| anonim_4396 a întrebat:

Cum ma pot schimba la liceu? Eu sunt foarte timid, sunt retras stau in banca toate cele 6 ore nu ies pe hol,nu prea ma bag in activitatile scolii,ma balbai cateodata de la timiditate cand vorbesc cu o fata, cand cineva imi zice buna eu ii fac cu mana nu ii raspund si asa par un ciudat. Vreau sa ma schimb si nu stiu cum, eu sunt clasa a 8 iau vacanta vineri,imi place mult rockul, metalul, am 15 ani, si ma simt ca un nimic.Nimeni nu ma baga in seama NIMENI, eu stau izolat de restul clasei de fiecare data si ma prefac si eu acolo ca am o preocupare ca sa nu par in ultimul hal.Sunt mai ciudat in faptul ca folosesc metode foarte diferite cum ar fi ca ma prefac ca nu stiu sa ma bat dar de fapt stiu si folosesc bataia la momentul potrivit ba chiar nu o folosesc.Ma prefac ca sunt prost cateodata ca eu sa imi aleg prieteni si eu sa vad care ma parasesc(prietenii falsi) si care imi sunt alaturi de mine chiar daca sunt prost(prietenii adevarati). Deci cum pot sa ma schimb si sa socializez mai mult, si sa fiu mai deschis? Va dau funda!

Răspuns Câştigător
| clickkcilc a răspuns:

Fa o pauza si iesi din banca aia.cauta subiecte comune cu cineva, nu mai fa pe prostul, arata-le ca stii sa te bati, arata-le calitatile tale.o sa te imbolnavesti la liceu daca o sa continui asa.cauta o fata care asculta aceeasi muzica, cere-i o melodie, ai voie sa te prefaci ca nu stii numele unei melodii si ii ceri ajutorul ei.incet si sigur pe tine...o sa ajungi acolo unde iti doresti daca chiar iti doresti happy

| anonim_4396 explică (pentru clickkcilc):

Mersi mult happy

4 răspunsuri:
| Rainmaker a răspuns:

Salut Yavuzak!
Grea problema.Cand te citesc, parca ma vad pe mine.Eram un tip foarte timid, mai ales in relatia cu fetele.Pana cand am ajuns la concluzia ca trebuie sa-mi fabric o mica doza de "tupeu".Dar cu grija caci si prea mult tupeu poate duce la nesimtire.In concluzie, am iesit din banca si am inceput sa devin mai atent la preocuparile colegilor mei. daca ei joaca un joc online, fa-ti si tu un cont si alatura-te, incearca sa nu ai pareri diferite fata de majoritate, insoteste-i in pauze, da-le temele daca te roaga si ajuta-i la lectii (sunt convins ca inveti bine). Poti face in particular exercitii de socializare (pe multele retele care exista). Usor-usor timiditatea o sa dispara si ai sa ajungi sa uiti clipele neplacute pe care esti obligat sa le petreci acum.

| anonim_4396 explică (pentru Rainmaker):

Mersi mult! Ai facebook frate? sa mai vorbim

| Rainmaker a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea intru pe Facebooki, dar oricand doresti poti sa stai de vorba cu mine si aici.Mi-ar face placere!