| AlexandraMarina66 a întrebat:

Sunt intr-o situatie nasoala. Peste foarte putin timp se terminal semestrul 1, si eu am un 4 de vreo 2 luni pe care parintii mei nu-l stiu, si faza e ca (,) cu acel 4 media imi da cu in punct mai putin decat stiu parintii mei. Dar nu media conteaza asa de mult aici. M-am certat de multe ori cu parintii mei,deoarece ei cred ca mereu mint, ceea ce nu este adevarat. Mi-au spus ca orice s-ar intampla sa le spun adevarul, si atunci era sa ma apuc de plans.
Daca le spun astazi ca am luat 4 azi, Normal ca nu o sa ma creada, Deci nu stiu ce sa me spun in legatura cu acel 4. E prima mea nota de genul, am note peste 7 in afara de acest 4, si imi este rusine.
Faza e ca mama in fiecare zi ma intreaba ce am facut la materia respectiva,ca de anul ma duce la pregatire, in fiecare zi doar despre acea materie imi vorbeste si ma simt foarte rau sa o mint.
Pur si simplu, nu le-am putut spine ca am luat 4. Nu stiu,mi-a fost si Inca imi este foarte rusine de aceasa nota.
Nu stiu ce sa fac, ma gandeam sa le spun ca abia astazi am aflat ca am un 4, dar orice as spune o sa fie dubios!
Sunt a 7-a!
Idei?

Răspuns Câştigător
| MiddyMo a răspuns:

Ar fi bine sa le zici ce nota "rusinoasa" ai luat,inainte sa afle din alte surse si sa degenereze situatia, adica sa se supere mai tare. E bine sa nu incepi de la varsta asta cu minciunele. Eu cred ca o sa inteleaga si ar fi bine sa le explici situatia ta, adica in ce situatie te pun ei pe tine, spune-le ca tu esti constienta ca scoala este foarte importanta pentru tine, dar pun cam multa presiune pe tine, iar in legatura cu nota respectiva, o sa rezolvi, chiar daca iti iese media cu un punct mai mica, in semestrul doi o sa remediezi media. Arata-le ca, chiar iti pasa si nu o zici doar ca sa scapi de o pedeapsa, iar in legatura cu rusinea, nu e rusinos ca ai luat un patru, e mai rusinos sa minti, mai ales parintii tai.winking