte...este acela care nu asteapta sa ceri tot tu ajutorul... te ajuta din proprie initiativa... cel care nu te lasa niciodata suparata...ca "are treaba" si ca "vorbiti altadata"... cel care nu te streseaza sa-i spui ce ai cand esti suparata ci acela care te face sa zambesti in acele momente. dupa un timp cu siguranta ii vei putea spune ce ai avut. un prieten adevarat te va lasa sa visezi dar te face sa vezi si realitatea...nu acela care zice ca viata e tot timpul roz.si acela care stie sigur ca tu esti persoana care poti sa-i oferi toate lucrurile de care am vorbit mai sus...nu acela care se gandeste "oare e bine sa ii spun?"."oare are timp sa ma asculte"."oare o sa rada de mine?"."oare va mai zice la cineva?" oare oare oare...INCREDEREA e cel mai bun lucru care trebuie sa existe intr-o prietenie.intr-o prietenie adevarata nu are ce cauta INDOIALA...

asa vad eu un prieten adevarat...

18 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Un prieten adevarat trebuie sa te ajute cand ai nevoie de el, sa fie langa tine si la bine si rau si sa se comporte bine cu tine big grin

| elena a răspuns:

...Profesoara de folosofie care arata ca si "Adorable^^[

eileen
| eileen a răspuns:

Un prieten adevarat te critica atunci cand intreci masura (multumesc Cristi), te ridica atunci cand esti cazut (multumesc Flori), este un umar pe care te poti plange chiar si la 2 noaptea (Multumesc Ana), te asculta cu orele la telefon cand te-a parasit iubita/iubitul (multumesc Andreea P.), te ajuta daca ai nevoie sa cari o canapea pana la 10 pe scari (multumesc Ema si Gabi), iti asculta visurile chiar daca par imposibile si uneori, penibile (multumesc Andreea B.) si te lasa sa te lauzi cu cunostintele tale (multumesc Cleo).

assiris
| assiris a răspuns:

Chiar spuneam in seara asta, ca eu consider prieten pe acela care ma loveste pentru a ma trezi la realitate si nu pe acela care ma mangiie pentru a incerca sa obtina acelasi lucru. Un prieten trebuie sa fie oglinda in care sa-ti vezi adevaratul chip, fara farduri, fara masti. Dar totodata adevaratul prieten trebuie sa sufere alaturi de tine pentru suferinta ta, sa se bucure si el cind tu te bucuri. Adevaratu prieten este nu acel ce-ti da bani ci acel ce te invata sa-i faci. Adevaratul prieten este cel ce iti ofera umarul lui chiar daca e plin de rani, pentru a pune capul sa plangi dar si acel care are incredere ca poate face acelasi lucru pe umarul tau.

| andreutz a răspuns:

Georgiane, doar pentru ca tu nu esti genul de om care sa isi permita un prieten adevarat asta nu inseamna ca e valabil pentru toata lumea.eu unul am vreo cativa prieteni adevarati, dintre care unul e la loc de cinste. e cel mai bun prieten al meu, e cea mai importanta persoana din viata mea.as face orice pentru el, valabil si viceversa...tocmai pentru ca suntem diferiti, ne intelegem si ne completam unul pe altul, in orice am face...NU, nu sunt homosexual sa stii... dar nu cred ca esti tu in masura sa judeci relatia noastra de prietenie de exemplu.si sunt sigur ca exista si alte persoane in locul meu care chiar au prieteni adevarati... daca tu nu ai, stai in continuare pe net... poate se va gasi vreunul.

cristian
| cristian a răspuns:

La nevoie iti v-a acorda ajutorul neconditionat si v-a plange alaturi de tine si pe umarul tau.

| Zoombe3 a răspuns:

Pai din punctul meu de vedere ar trebui sa fie mai frumos mai inteligent, mai bogat, mai influent, mai etc etc decat prietenii altora dar nu mai... decat mine tongue.

| miry a răspuns:

Alaturi de tine mereu

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Un prieten adevarat trebuie sa-ti fie ca si un frate.Stii cum sunt fratii, impart tot, unul il apara pe celalalt(si invers), iti ofera un umar pe care sa plangi, iti este alaturi in cele mai grele momente si cel mai important-ce ar face un frate-si-ar da si viata pentru fratele sau.Asa e un prieten adevarathappy

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Si georgian straight face
Fii mai optimist ca daca esti asa de posomorat n-o sa obtii nimic in viatawinking

| loredanarotariu a răspuns:

Viu.

| bibix_5640 a răspuns:

Ca un cainelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Loialitatea ar fi de ajuns, nu am pretentii la mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De beleahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-l poti imagina cum doresti. oricum nu va exista niciodata prietenul adevarat pe care ti-l doresti. e imposibil.Suntem oameni si suntem diferiti fiecare.De aceea un prieten adevarat in sensul cuvantului nu va exista niciodata. Orice se va spune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat nu te lasa la greu, este acolo unde si cand ai nevoie, nu are despre el o parere mai buna, este egalul tau, intotdeauna are usa deschisa sa te primeasca cu drag, te cearta si te felicita, se bucura pentru tine, plange cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat este langa tine si la bine si la greuhappy iti este alaturi si te sprijina deconditionathappy te ridik cand cazi... te cearta cand gresesti... te face sa intelegi ca viata nu este nedreapta iti este alaturi oricand si nu spune niciodata nu pot.sau nu am timp.sau poate mai tarziubig grin:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat. nu am cunoscut niciodata. din punctul meu de vedere ar trebui sa fie ideal pentru tine si tu la fel pentru el. sunt cam matura pentru varsta mea si nu am incredere in nimeni. am senzatia ca nu ma intelege nimeni niciodata.si nici nu stiu daca imi va capata cineva increderea. oricum succes in cautarea "prietenilor adevarati"