| annaZz a întrebat:

Vine scoalaaa crying. Asta e laughing

La scoala ni s-a dat un caiet de vacanta la matematica, are vreo 90 de pagini. Cred ca l-au luat cam 17 copii, nu mai tin minte exact. Eu mai am de facut vreo 20, dar le fac insa... Nu as vrea sa le verifice. Nu stiu de ce, dar sunt cateva care ma enerveaza, atatea calculeee... Sunt un elev bun, chiar de nota 10, dar e vacanta, totusi! Si, voi ce credeti : le verifica sau nu? La voi cum a fost?

P.S : Este o profesoara foarte buna, adica preda bine, este putin severa si vrea perfectiune. Dar este cu elevii si vacantele, este destul de draguta, insa tot ne-a dat temeee crying

Răspuns Câştigător
| RomulusMilea a răspuns:

Eu sunt 99.99% sigur că le va verifica, dar fiind atât de multe exerciţii de verificat la fiecare elev, le va verifica aşa mai pe scurt, pentru că nu va avea timpul fizic să le verifice pe toate, la fiecare elev(ă).

Un profesor experimentat nu trebuie să citească fiecare pagină din caiet pentru a-şi da seama cât de serios s-a ocupat elevul de tema pentru vacanţă, îi este suficientă o privire pe diagonală şi te va "citi" din prima.

Chiar dacă va găsi caiete cu probleme nerezolvate, nu cred că vă va pedepsi, nu ar avea niciun rost.

Ceea ce trebuie neapărat să precizez este că tu faci aceste exerciţii pentru tine, pentru dezvoltarea ta personală, să îţi formezi o cultură matematică şi o abilitate de a rezolva probleme. În niciun caz nu faci aceste teme pentru profesor, sau pentru părinţi, sau fraţi, ci le faci doar pentru tine, pentru viitorul tău.

Dacă mai ai doar 20 de făcut, fă-le, nu cred că sunt chiar aşa de grele.

Mult succes!

1 răspuns:
| Panda10213 a răspuns:

Hm.....nu cred ca le verifica din prima zi. De exemplu si mie mi s-a dat sa fac peste 100 de exercitii suplimentare si am de abia 35 la geometrie laughing unde mai pui geometria dar sunt sigura ca nu ti le verifica din prima zi, dupa o saptama sau la sfarsit de semestru ...deci ai timpwinking funda? big grin