| CrinaEliza a întrebat:

Cum ii zic mamei de 4? (Am luat acel 4 fiindca mi-a cost frica sa-i spun profesorului o definitive,deoarece a tipat la mine si era sa ma bata).
Faza nasoala e ca nota o am din Noiembrie.
Si in primul rand nu stiu de ce, nu ma lasa inima sa spun "stii mama, am luat 4).
Deja am o problema cu aceasta materie,parintii vor sa ma dea la pregatire, si mereu cand vin de la scoala mama ma intreaba ce am facut la Materia la care am luat 4! Parca doar materia asta exist a,doar de ea ma intreaba,in fiecare zi!
Si,daca ii zic de 4, o sa ma intrebe de ce l-am luat ( + bataie si multe tipete ) si eu am fost scoasa la un exercitiu pe care l-am notat in caiet.
O sa ma puna sa-i arat caietul,si o sa verifice tot din el.
Of, nu stiti ce a facut cand am luat un 7!
Mi-a controlat tot caietul,dupa daca vede ceva "suspect",incepe sa tipe.
Si stiti ce ma doare cel mai tare? Ca eu in vacanta,am facut multe exercitii la materia respective,unele de data cu mama, unele nu.
Si cu o zi inainte sa inceapa scoala mi-a zis "off dar nu ai facut nimic vacanta asta".
Ce sa fac TPU? CUM SA-I SPUN?

2 răspunsuri:
| 4psiho a răspuns:

E veșnica problemă a elevului. Cum să spui părintelui că ai luat o notă mică. Soluția ideală cu este, iar un răspuns mai în glumă ar fi: cu gura, cu gura îi spui.
Ai două soluții (părerea mea):
1. în caz că riști să rămâi corigentă îi zici, și îți asumi tot cortegiul de urlete și țipete, și
2. mergi pe burtă, adică îți faci niște socoteli să vezi dacă îți iese media și cam cât, iar dacă iese și e și pe acolo pe unde se așteaptă mama ta să fie atunci mai bine nu-i zici.
Totuși ce o face pe mama ta să reacționeze așa urât în legătură cu o notă, ești a 8-a?

| Coquinexta a răspuns:

Spune-i ca ai luat 4, apoi zi-i ca nu mai esti virgina, si o sa-i acaparezi atentia mai mult, uitand ca ai luat 4.