| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, cum pot scăpa de respiraţia urît mirositoare. Cînd sunt la şcoală mai mereu respiraţia mea are un miros neplacut, ce pot sa fac?

7 răspunsuri:
| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Pai spala-te pe dinti, mesteca guma orbit, clateste-ti gura cu Listerine
*-*

| Morphines a răspuns:

Guma, multa guma! Si inainte de asta, pasta de dinti!winking

| facepalmlol a răspuns:

In primul rand renunta la guma.Cu toate ca sunt sigura ca nu ma crezi, dar e adevarat:se produce prea mult suc gastric si se degaja un miros neplacut(din cate am inteles eu la ora de bio, daca nu te-am lamurit poti cauta pe net).
In al doilea rand spala-te pe dinti de 2 ori pe zi dimineata si seara dupa ce mananci, nu inainte.Mi se pare o prostie sa te speli pe dinti inainte sa mananci, desi multi fac asta.De 2 ori e de ajuns pentru ca iti subtiezi gingiile daca te speli de mai multe ori.
Dupa fiecare masa mananca un mar sau orice fruct cu pulpa dura, tare pentru ca iti curata dintii, scoate resturile chiar daca nu-ti dai seama.
Un alt lucru pe care l-ai putea face ar fi sa faci un control la stomatologie.Cine stie, poate ai vreo infectie.

| Scintilla a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa citesti aici iti spune si cauzele probabile pentru o respiratie urat mirositoare cat si metode de contracarat. http://www.sfatulmedicului.ro/......toare_8289

| printisorul23 a răspuns:

Mamanci ceva de dimineata sau o guma

| MillionDollarBaby a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, dimineata de exemplu cand ma trezesc ma spal prima data pe dinti apoi mananc ceva (de exemplu biscuiti sau ceva de rontait) iar atunci nu`mi miroase gura dar dupa aproximativ 30 min resperatia urat mirositoare incepe sa isi "intre in rol", tin sa precisez ca nu am nici o carie, am tot zis ca ma duc sa-mi fac o programare la medicul de familie dar n`am mai fost. in rest eu mestec guma. poate se gaseste cineva sa ma ajute si pe mine daca tot a venit fata cu topicul asta big grin

| MDF a răspuns:

Acum depinde si daca fumezi.In general fumatorii au mai multe sanse sa aiba o respiratie urat mirositoare.Si cred ca in perioada cand esti la scoala, ai putae folosi guma, dar sa ai grija sa nu o mesteci la nesfarsit.