| andra121 a întrebat:

Cum pot sa redenumesc o repartitie din My Computer? Din " D" a o schimb in "C". Mai detaliat. Am incercat sa dau la "Rename", dar pot sa schimb doar denumirea "Locak Disk" nu si litera. Multumesc anticipat! Funda + Vot ..Promit!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faceţi clic pe Start, pe Panou de control, apoi pe Performanţă şi întreţinere.
Faceţi clic pe Instrumente de administrare, faceţi dublu clic pe Gestionare computer, apoi faceţi clic pe Disk Management în panoul din stânga.
Faceţi clic cu butonul din dreapta pe unitatea, partiţia, unitatea logică sau volumul pentru care doriţi să atribuiţi o literă de unitate, apoi faceţi clic pe Change Drive Letter and Paths.
Faceţi clic pe Change.
Faceţi clic pe Assign the following drive letter dacă nu este selectată deja, faceţi clic pe litera de unitate pe care doriţi să o utilizaţi, apoi pe OK.
Faceţi clic pe Yes când vi se cere să confirmaţi schimbarea literei de unitate.
Litera de unitate a unităţii, partiţiei sau volumului specificate se modifică, iar noua literă de unitate apare în unitatea, partiţia sau volumul corespunzătoare în instrumentul Disk Management.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce windows ai? e original?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite la w7(daca ai xp iti zic maine cum faci):
dai restart la pc sa nu ramana vreun program ascuns deschis
dupa ce s-a aprins iarasi dai Start->Control Panel->sus in dreapta vezi "Wiew By: Category"(asa e setat de obicei)-> click dreapta pe "Category" apoi dai "Small icons"->iti apar 3 coloane(sa imi apar mie)->cauti "Administrative Tools" click->cauti "Computer Management" dublu click-> se deschide o noua fereastra-> vezi in stanga mai spre jos "Disk Management" click(astepti cateva secunde)->iti apar local disk-urile click dreapta pe cel care vrei sa il schimbi->click pe "Change drive letter and paths..."-> se deschide o noua fereastra mica->click pe "Change"->in dreapta ferestrei mici vezi litera care o are local disk-ul acum-> click sa o schimbi->setezi ce litera vrei-> dai ok.
daca nu te descurci sau ai xp lasa comentariu...

| andra121 explică (pentru anonim_4396):

Am Wiindos XP. Ma poti ajuta? Funda!

| anonim_4396 a răspuns (pentru andra121):

Faceţi clic pe Start, pe Panou de control, apoi pe Performanţă şi întreţinere.
Faceţi clic pe Instrumente de administrare, faceţi dublu clic pe Gestionare computer, apoi faceţi clic pe Disk Management în panoul din stânga.
Faceţi clic cu butonul din dreapta pe unitatea, partiţia, unitatea logică sau volumul pentru care doriţi să atribuiţi o literă de unitate, apoi faceţi clic pe Change Drive Letter and Paths.
Faceţi clic pe Change.
Faceţi clic pe Assign the following drive letter dacă nu este selectată deja, faceţi clic pe litera de unitate pe care doriţi să o utilizaţi, apoi pe OK.
Faceţi clic pe Yes când vi se cere să confirmaţi schimbarea literei de unitate.
Litera de unitate a unităţii, partiţiei sau volumului specificate se modifică, iar noua literă de unitate apare în unitatea, partiţia sau volumul corespunzătoare în instrumentul Disk Management.

| P3RF3K7 a răspuns:

Sall nu ai cum sa schimbi asa cva.chestia asta trebuia sa o faci atunci cand ai instalat windouws.cand incerci sa dai un nume tot,, C"ramane orice ai face.

| davidov a răspuns:

Click dreapta Computer
Click dr. Manage
Disk Management
Click dr. pe partitia D - Change Disc Latter and Path.
Click Change,alegi o litera alta decat C, pe care n-o vei gasi acolo fiind deja folosita, X de exemplu, apoi redenumesti C in D, dupa care X in C.
Sper ca te-a ajutat cu ceva.
Nu vreau funda si nici vot.

| davidov a răspuns:

Vreau sa-ti mai zic ca s-ar putea sa-ti afecteze programele deja instate! Eu am redenumit anumite partitii, dar nu am incercat cu cele in care era instala windows-ul, sau alte programe!