| LoveMary a întrebat:

Cum ii spui mamei tale ca ai nevoie de sutien. Adica ea imi zice si la unele bluzeca nu am nevoie sa port bustiera pai sa vrea sa imi ia sutien. Si ideea este ca se vad naspa daca nu port bustiera si si prin bustiera uneori se vede naspa. Am 14 ani si am o prietena care e mai mica decat mine si deja a inceput sa poarte si are sanii exact cat ai mei daca nu un pic mai mici dar ea poarta probabil mai mult pentru ca se uita baietii la ea daca poarta. Deci intrebarea este: Cum o conving pe mama sa ma lase sa port si eu? Scuze daca v-am plictisit. funditaa :*

4 răspunsuri:
| Biancaalone a răspuns:

Pai explica-i si tu in felul urmator:-Mama te rog i-am sutien pentru ca nu mai am varsta de bustiera. Vreau sa-mi iei macar unul ca sa fad si eu cum e!
Si eu port sutiene, dar din punctul meu de vedere, bustierele sunt mult mai comode si relasante decat sutienele!

| LaviniaT a răspuns:

Nu ne-ai plictisit, trebuie sa ii explici mamei tale ca la varsta ta fetele e normal sa poarte sutien si fara, se cam uita baietii la tine si te simti aiurea, spune-i ca toate fetele de la tine din clasa poarta, sa te lase si pe tine ca ai crescut si e normal.Ar trebui sa te inteleaga, doar a trecut si ea prin etapele astea. Spune-i, mami daca tu nu ma inteleg ca ma simt rusinata ca se uita baietii la mine, atunci cine sa ma inteleaga.

| DiaaaaBlondii a răspuns:

Pur si simplu ii zici..ca totusi esti la o varsta ca totusi te-ai dezvoltat si ai vrea sa incerci sa porti sutien.

| guiwenneth a răspuns:

Asta-i putin mai complicat,si jenant intr-un fel,insa nu e imposibil.happy trebuie sa-i explici mamei tale ca nu te simti comfortabil fara ceva ce sa-ti acoperi bustul, ca nu te simti in largul tau si ca ai nevoie de ceva sa-ti acoperi sanii, chiar daca inca esti prea "mica" pentru asa ceva, daca nici asa nu ai convins-o, strangeti bani si cumparati 2 perechi de sutiene mai simple ce trec neobservate si ascundele in dulap sub alte haine,poarta-le cand simti nevoia(insa nu tot timpul deoarece nu e sanatos si muschii sanilor ti se vor lasa)spala-le singura iar daca mama ta descopera ii spui ca pur si simplu aveai nevoie de sutien si atunci te va lasa in pace pentru ca nu-ti va putea interzice sa porti sutiene daca ai deja.(cum am mai spus, sutiene simple cu cupa cat mai mica posibila, fara bureti foarte voluminosi, imprimeuri, dantele sau alte chestii mai "speciale" altfel mama ta va crede ca vrei sa porti sutien din alt motivwinking