| Bianca777 a întrebat:

Cum e in clasa a opta?

Răspuns Câştigător
| ralu312 a răspuns:

Buna! In clasa a 8 a vei munci foarte mult pentru examen, aproape totul se va invarti in jurul acestuia. Veti incepe pregatiri la clasa cu proful/profa de romana si de mate (cate o ora pe saptamana in plus), va veti cumpara culegeri de teste dupa modelul celor date la examen(eu am avut una la limba romana care avea si teorie si teste, iar la matematica care avea putina teorie si multe teste), vei face si meditatii, daca iti vei permite, va trebui sa rezolvati multe teste, sa faceti multe compuneri argumentative, sa invatati bine speciile literare cu definitii si trasaturi la limba romana, veti invata la matematica lucruri noi asa ca va trebui sa invatati mereu ca sa nu aveti goluri in materie, iar la limba romana va trebui sa invatati, in plus, propozitiile subordonate si sa completati golurile pe care le mai aveti la gramtica sau la literatura. Veti face recapitulari la ambele materii astfel incat nu iti face griji daca nu mai stii anumite specii foarte bine. Veti da simulari. Eu am dat una in ianuarie (a fost pusa de scoala) si una in martie care a fost nationala (adica la nivel de scoala). Nu te supara daca la prima simulare iei note mai micute pentru ca este important ca dupa aceea sa muncesti mai mult pentru a lua note mai mari la a doua simulare si apoi la examen. Profii o vor lasa mai moale cu notele si ascultarile. La mine, la geografie ne asculta mai mult pentru ca am dat si teza (se da teza si la geografie sau istorie, pe langa romana si matematica), dar aceea a fost foarte usoara in ambele semestre, iar la istorie proful pe care l-am avut nu ne-a ascultat mai deloc, iar teza data a fost foarte usoara. (Cine da teza la geografie, da test la istorie si invers. La inceputul anului va vor pune sa alegeti la ce materie dati teza si veti da in ambele semestre la materia pe care ati ales-o).Vei invata latina, care nu e o limba foarte grea (ce-i drept ca nu ne-a obligat profesoara de latina sa invatam prea mult materia), in rest lucrurile sunt la fel ca in clasa a 7 a. Cred ca e cea mai frumoasa clasa dintre toate pentru ca iti vei face amintiri de neuitat, te vei desparti de colegi, vei porni pe un nou drum, vei trai emotiile acelea puternice ale examenului, vei intra la liceu si vei fi pus in fata unui nou inceput. Este un an foarte frumos si ar trebui sa te bucuri de toate lucrurile care ti se intampla, sa inveti pentru examen si sa iti faci multe amintiri frumoase. Sa te gandesti bine la ce profil vrei sa dai si sa nu iti faci griji daca nu te poti hotari de pe-acum. Te vei hotari mai tarziu, dupa ce vei vedea rezultatele la examen, dar ar fi bine sa te informezi foarte foarte bine de pe internet si din brosura pe care o vei primi prin luna martie cred (Veti primi o brosura cu liceele si profilele disponibile in judetul tau). Cam atat. Daca mai ai intrebari, mi le poti pune. Multa bafta in acest an si sa ajungi acolo unde iti doresti! Spe ca te-am ajutat!

| Bianca777 explică (pentru ralu312):

Multumesc mult! happy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Exact ca si in clasa a VII-a!
Nimic diferit, aceeasi colegi, aceeasi profesori, dar se cere mai mult mai multa toceala, ca la sfarsit de an, te asteapta un exmane extrem de important al vietii tale!

| vanilla80 a răspuns:

Exact ca și clasa a 7-a, doar că se pune mai mult accent pentru examen.